بسیاری از مردم به خودران‌ها اعتماد ندارد؛ پس جگوار دو چشم بانمک به خودروهایش اضافه کرد

0

طبق نظرسنجی موسسه AAA در سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۷۳ درصد شهروندان امریکایی به خودران‌ها اعتماد ندارند.

این عدم اعتماد یک مشکل بزرگ سد راه خودروسازها است. بسیاری از شرکت‌های فناوری با همکاری خودروسازها تلاش می‌کنند این مشکل را برطرف و راه‌حلی برای آن پیدا کنند.

تا کنون خودران‌هایی وارد بازار شده که با مردم صحبت می‌کند یا به آن‌ها لبخند می‌زند تا از خط عابرپیاده عبور کنند.

تیم مهندسی شرکت جگوار هم راه‌حل جدیدی مطرح کردند. آن‌ها با همکاری مهندسان و دانشمندان علوم شناختی (Cognitive) در حال توسعه راه‌حلی مبتنی بر استفاده از دو چشم بزرگ با نمک و دوست‌داشتنی در پنل جلویی خودرو هستند.

این راه‌حل شاید خنده‌دار به نظر برسد ولی منطق محکمی پشت سر آن است.

این چشم‌ها فقط برای نمایش ظاهری نیستند و کارکردی مهم‌تر روی خودروی مفهومی جگوار لندرور Future Mobility دارند. این چشم‌های دیجیتالی طوری طراحی شدند که اشیا را همانند یک چشم واقعی دنبال کنند.

این چشم‌ها چیزی را نمی‌بینند ولی می‌توانند انسان‌ها را دنبال و ارتباط برقرار کنند. این چشم‌ها به خوبی نشان می‌دهند دوربین‌های ردگیری نصب شده در خودروها به همراه فناوری LiDAR چگونه کار می‌کنند و می‌خواهند اجسام و موجودات را دنبال کنند.

شاه‌کلید اعتماد بیشتر

فناوری LiDAR شبیه به رادارها و لنزهایی است که از امواج رادیویی برای حس اجسام استفاده می‌کنند. در تئوری، این چشم‌ها با دنبال کردن جسم متحرک در حال حرکت جلوی خودرو، با عابر پیاده ارتباط برقرار کرده و به او می‌فهمانند که انگار دارند دیده می‌شوند.

شرکت جگوار خودروی مفهومی مجهز به این چشم‌ها را در یک فضای آزمایشی در شهر کونتری انگلیس، محل استقرار کارخانه جگوار آزمایش کرد. این شرکت سعی کرده یک مسیر خیابانی مصنوعی ساخته و از مردم دعوت کند از عرض خیابان عبور کنند.

بعد خودروی مفهومی لندرور به سوی خطوط عابرپیاده آمده و می‌ایستد و با چشم‌هایش عابران پیاده را دنبال می‌کند. مهندسان جگوار و دانشمندان علوم شناختی سعی کردند واکنش حدود ۵۰۰ عابر را به این خودرو و چشم‌های متحرک ثبت و بررسی کنند.

جزییات زیادی درباره نتایج این آزمایش منتشر نشده است ولی جگوار مدعی است عابران پیاده با دیدن این چشم‌ها حس اعتماد بیشتری به خودران داشته و با خیال راحت از عرض خیابان عبور کردند.

افراد سعی می‌کنند ایمنی خود را با خودروهای دارای سرنشین و راننده بسنجند. وقتی احساس می‌کنند خودرو هم دارد آن‌ها را دیده و دنبال می‌کند؛ به طور غریزی اعتماد بیشتری دارند.

البته، این وضعیت در افراد با سنین مختلف تغییر می‌کند. مثلا، جوانان و نوجوانان اعتماد بیشتری به خودران‌ها دارند و مردم با افزایش سن اعتماد کمتری پیدا می‌کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.