کارهایی که باید قبل و بعد از گم شدن یا سرقت گوشی موبایل‌تان انجام دهید

0

اسمارت‌فون‌ها همیشه یک هدف جذاب و قابل توجه برای دزدان هستند. به‌ویژه در وضعیت کنونی که یک اسمارت‌فون میان‌رده چندین میلیون تومان قیمت دارد و سریعا هم نقد می‌شود.

همین‌طور؛ گم کردن گوشی تلفن همراه جزو بالاترین حوادث برای این دستگاه‌ها است. کاربران خیلی ساده یک اسمارت‌فون را در تاکسی، مترو، کافی‌شاپ و فروشگاه‌های خرید جا می‌گذارند یا اصلا نمی‌دانند چه زمانی از داخل جیب و کیف‌شان افتاده است.

بنابراین، هر کاربری باید مجموعه اقداماتی را پیش از سرقت یا گم شدن اسمارت‌فون‌اش انجام دهد. به علاوه، پس از سرقت یا گم شدن گوشی هم نباید دست روی دست گذاشت و منتظر معجزه بود. باز هم کارهایی هستند که می‌توانید انجام دهید تا زودتر به گوشی‌تان برسید.

روشن کردن ردیاب راه دور

در هر دو پلتفرم اندروید و iOS ابزار داخلی برای ردگیری گوشی از راه دور وجود دارد.

در اندروید این ابزار به نام Find My Device شناخته می‌شود و از بخش Security & location در تنظیمات قابل فعال شدن است.

در دستگاه‌‌های iOS ابزار ردیاب راه دور گوشی به نام Find My iPhone از بخش تنظیمات و با ضربه زدن روی نام خودتان و بعد نام آیفون فعال می‌شود.

پس از فعال کردن این ابزار، در اندروید می‌توانید با هر دستگاهی وارد حساب کاربری گوگل خود شده و اسمارت‌فون‌تان را ردیابی کنید. برای دستگاه‌های iOS باید وارد حساب کاربری آی‌تونز یا اپل خود شوید.

البته، تحت وب هم می‌توانید در یک مرورگر وب وارد Google Account یا  iCloud شوید.

اگر گوشی خود را گم کرده باشید؛ این ابزار ردیاب راه دور به شما نشان می‌دهد در چه مکانی است. اگر گوشی شما سرقت شده است؛ توصیه نمی‌کنیم با استفاده از این ابزار دنبال ردگیری سارق باشید.

با کمک هر دو ابزار Find My Device و Find My iPhone می‌توانید از راه دور اطلاعات روی گوشی موبایل‌تان را پاک کنید یا ازشان یک نسخه پشتیبان بگیرید.

محافظت از قفل صفحه

هریک از ما چندین اپلیکیشن داریم که به طور خودکار واردشان می‌شویم. یک لحظه به برنامه‌هایی که خودکار لاگین می‌شوید فکر کنید: فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام، توییتر، اسنپچت، واتساپ و غیره.

احتمالا حساب‌های کاربری گوگل و اپل یا سرویس ایمیل‌های ما نیز به طور خودکار لاگین می‌شوند. از تمام این اپلیکیشن‌ها فقط یک چیز محافظت می‌کند و آن قفل صفحه است.

حتی اگر گوشی شما گم نشود یا به سرقت نرود؛ این احتمال وجود دارد که فرد دیگری آن را برای چند دقیقه در دست گرفته و وارد این اپلیکیشن‌ها شود.

بنابراین، بسیار ضروری است که مکانیزمی برای محافظت از قفل صفحه استفاده کنید. بنا بر مدل گوشی و سلیقه شما این مکانیزم می‌تواند پین‌کد، الگو، اثر انگشت و حتی تشخیص چهره باشد.

تمام این گزینه‌ها در گوشی‌های اندرویدی در بخش Security & location و در دستگاه‌های iOS در گزینه‌های Face ID & Passcode یا Touch ID & Passcode قرار دارند.

فعال کردن مکانیزم‌های امنیتی قفل صفحه موجب می‌شود هر فردی نتواند به راحتی وارد گوشی شما شود یا حداقل سرقت و مشاهده اطلاعات شما را متوقف می‌کند.

این مکانیزم‌ها مانعی برای ردیابی از راه دور اسمارت‌فون‌ها نمی‌شود. شما می‌توانید هم از راه دور اطلاعات روی گوشی‌تان را پاک کنید و هم اینکه مانع از ورود به گوشی شوید.

پشتیبان‌گیری از اطلاعات

گم کردن یا به سرقت رفتن گوشی تلفن همراه به این معنا است که دیگر گوشی‌تان را نخواهید دید و احتمالا اطلاعات روی آن برای همیشه از شما دور می‌شوند.

برای جلوگیری از افشای اطلاعات می‌توانید آن‌ها را از راه دور پاک کنید ولی خودتان چه‌کار می‌کنید؟ چگونه می‌خواهید به این اطلاعات حیاتی و بسیار مهم دسترسی داشته باشید؟ بنابراین، نیاز به گرفتن نسخه پشتیبان از همه اطلاعات اسمارت‌فون دارید.

بسیاری از اپلیکیشن‌ها مانند اینستاگرام ابزارهایی برای پشتیبان‌گیری از اطلاعات دارند اما برای تهیه یک نسخه پشتیبان از اطلاعات سیستمی یا اطلاعات اپلیکیشن‌ها می‌توان از سیستم پشتیبان‌گیری پیش‌فرض گوشی‌ها استفاده کرد.

در اندروید وارد Settings و بخش System شوید. گزینه Advanced را انتخاب و بعد روی Backup ضربه بزنید.

