از نظر تیم کوک، اپل چه میراثی مهم‌تر از آیفون برای بشریت به جا می‌گذارد؟

۵۰ سال بعد مردم درباره چه چیزی از اپل صحبت می‌کنند؟

0

اپل سهم قابل توجهی در تجربه کاربری فناوری‌های شخصی ما دارد. شاید به راحتی بتوان ادعا کرد بزرگ‌ترین میراث اپل محصولات بی‌نظیر آن هستند.

هریک از محصولات اپل در دسته‌های خودشان، انقلاب‌های بزرگی به وجود آورده و مسیرهای موفقیت‌آمیز طولانی طی کردند.

به عنوان مثال، هیچ فردی شک ندارد که گوشی آیفون، یکی از اختراع‌های بزرگ بشر در دو دهه گذشته است و آن را در کنار اختراع کامپیوترهای شخصی قرار می‌دهند. شاید آیفون انقلابی‌ترین قطعه الکترونیکی و فناوری در جهان باشد که ارتباط ما با جهان پیرامون را تغییر داد. استیو جابز آیفون را در سال ۲۰۰۷ معرفی کرد و دنیای پیش و پس از معرفی آن اصلا قابل تصور و مقایسه نیست.

برای بسیاری از مردم، اپل یک شرکت پیشگام در بحث امنیت اطلاعات و حریم خصوصی شناخته می‌شود. اپل برخلاف بسیاری از شرکت‌های فناوری، به دنبال ردیابی فعالیت‌های کاربران و استفاده از رفتار و اطلاعات شخصی آن‌ها برای تبلیغات هدفمند و درآمدزایی بیشتر نرفته است.

اپل حریم خصوصی را یک «حق اساسی بشر» است. اپل نه تنها یک مصرف‌کننده اطلاعات کاربران است؛ بلکه ابزارها و برنامه‌هایی برای متوقف کردن ردیابی کاربران توسط اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های شخص ثالث ارائه می‌دهد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بسیاری از مردم شرکت اپل را با این ویژگی‌ها می‌شناسند و دائم درباره آن‌ها صحبت می‌کنند ولی تیم کوک، مدیرعامل اپل نظر دیگری دارد و هیچ‌یک از آن‌ها را میراث اپل برای آیندگان نمی‌داند.

از نظر تیم کوک، مدیرعامل بزرگ‌ترین و ارزشمندترین شرکت روی زمین، وقتی به تاریخچه ۲۰ یا ۵۰ سال  گذشته این شرکت نگاه می‌کنیم؛ چه چیز جذابی مشاهده می‌شود؟

میراثی مهم‌تر از آیفون

اخیرا تیم کوک در گفت‌وگو با یک نشریه غیرامریکایی؛ درباره مهم‌ترین میراث و مشارکت اپل صحبت کرده است: « اگر آینده را کوچک کرده و به گذشته نگاه کنید و بپرسید بیشترین سهم اپل مشارکت در چه چیزی بوده است؟ من می‌گویم حوزه سلامت و سلامتی خواهد بود.»

براساس گزارش اخیر شرکت تحلیل‌گر Above Avalon، بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در ایالات متحده ساعت هوشمند اپل را به دست می‌بندند و بیش از ۳۵ درصد مردم آیفون دارند. شاید از نظر کمی، اپل واچ و آیفون بهترین دستگاه‌ها برای ردیابی تناسب اندام نباشند ولی سازگاری عمیق آن‌ها با یکدیگر بی‌نظیر است و در هیچ دستگاه دیگری یافت نمی‌شود. بیش از یک میلیارد نفر در سراسر دنیا آیفون دارند و می‌توانند داده‌های سلامتی و تندرستی خود را به شکلی کاملا هوشمند و مفید دریافت کنند.

اپل سرویس +Fitness را هم ارائه کرده است که با پرداخت هزینه و حق اشتراک، می‌توانید از آن برای نظارت بر فعالیت‌های خود در تمرین‌های ورزشی یا حرکات تناسب اندام، استفاده کنید. شاید در نظر اول یک سرویس و معامله بزرگ نباشد ولی وقتی پاندمی ویروس کرونا در جهان اتفاق افتاد و مردم مجبور شدند در خانه بمانند؛ آن‌گاه ارزش این سرویس و راحتی در دسترس بودن خدمات آن روشن شد.

تعداد کمی شرکت فناوری در دنیا به دنبال سلامتی و تندرستی بشر در اندازه و مقیاس اپل رفتند. این شرکت در بحث ویروس کرونا، مشارکت و همکاری بسیار نزدیک و تنگاتنگی با مراکز بهداشتی و ارائه‌دهنده سرویس‌های مراقبتی و بیمارستانی داشت و همین‌طور با کمک محققان توانست در کمتر از یک هفته، قابلیت تشخیص ویروس کرونا را به ساعت هوشمند خود اضافه کند.

تعهد اپل به حریم خصوصی در حوزه سلامتی و تندرستی هم بسیار اهمیت پیدا می‌کند. وقتی شما یک دستگاه پوشیدنی را تمام روز به دست بسته و اجازه می‌دهید انواع اطلاعات و ردیابی‌ها را درباره شما جمع‌آوری کند؛ قطعا باید مطمئن باشید همه آن‌ها برای بهبود سلامت و زندگی شما است و قرار نیست در جای دیگری استفاده شوند.

اپل دستاوردهای بزرگی در دهه‌های گذشته داشته است؛ از اولین کامپیوترهای مک بگیرید یا رابط‌های کاربری زیبایی که خلق کرده؛ آیفون و آیپد و اپل واچ ولی تیم کوک می‌گوید میراث این شرکت محصول نیست؛ بلکه سلامتی و تندرستی بیشتر برای جامعه بشری است و این از همه مهم‌تر است.

منبع اینک
   

پستهای اخیر

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

فهرست برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۱ اعلام شد: به رخ کشیدن شکوه روزنامه‌نگاری و رسانه‌های منتقد در برابر…

دنبال کردن اخبار مربوط به جایزه پولیتزر را همیشه دوست داشته‌ام. چون نگاهی به فهرست برندگان این جایزه معتبر روزنامه‌نگاری در هر سال، به ما خاطرنشان می‌کنند که روزنامه‌نگاری و کار رسانه وقاعی تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشد و با کارهای…

یک اردک ناتوان به نام وادلز به لطف فناوری چاپ سه بعدی، صاحب پای مصنوعی شد

فقط انسان‌ها نیستند که از پروتزها یا اندام‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. ما در سال‌های اخیر، خبرهای متعددی در مورد تولید اعضای مصنوعی مثلا برای گربه‌ها و سگ‌ها و فیل‌ها شنیده بودیم. اما این نخستین بار است که یک اردک هم صاحب پای مصنوعی می‌شود.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.