دارپا در حال ساخت یک روبات بسیار کوچک برای ماموریت‌های نجات و امداد است

0

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (دارپا) چالش جدیدی برای خودش تعریف کرده است و می‌خواهد روباتی بسیار کوچک با قابلیت‌هایی بسازد که دیگر روبات‌ها دنیا نمی‌توانند انجام دهند.

دارپا همیشه یکی از پیشگام‌ترین نهادهای فناوری در دنیا بوده است. از اختراع اینترنت تا GPS و حالا روباتی به نام SHRIMP که می‌خواهد کارهایی غیرممکن انجام دهد.

پروژه SHRIMP (مخفف SHort-Range Independent Microrobotic Platforms) روی ساخت یک میکرو روبات امدادگر برای مواقع بحرانی و حساس متمرکز شده است و براساس سستم‌های MEMS توسعه داده می‌شود.

این روبات وزنی کمتر از یک گرم و اندازه‌ای کوچک‌تر از یک سانتی‌متر خواهد داشت. دارپا ساخت این روبات را به مسابقه گذاشته و در آینده می‌خواهد مسابقه‌ای میان روبات‌های ساخته شده برگزار کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

این روبات‌های بسیار کوچک و میکرو باید بتوانند اجسامی را حمل و جابه‌جا کنند، از موانع و بلندی‌ها عبور کنند و در سطوح غیرهموار به سوی هدف بروند. همین‌طور، این روبات‌ها باید بتوانند در آب شنا کرده و ماموریت خود را انجام دهند.

بریدن یک کابل در اعماق دریا، باز کردن یک لوله با قطر بسیار کم و صعود به مکان‌هایی با مشخصات خاص برخی اهداف تعریف شده برای این روبات‌ها است.

لشکری از روبات‌های امدادگر

اما ساخت چنین روباتی اصلا ساده نیست و باید به چندین چالش بزرگ غلبه کرد. این روبات‌های کوچک نیازمند سیستم‌های محرک و انرژی مخصوصی هستند و باید به اندازه کافی نوآوری و قدرتمندی برای انجام ماموریت‌ها داشته باشند.

به همین دلیل، دارپا از تمام تیم‌های تحقیقاتی و سازنده روبات دعوت کرده است پیشنهادات خود را حداکثر تا ما سپتامبر برای این مجموعه ارسال کنند.

دارپا برای پروژه SHRIMP سرمایه‌ای نزدیک به ۳۲ میلوین دلار تصویب کرده است تا در تمام مراحل تحقیقات و ساخت روبات استفاده شود. برنامه زمانی این آژانس تحقیقاتی نیز ساخت روبات‌های SHRIMP در مدت زمانی ۳ ساله است و باید تا سال ۲۰۲۱ برای استفاده عملی آماده باشند.

روبات‌های امدادگر به طور گسترده‌ای در حوادث طبیعی به کار گرفته می‌شوند. در فاجعه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما، در چندین واقعه آتش‌سوزی و همین‌طور اخیرا در ماجرای گرفتار شدن یک تیم دانش‌آموزان تایلندی در غار از روبات‌های امدادگر استفاده شده است ولی گاهی اوقات نیاز به روبات‌های بسیار کوچکی با توانایی‌ها و استعدادهایی است که روبات‌های دیگر نمی‌توانند انجام دهند.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.