این تیم می‌خواهد هر طور شده به گوگل اسیستنت شخصیت انسانی بدهد

0

گوگل اسیستنت، بات دیجیتالی که در پست سر بلندگوی هوشمند گوگل هوم و البته نرم‌افزارهای اندروید و iOS است؛ بیشتر شبیه به یک «کتاب‌دار خون‌سرد» است.

این تعبیر «رایان گرمیک» (Ryan Germick) مدیر تیم بخش شخصیت‌دهی به محصولات شرکت گوگل است. او و همکاران‌اش به طور مستمر در حال هوشمندتر کردن گوگل اسیستنت هستند و می‌خواهند این دستیار صوتی دیجیتالی همانند یک انسان، پرسونالیتی مشخصی داشته باشد.

بلندگوهای هوشمند و دستیارهای صوتی یکی از اصلی‌ترین ترندهای چند سال اخیر بودند. همه پیش‌بینی‌ها از رشد بازار بلندگوهای هوشمند خبر می‌دهد.

گوگل نیاز دارد در این زمینه به طور مداوم پیشرفت کند تا در بازار از رقبایی مانند آمازون، مایکروسافت، اپل و غیره عقب نیفتد.

به همین دلیل، گرمیک و تیمی از فیلم‌سازان، کمدین‌ها، نیروهای فنی و متخصص هم‌گرا با هم روی دستیار صوتی گوگل کار می‌کنند تا بهتر از گذشته بتواند نقش خود را درست ایفا کند. این تیم تنها روی افزایش ظرفیت‌های گوگل اسیستنت تمرکز ندارند.

گرمیک می‌گوید اگر هریک از افراد تیم‌اش بتوانند وظیفه‌شان را به خوبی انجام دهند؛ شاهد دستیار صوتی خواهیم بود که با کاربران ارتباطات عاطفی برقرار می‌کند.

کاربران باید از خراب شدن یا از کار افتادن یک دستیار صوتی غمگین شوند و به خوبی احساس کنند این‌ها چه نقشی در زندگی‌شان دارند. یک دستیار صوتی باید کارکتر و شخصیتی داشته باشد تا کاربران ساعت‌ها زمان صرف‌شان کنند و بفهمند چه ارزشی به زندگی‌شان بخشیده‌اند.

جدی و سرگرم‌کننده

اگرچه گوگل اسیستنت دارای یک شخصیت است ولی به نظر نمی‌رسد شخصیت واقعی داشته باشد یا حداقل کاربران این‌طور فکر نمی‌کنند. ایجاد یک شخصیت عمومی و خنثی برای دستیارهای صوتی نمی‌تواند موفقیت آن‌ها را تضمین کند.

همه ما سعی می‌کنیم همانند انسان‌ها صحبت کنیم ولی نمی‌توانیم یک جور حرف بزنیم چون هریک شخصیت و کارکتر منحصربه‌فردی داریم. دستیارهای صوتی دیجیتالی هم باید به این سو حرکت کنند.

اگرچه تیم شخصیت‌سازی گوگل اسیستنت در حال تلاش هستند ولی محدودیت‌ها فناوری هم مانعی بر سر تحقق رویاهاشان است. دستیارهای صوتی یک فناوری و شاخه جدید از علم هستند و هنوز راه بسیار درازی پیش‌رو دارند تا به مسیر درست خود برسند.

تیم شخصیت‌سازی گوگل اسیستنت سعی می‌کنند برای هر سوال، جواب‌های گوناگون و متفاوتی طراحی کنند. آن‌ها باید برای عجیب‌ترین سوال‌ها مانند «آیا با من ازدواج می‌کنید؟» یا «چه کسی می‌خواهد برنده Super Bowl باشد؟» نیز جواب‌هایی طراحی و به گوگل اسیستنت بدهند.

آن‌ها سعی می‌کنند جواب‌ها را از وب، برخی منابع شخصی مانند فهرست to-do، فهرست‌های کاری و حتی اسپاتیفای استخراج و به گوگل اسیستنت بدهند.

گاهی اوقات رسیدن به جواب درست بسیار سخت و طولانی مدت است چون باید کاراکتر و شخصیت فرضی گوگل اسیستنت در ذهن اعضای تیم با این پرسش و پاسخ تطابق داشته باشد.

اما این کار برای رایان گریک و تیم همراه‌اش بسیار هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی است. چون آن‌ها می‌خواهند چیزی با فناوری بسازند که همه افراد حتی سالمندان و افراد معلول هم به راحتی ازش استفاده کنند و درگیر پیچیدگی‌های زیاد منوها و گزینه‌ها نشوند.

این کار بسیار جدی است ولی واقعا سرگرم‌کننده نشان می‌دهد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.