پهپاد انعطاف‌پذیری برای ورود به شیارها و سوراخ‌های مختلف در عملیات‌های امداد و نجات

0

تا کنون پهپادهای امداد و نجات متنوع و گوناگونی ساخته شده که می‌توانند در عملیات‌های بحرانی به داد انسان‌ها برسند.

این پهپادها قدرت پرواز به سوی نقاط و مراکز غیر قابل دسترسی برای انسان‌ها را دارند ولی همیشه یک مشکل بزرگ پیش‌روی آن‌ها است. اگر یک شیار، سوراخ و محل ورود بیش از اندازه کوچک باشد؛ پهپادها نمی‌توانند از آن عبور کنند.

پهپادهای سنتی امروزی برای ورود به هر شیار و سوراخی بیش از حد بزرگ هستند یا در اشکالی ساخته شده‌اند که امکان ورودشان غیرممکن است.

برای غلبه بر این مشکل، محققان دانشگاه زوریخ آلمان نوعی پهپاد انعطاف‌پذیر طراحی کردند که می‌تواند براساس شکل و اندازه شیارها، تغییر وضعیت بدهد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

این پهپاد براساس وضعیت شیار می‌تواند تغییر شکل بدهد و از مربعی به دایره‌ای یا مستطیلی تبدیل شود تا خودش را از شیار عبور داده و به محل حادثه یا هدف برسد.

به این ترتیب، این پهپاد می‌تواند به نقاطی نفوذ کند که نه تنها انسان‌ها و روبات‌ها، بلکه پهپادهای امداد و نجات معمولی هم توانایی ورود ندارند.

تغییر شکل پهپاد براساس ماموریت امداد و نجات

محققان می‌گویند این ایده را از حرکت پرندگان الهام گرفته‌اند. پرندگان در حین پرواز وقتی به مانع یا شیاری می‌رسند؛ سریعا تغییر شکل و حجم داده و از آن عبور می‌کنند.

این پهپاد انعطاف‌پذیر هم در حین پرواز، هنگامی که به شیار و سوراخی می‌رسد؛ اگر شیار باریک و عمودی باشد وضعیت خود را به شکل یک H در می‌آورد تا از آن عبور کند. در این وضعیت، دو پره این پهپاد در راستای دو پره دیگر قرار می‌گیرند.

اما هنگامی که شیار به شکل بیضی باشد؛ پهپاد شکلی دایره‌ای یا O به خود گرفته و سعی می‌کند پره‌ها به بدنه نزدیک‌تر شوند و اندازه کوچک‌تری برای عبور از شیار داشته باشد.

همین‌طور، این پهپاد می‌تواند به شکل T دربیاید تا یکی از دو دوربین نصب شده روی خود را به هدف و سوژه نزدیک‌تر کند.

فعلا این پهپاد شامل یک کامپیوتر، دو دوربین و چهار بازو است. محققان هنوز در حال توسعه این پهپاد هستند و برای عرضه به بازار و تجاری‌سازی اماده نیست.

یکی از اهداف آینده توسعه این پهپاد، استفاده از الگوریتم‌هایی برای هوشمندی بیشتر و خودمختارسازی پهپاد است تا بتواند وارد یک ساختمان شده و به طور خودکار ورودی‌های هر اتاق و گوشه‌ای را یافته و به جست‌وجو بپردازد.

منبع

   

پستهای اخیر

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.