تماشا کنید: چگونه این اردک روباتیک بامزه مانع رشد علف‌های هرز در مزارع شالیکاری می‌شود

0

اردک‌ها برای مزارع برنج و کشاورزان یک نعمت بزرگ هستند چون بخش مهمی از زنجیره حفظ محصول محسوب می‌شوند.

اردک‌ها می‌توانند علف‌های هرز شالیکاری‌ها را از بین ببرند؛ حشرات را بخورند و فضولات خود را پای محصول بریزند تا یک سیستم طبیعی کوددهی و پرورش محصول بدون نیاز به ماده شیمیایی باشد.

شاید در گذشته دسته‌های اردک زیادی در مزارع برنج دیده می‌شد ولی امروزه دیگر چنین خبری نیست یا کشاورزان مشغول پرورش تعداد زیادی اردک هم بودند.

این روزها، شالیکارها مجبور هستند با استخدام کارگر، علف‌های هرز را از میان نشات‌های برنج جدا کرده یا کل زمین را کود دهند.

یک تکنیسین ژاپنی برای ساده‌تر کردن کار کشاورزان، ربات اردک بسیار بامزه و دوست‌داشتنی ساخته است که می‌تواند در آب مزارع شالیکاری حرکت کند و به گشت‌زنی مشغول باشد.

این اردک با گل‌آلود کردن آب و تحریک نشات‌ها سعی می‌کند مانع از رشد علف‌های هرز شود. علف هرز برای رشد و تکثیر نیاز به آب سکون و نور آفتاب دارد. ربات اردک هم می‌خواهد این شرایط در زمین برنج‌کاری فراهم نشود.

دقیقا همانند یک Roomba در مزارع برنج است ولی از نوع ناز و مهربان آن!

علاقه وافر ژاپنی‌ها به ربات‌ها

ساخت این ربات اردک یک پروژه کاملا شخصی است ولی با حمایت شرکت نیسان در حال پیاده‌سازی و گذراندن مراحل آزمایشی خود است. این اردک از نور خورشید، وای‌فای و جی‌پی‌اس استفاده می‌کند تا هم با محیط‌ زیست بیشترین انطباق را داشته باشد و هم تاثیرات محیطی کمتری بر جا بگذارد.

در کنار مزرعه پنل‌های خورشیدی و سیستم کنترل اردک نصب می‌شوند تا کشاورز بتوانند هدایت آن در مزرعه شالیکاری را به دست بگیرد.

به طور کلی، کشور ژاپن علاقه زیادی به ربات‌ها دارد و در بسیاری از حوزه‌ها، صنایع و کسب‌وکارهای سنتی و قدیمی این ربات‌ها وارد شده و دارند جایگزین نیروی انسانی می‌شوند.

اردک‌های ربات هم برای کشاورزان به‌صرفه هستند و دیگر نیازی به استخدام تعداد زیادی کارگر نیست و هم باعث رشد سالم و ارگانیک برنج یا سایر محصولات می‌شوند.

در زیر می‌توانید ویدیویی از نحوه کار این اردک را مشاهده کنید:

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.