در iOS، باز هم وارد اپلیکیشن Settings شده و بعد روی نام خودتان و نام دستگاه ضربه بزنید. در مرحله بعدی، iCloud Backup را ضربه بزنید (البته، اگر سرویس iCloud روی دستگاه شما فعال است).

اگر به راه‌کارهای پشتیبان‌گیری بیشتری نیاز دارید؛ می‌توانید از سرویس‌های ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری ابری استفاده کنید. بسیاری از اپلیکیشن‌ها می‌توانند به طور خودکار از عکس‌ها و ویدیوها یا اطلاعات برنامه روی سرویس‌های کلاود پشتیبان‌گیری کنند.

اپلیکیشن‌هایی مانند Dropbox و OneDrive می‌توانند به طور خودکار از اطلاعات شما نسخه پشتیبان تهیه کنند. همین‌طور، نصب و استفاده از اپ‌هایی مانند Google Photos و iCloud Photos می‌توانند عکس‌ها و فیلم‌های شما را پشتیبان‌گیری کنند.

سایر اقدامات پیشگیرانه

اگر ارزش مادی اسمارت‌فون شما بسیار بالا است؛ می‌توانید آن را بیمه کنید. شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانند گوشی شما را در برابر سرقت یا آسیب‌دیدگی بیمه کنند.

اگر فردی هستید که زیاد گوشی گم می‌کند؛ می‌توانید یک پیام شامل شماره تماس یا آدرس روی صفحه قفل گوشی قرار دهید تا دیگران در صورت پیدا کردن گوشی سریعا تماس بگیرند.

برای قرار دادن یک پیام روی صفحه قفل گوشی باید در اندروید وارد منوی Settings شده و بخش Security & location را انتخاب کنید. بعد، آیکون دنده‌ای کنار گزینه Screen lock را ضربه بزنید و متن پیام اضطراری خودتان را بنویسید.

در iOS از اپلیکیشن Health گزینه Medical ID را انتخاب کنید تا بتوانید اطلاعات اضطراری را تغییر دهید یا دو شماره تلفت برای تماس اضطراری معرفی کنید.

اگر از مکانیزم‌های احرازهیوت دو عاملی استفاده می‌کنید؛ با سرقت یا گم شدن گوشی دیگر امکان مشاهده پیام‌های تایید مرحله دوم را ندارید. پس، مطمئن شوید در اپلیکیشن‌ها و حساب‌های کاربری خود روش‌های جایگزین دیگری را معرفی کردید.

مثلا، در گوگل می‌توان چندین شماره موبایل برای ارسال پیامک معرفی یا از ایمیل به جای پیامک استفاده کرد.

تماس با پلیس و اپراتور

وقتی اسمارت‌فون‌تان را گم می‌کنید یا ازتان سرقت شده؛ باید سریعا پلیس را اطلاع دهید و همین‌طور اپراتور شما بداند که دیگر صاحب این شماره موبایل نیستید.

اپراتورها می‌توانند سیم‌کارت را غیرفعال کرده و اجازه ندهند سارق یا هر فرد دیگری از آن سوءاستفاده کند. پبش هم باید در جریان اتفاق رخ داده باشد؛ حتی اگر هیچ امیدی به پیدا کردن اسمارت‌فون ندارید.

حداقل پلیس می‌داند از چه ساعت و روزی دیگر شما از این گوشی استفاده نکرده‌اید و اگر سوءاستفاده‌ای بشود؛ شما مظنون نیستید.

اگر اسمارت‌فون را بیمه کرده باشید؛ باید نامه‌ای از پلیس به بیمه بدهید تا این سرقت را تایید کند. این هم دلیل دیگری برای گزارش سرقت گوشی به پلیس!

یافتن مکان گوشی از راه دور

حالا هنگامی است که باید از ابزارهای Find My Device و Find My iPhone برای یافتن محل گوشی از راه دور استفاده کنید.

استفاده از این ابزارها در هر دو پلتفرم اندروید و iOS یکسان است. با استفاده از این ابزارها می‌توانید محل گوشی تلفن همراه‌تان را مشخص یا از راه دور اقدام به قفل کردن صفحه‌نمایش و پاک کردن اطلاعات روی آن کنید.

مطمئن باشید از اطلاعات روی گوشی یک نسخه پشتیبان گرفته‌اید. حتی می‌توانید از گزینه‌هایی برای شنیدن صدای زنگ تلفن استفاده کنید. این مورد آخر برای مواقعی است که گوشی را در خانه گم کرده‌اید و پیدا نمی‌شود.

حساب‌های کاربری آنلاین را بررسی کنید

آخرین اقدامی که باید پس از گم کردن یا ربوده شدن گوشی‌تان انجام دهید؛ چک کردن حساب‌های آنلاین است.

ممکن است اقدامات پیشگیرانه و محافظتی خوبی روی گوشی تلفن همراه‌تان انجام داده باشید تا هیچ‌کس نتواند وارد حساب‌های شما شود ولی باز هم بهتر است سری به حساب‌های آنلاین زده تا مطمئن شوید فرد دیگری با گوشی شما به آن‌ها لاگین نکرده است.

خوش‌بختانه بسیاری از حساب‌های کاربری در صورت ورود افراد ناشناس یا وارد کردن اشتباه گذرواژه به شما اطلاع می‌دهند. اگر روی گوشی از قفل صفحه استفاده می‌کنید؛ تا حدود زیادی مطمئن خواهید بود که سارق نمی‌تواند وارد حساب‌های شما شود.

اما باز هم بهتر است حساب‌های حساس را بررسی و از آن‌ها خارج شوید. فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و حساب‌های بانکی و اپلیکیشن‌های مالی گزینه‌هایی برای خروج از حساب کاربری دارند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.