پهپاد انعطاف‌پذیری برای ورود به شیارها و سوراخ‌های مختلف در عملیات‌های امداد و نجات

0

تا کنون پهپادهای امداد و نجات متنوع و گوناگونی ساخته شده که می‌توانند در عملیات‌های بحرانی به داد انسان‌ها برسند.

این پهپادها قدرت پرواز به سوی نقاط و مراکز غیر قابل دسترسی برای انسان‌ها را دارند ولی همیشه یک مشکل بزرگ پیش‌روی آن‌ها است. اگر یک شیار، سوراخ و محل ورود بیش از اندازه کوچک باشد؛ پهپادها نمی‌توانند از آن عبور کنند.

پهپادهای سنتی امروزی برای ورود به هر شیار و سوراخی بیش از حد بزرگ هستند یا در اشکالی ساخته شده‌اند که امکان ورودشان غیرممکن است.

برای غلبه بر این مشکل، محققان دانشگاه زوریخ آلمان نوعی پهپاد انعطاف‌پذیر طراحی کردند که می‌تواند براساس شکل و اندازه شیارها، تغییر وضعیت بدهد.

این پهپاد براساس وضعیت شیار می‌تواند تغییر شکل بدهد و از مربعی به دایره‌ای یا مستطیلی تبدیل شود تا خودش را از شیار عبور داده و به محل حادثه یا هدف برسد.

به این ترتیب، این پهپاد می‌تواند به نقاطی نفوذ کند که نه تنها انسان‌ها و روبات‌ها، بلکه پهپادهای امداد و نجات معمولی هم توانایی ورود ندارند.

تغییر شکل پهپاد براساس ماموریت امداد و نجات

محققان می‌گویند این ایده را از حرکت پرندگان الهام گرفته‌اند. پرندگان در حین پرواز وقتی به مانع یا شیاری می‌رسند؛ سریعا تغییر شکل و حجم داده و از آن عبور می‌کنند.

این پهپاد انعطاف‌پذیر هم در حین پرواز، هنگامی که به شیار و سوراخی می‌رسد؛ اگر شیار باریک و عمودی باشد وضعیت خود را به شکل یک H در می‌آورد تا از آن عبور کند. در این وضعیت، دو پره این پهپاد در راستای دو پره دیگر قرار می‌گیرند.

اما هنگامی که شیار به شکل بیضی باشد؛ پهپاد شکلی دایره‌ای یا O به خود گرفته و سعی می‌کند پره‌ها به بدنه نزدیک‌تر شوند و اندازه کوچک‌تری برای عبور از شیار داشته باشد.

همین‌طور، این پهپاد می‌تواند به شکل T دربیاید تا یکی از دو دوربین نصب شده روی خود را به هدف و سوژه نزدیک‌تر کند.

فعلا این پهپاد شامل یک کامپیوتر، دو دوربین و چهار بازو است. محققان هنوز در حال توسعه این پهپاد هستند و برای عرضه به بازار و تجاری‌سازی اماده نیست.

یکی از اهداف آینده توسعه این پهپاد، استفاده از الگوریتم‌هایی برای هوشمندی بیشتر و خودمختارسازی پهپاد است تا بتواند وارد یک ساختمان شده و به طور خودکار ورودی‌های هر اتاق و گوشه‌ای را یافته و به جست‌وجو بپردازد.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.