معرفی و بررسی فیلم کولیا – Kolya (1996)

0

نمره ۷.۸ در سایت imdb

کارگردان: یان سوراک

هنرپیشگان: ازدنیک سوراک، آندری شالیمون، لیبوشه سافارانکووا، اوندری وچی، استلا زازوورکووا و لادیسلاف اسمولیاک.

در سال ۱۹۸۹، پراگ‌ قرار است شاهد تغییر و تحولات عظیمی باشد. اما ذهن ̎فرانتیشک لوکا̎ (ازدنیک سوارک) را دغدغه‌هائی دیگر مشغول کرده است. او که خاک‌سپاری‌ها کشیده و آرزویش خرید اتومبیل کوچکی است تا دیگر مجبور نباشد ساز سنگین خود را به این سو و آن سو بکشد. فرصت جامه عمل پوشاندن به رویایش، از سوی گورکنی دل‌سوز پیش می‌آید که به او پیشنهاد می‌کند در برابر ازدواج با ̎فرانتیشک̎ در نهایت به ازدواج رضایت می‌دهد.

زن به جواز اقامتش می‌رسد و ̎فرانتیشک̎ صاحب اتومبیلش می‌شود.اوضاع بر وفق مراد پیش می‌رود که ناگهان عزیمت از دیدگاه مقامات چک مشکوک به‌نظر می‌رسد ولی ̎فرانتیشک̎، دل مشغولی‌های بزرگ‌تری دارد. زنش، بچه پنج ساله خود، ̎کولیا̎ (شالیمون) را پشت سرگذاشته که حالا ̎فرانتیشک̎ باید مسئولیت نگه‌داری از او را بر عهده بگیرد…

کولیا فیلم هوشمندانه و ظریفی است که به تأثیر تحولات تاریخی بر زندگی آدم‌های عادی می‌پردازد. فیلم به نحوی جذاب مشکلات زبان و ارتباط را بین چک‌ها و روس‌ها بررسی می‌کند، ̎برادران̎ی که به‌رغم کراهت متقابل‌شان باید در کنار هم زندگی کنند. مرکز ثقل فیلم شالیمون، پسر بچه پنج ساله مسکوئی است که بازی درخشان و پر زیر و بمی دارد و در کنار ازدنیک سوارک بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس کولیا، لطف خاصی به فیلم می‌بخشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.