چرا هر مادر یک قهرمان است؟ عکس‌هایی از دوران حاملگی یک مادر

0

در خارج کشور، یکی از چیزهایی که مدتی معمول شده، ثبت خاطرات دوران حاملگی و زایمان و کوتاه‌زمانی بعد از آن، توسط عکاس‌های متخصص این کار است.

به عبارتی همان طور که عکاسی مراسم ازدواج، کاری تخصصی است و عکاس باید بتواند به خوبی در یک مراسم شلوغ از بهترین زاویه‌ها عکس‌های خوب برای جاودانه کردن لحظات بردارد، عکاسی دوران حاملگی و زایمان در خارج کشور تبدیل به یک امر نسبتا روتین و ویژه شده است!

حالا من خودم شخصا در مورد نوشتن این مقدمه تردید داشتم. چون با وجود تفاوت‌های فرهنگی بین ما و مردمان دیگر کشورها، واهمه دارم که همین چند جمله، هزینه‌ای گزاف به اقتصاد خانواده‌ها تحمیل کند و تبدیل به ناهنجاری شود!

اما خب به طور کلی جالب است که چنین رشته‌ای از عکاسی در حارج پا گرفته است.

یکی از عکاس‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کند کریستی پرز است. (اکانت اینستاگرام او) تازه‌ترین مجموعه عکس او از بارداری و زایمان یک زن، توانسته برنده جایزه عکاسی تولد بشود.

عکس‌های این سری او از این جهت برجسته شده است که صبر و تحمل و شکیبایی یک زن را در دوران بارداری را به خوبی به تصویر کشیده است.

این مادر تقریبا در سراسر دوران حاملگی به شکل شدید استفراغ دوران بارداری که به آن اصطلاحا هایپرامسیس گراویداروم Hyperemesis Gravidarum گفته می‌شود، مبتلا بود. در این حالت زن مبتلا عملا چیز زیادی نمی‌تواند بخورد و با کمترین محرکی مثل بوی غذا، دچار استفراغ شدید می‌شود. کار تا به جایی پیش می‌رود که زن مبتلا به کم‌آبی شدید و اختلال الکترولیتی می‌شود و نمی‌تواند به اندازه مناسب اضافه وزن پیدا کند.

زنی که سوژه عکاسی خانم کریستی هم قرار گرفته بود، چنین شرایط خطیری داشت و ۴ بار هم به این علت بستری شده بود.

در این مدت او برای پرهیز از بوهای محرک، همه وعده‌های غذایی‌اش را روی راه‌پله ورودی خانه صرف کرده بود و در همین مدت همسرش با دلسوزی او را یاری می‌کرد و همواره از اینکه کاری از دستش برنمی‌آید، نگران بود.

این داستانی است که مادران بسیار زیادی دیگری هم تجربه می‌کنند. منتها خوبی عکس این است که این دقایق رنج همراه با امید برای به وجود آوردن یک نوزاد زیبا را جاودانه می‌کنند و به یاد ما می‌آورند که هر مادری واقعا یک قهرمان است. ما چیزی به نام مادر معمولی نداریم!

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.