اپل در حال از دست دادن شخصیت‌اش است چون کمپین‌های تیم کوک روی ویژگی‌های آیفون تمرکز دارند

کن سگال (Ken Segall)، مدیر کمپین‌های تبلیغاتی شرکت «Think Different» و یکی از افراد نزدیک به استیو جابر معتقد است اپل با شکل بازاریابی خود در حال از دست دادن شخصیت متمایز و منحصربه‌فرد خود است.

(در مورد آن کارزار تبلیغاتی کلیدی قبلا در یک پزشک پست بسیار مفصلی نوشته بودیم.)

کن سگال استدلال می‌کند داشتن یک شخصیت برندی تمیز، مهم‌تر از کار روی یک گوشی هوشمند با مشخصات و ویژگی‌های متمایز در بازار است.

سگال در مصاحبه با نشریه تلگراف، می‌گوید استیو جابز تلاش می‌کرد مردم را نسبت به محصولات اپل حریص کند. کیفیتی که دیگر امروز در اپل شاهد نیستیم:

«اپل این روزها کمپین‌های متفاوتی برای گوشی متفاوتی برگزار می‌کند که به نظر من در حال  از دست دادن فرصت هستند. اپل باید سعی کند برای گوشی خود یک شخصیت منحصربه‌فرد بسازد؛ چیزی که مردم خواهان آن هستند نه اینکه روی ویژگی‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی سرمایه‌گذاری کند که سریعا تغییر می‌کنند.»

به اعتقاد سگال، اپل در سال‌های اخیر دنبال ویژگی‌هایی برای گوشی‌های آیفون خود رفته است که شخصیت کمتری برای این محصول می‌سازند و بیشتر مبتنی بر فناوری‌ها و مشخصاتی هستند که شال بعد ارزش خود را از دست می‌دهند.

ویژگی به جای شخصیت

بعد، اپل در کمپین‌های خود مجبور می‌شود روی این ویژگی‌ها تمرکز کرد و این اتفاق برای شرکتی که در یک صنعت، همیشه در یک سطح بالاتری از دیگر رقبا قرار داشته؛ چندان خوش‌آیند نیست.

از نظر مهارت‌های بازاریابی، رقابت در ویژگی‌ها چندان اهمیتی ندارد بلکه باید روی شخصیت محصول خود رقابت و کمیپن‌های بازاریابی برگزار کنید.

کن سگال می‌گوید در حال حاضر، تبلیغات آیفون روی ویژگی‌های آن متمرکز است و ارتباط عاطغی با برند اپل برقرار نمی‌کنند. سگال به مفهوم «brand bank» از نظر استیو جابز اشاره می‌کند و می‌گوید:

«استیو جابز همیشه دنبال برقراری یک ارتباط عمیق و عاطفی مردم با برند اپل بود. هنگامی که این ارتباط برقرار شود؛ اگر اتفاق بدی هم در بخشی از کار یا جهان بیفتد (به طور مثال ماجرای مالیات اروپا)؛ از سوی مردم نادیده گرفته می‌شود.

brand bank باعث می‌شود همیشه یک شرکت در تعادل باشد و یک اتفاق پیش‌بینی نشده نتواند یک کسب‌وکار را به مخاطره بیندازد.»

سگال اعتقاد دارد اپل هنوز محصولاتی خلاقانه و ابتکاری می‌سازد ولی «تیم کوک» از دیگران برای یک کمپین بازاریابی مطمئن و امن مشاوره می‌گیرد.

البته، همه کارشناسان بازاریابی با این نظرات کن سگال موافق نیستند و می‌گویند هنوز «عشق» یک فاکتور اساسی در محصولات اپل است.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.