با گوگل لنز در طبیعت کارهایی کنید که مغز انسانی‌تان از انجام آن ناتوان است!

0

ابزارهای جست‌وجوی بصری (VISUAL SEARCH) مبتنی بر هوش مصنوعی مانند Google Lens یا Bing Visual Search در حال تغییر عادت‌های جست‌وجوگری ما در وب هستند.

در حالی که هنوز غالب کاربران برای جست‌وجوی یک چیزی از سایت‌ها و ابزارهای جست‌وجوی سنتی استفاده می‌کنند و این ابزارها بیش از ۲۵ سال است که با وب‌گردی و کنکاش مردم عجین شده‌اند؛ ولی به نظر برای دنیای امروز به اندازه کافی هوشمند و کاربردی نیستند.

ما از دوران جست‌وجوی یک کلمه و عبارت به دوران جست‌وجوی عکس و هر چیز واقعی فیزیکی در اطراف‌مان حرکت کردیم. ابزارهای جست‌وجوی بصری مانند گوگل لنز می‌توانند در دنیای واقعی مزایایی برای شما داشته باشند که نه تنها ابزارهای جست‌وجوی سنتی بلکه حتی مغز انسان هم از انجام‌شان ناتوان است.

یکی از کاربردهای گوگل لنز در گردشگری و طبیعت‌گردی است. اگر فردی هستید که دایم به دل طبیعت می‌زنید؛ از کوه‌ها و تپه‌ها بالا می‌کشید و در جاده‌ها و جنگل‌های کمتر شناخته شده قدم می‌زنید؛ گوگل لنز بیشتر از هر ابزار دیگری می‌تواند شما را غافل‌گیر کند.

کافی است اپلیکیشن گوگل لنز را روی اسمارت‌فون‌تان نصب و کنید و دوربین گوشی را مقابل هر چیز ناشناخته‌ای بگیرید. شما علاقه‌ دارید درباره یک گل روییده در کنار جاده، یک درخت با برگ‌های عجیب، یک نوع پروانه و حتی انواع سنگ‌های معندنی اطلاعاتی به دست بیاورید و گوگل لنز دقیقا چنین کاری برایتان می‌کند.

طبیعت‌گردی شما تبدیل به موزه‌گردی می‌شود. می‌توانید درباره هر چیزی در طبیعت اطلاعاتی کسب کنید و دانش خودتان را بالا ببرید.

این روزها، در طبیعت یک اسمارت‌فوت بیشتر از اینکه برای توییت یا اینستاگرام‌گردی مناسب باشد؛ می‌تواند تجربه‌هایی بکر و عمیق برایتان داشته باشد. بیش از ۶۰ هزار گونه درخت در جهان وجود دارد. ۳۶۹ هزار گونه گیاه گل‌دار تا کنون شناخته شده است و هر سال نزدیک به ۲ هزار گونه از گیاهان عروقی کشف می‌شود.

پایگاه داده‌ای که مغز انسان ندارد

آیا مغز ما انسان‌ها می‌تواند این همه تنوع و داده را ذخیره و شناسایی کند؟ Marlene Behrmann دانشمند عصب‌شناسی دانشگاه کارنگی ملون که حوزه تخصصی‌اش شناخت ادراک بصری است دراین‌باره می‌گوید مغز انسان‌ها محدودیت‌هایی به عنوان پایگاه داده دارند.

مغز انسان سعی می‌کند درخت‌ها را به عنوان یک گروه یا دسته تقسیم‌بندی کند و اطلاعات عمومی برایشان ذخیره می‌کند جز اینکه یک متخصص درخت‌شناسی یا جنگل‌شناسی باشید که اطلاعات جزیی و تخصصی درباره درخت‌ها به خاطر بسپارید.

تایپ برخی عبارت‌ها در ابزار جست‌وجوی ساده گوگل به شما هیچ کمکی نمی‌کند. عبارت «Shiny green plant three leaves» یا «گیاهان سبز براق سه برگی» را در گوگل جست‌وجو کنید تا شاهد ۵۱ میلیون نتیجه باشید ولی گوگل لنز می‌تواند این گیاه را در چند ثانیه شناسایی و به شما بگوید یک نوع بلوط سمی در اقیانوس آرام است.

شناخت درست گیاهان و درختان، جانداران و هر چیزی که در طعبیت وجود دارد می‌تواند به نجات آن‌ها و حتی نجات جان انسان‌ها منجر شود. اگر یک گونه نادر گیاهان را پیدا کنید؛ نمی‌دانید چطور باید ازش نگه‌داری کنید و ابزار جست‌وجوی گوگل فقط وقت شما را تلف می‌کند ولی گوگل لنز می‌تواند راهنماهایی برای نگه‌داری آن به شما بدهد.

گوگل لنز هنوز یک راه‌کار کامل نیست. این اپلیکیشن برای اولین بار در سال گذشته معرفی و بهار امسال توسط گوگل به‌روزرسانی شد.

گوگل لنز هنوز بخشی از پلتفرم Google Assistant روی گوشی‌های اندرویدی است و به ارتباطات موبایلی نیاز دارد. کاربران iOS می‌توانند از طریق گوگل فتوز روی آیفون و آیپد به ابزار جست‌وجوی بصری گوگل لنز دسترسی پیدا کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.