گوگل دوربین‌هایی هوشمندتر با ترکیب گوگل لنز، گوگل مپ، بینایی ماشینی و Street View ساخت

0

گوگل در مراسم دیشب Google I/O روش‌های جدیدی از ترکیب قابلیت‌های دوربین‌های اسمارت‌فون‌ها برای مشاهده بهتر جهان اطراف معرفی کرد.

گوگل نشان داد با ترکیب و استفاده همزمان دوربین و گوگل مپ می‌توان بهتر در خیابان‌های شهر حرکت کرد و مسیرهای مدنظر را یافت. همچنین، گوگل ویژگی‌های جدیدی برای فناوری Google Lens خود معرفی کرد.

اکنون گوگل می‌تواند گوگل مپ را با ویژگی Street View و دوربین‌های اسمارت‌فون ادغام کند و از سوی دیگر، با کمک فناوری بینایی ماشینی و گوگل لنز، قابلیت‌های جدیدی فراهم سازد.

این ایده شبیه به حرکت مردم در خیابان‌ها بدون استفاده از فناوری است. آن‌ها به دنبال نشانه‌ها می‌گردند و حرکت می‌کنند. در اینجا، نشانه‌ها تنها نام خیابان‌ها نیستند.

با ترکیب دوربین و گوگل مپ، وقتی دوربین گوشی را مقابل خود می‌گیرید؛ گوگل مپ در پایین صفحه‌نمایش قرار دارد تا شما را راهنمایی کند. به علاوه، یک روباه هم در دوربین مشاهده می‌شود تا مسیر را نشان‌ بدهد و شما باید دنبال این راهنمای متحرک بروید.

گوگل لنز مستقل و کاربردی‌تر

گوگل لنز نیز با یک به‌روزرسانی می‌تواند اشیایی مانند ساختمان‌ها، حیوانات خانگی و حتا نوع نژاد سگ‌ها را تشخیص دهد. تنها کافی است دوربین را مقابل این اشیا بگیرید تا به شما اطلاعات لازم را بدهد.

گوگل لنز جدید قادر به شناسایی متن هم خواهد بود. مثلا می‌توانید دوربین گوشی را روی یک منوی غذای رستوران بگیرید تا به شما بگوید هر نوع غذا شامل چه موادی است. گوگل لنز می‌تواند متن روی تابلوهای راهنماییی و رانندگی، پوسترهای تبلیغاتی و کارت‌های ویزیت را هم بخواند.

تشخیص متن یا خواندن متن‌ها به تنهایی ارزشی ندارد. گوگل لنز می‌تواند این متن‌ها را درک کند و بفهمد که این ویژگی ارزشمند است.

با گوگل لنز جدید می‌توانید متن‌ها را از دنیای واقعی به درون گوشی‌تان کپی کنید. مثلا رمزعبور یک شبکه وای‌فای، آدرس یک خیابان روی کارت ویزیت یا یک شماره تلفن نوشته شده روی پوستر چسبیده به دیوار را روی گوشی ذخیره کنید.

ویژگی جدیدی بعدی گوگل لنز، قابلیتی به نام Style Match است که تا حدود زیادی شبیه به قابلیت جست‌وجوی پینترست در لباس و پوشاک است. دوربین را مقابل یک لباس، مانند پیراهن یا شلوار و همین‌طور کیف دستی می‌گیرید و گوگل لنز به شما سبک لباس و برخی مشخصات مربوط به بافت لباس، نوع طراحی، زاویه‌های برش و غیره را گزارش می‌دهد.

گوگل لنز سعی می‌کند دنبال چیزهایی در زمان واقعی باشد که شما نیاز دارید. بعد، سعی می‌کند اطلاعاتی درباره این اشیا به شما بدهد.

گوگل لنز قبلا یک ویژگی قابل دسترسی روی گوگل فوتوز یا گوگل اسیستنت بود ولی اکنون به یک نرم‌افزار مستقل برای انواع دوربین‌های برندهای مختلف تبدیل شده است.

گوگل لنز با ویژگی‌های جدید طی چند هفته آینده در دسترس قرار خواهد گرفت.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.