فونت عجیبی که به شما کمک می‌کند مؤثرتر و به میزان بیشتر خوانده‌هایتان را به یاد بیاورید

2

آموختن دروس مختلف و موفقیت در امتحانات، یادگیری زبان‌ها و کلمات جدید و یادآوری فهرست کارها برای هر فردی سخت است.

این وضعیت برای دانش‌آموزان و دانشجویان در روزهای امتحان سخت‌تر هم می‌شود، چون ذهن‌شان باید چندین ساعت به طور متوالی مشغول حفظ کردن و به خاطر سپاری انواع متن‌ها و دروس خوانده شده باشد.‌

حالا، تیمی از محققان انستیتوی تکنولوژی سلطنتی ملبورن فونت جدیدی نام «Sans Forgetica» طراحی کرده‌اند که «با استفاده از قواعد روان‌شناختی» به دانش‌آموزان و دانش‌جویان در به یاد آوردن مطالبی که خواندند؛ کمک می‌کند.

طراحی غیرمعمول این فونت باعث می‌شود خواندن آن برای هر فردی راحت نباشد و ذهن را درگیر یک چالش کند. ذهن برای خواندن این متن نیاز به پردازش‌های شناختی عمیق‌تری دارد و همین‌ موضوع باعث می‌شود بهتر به خاطر سپرده شود.

هرگاه ذهن نتواند یک متن را به حالت عادی و ساده بخواند؛ تلاش و پردازش بیشتری برای فهم آن انجام داده و عمیق‌تر به حافظه می‌سپارد.

فریب ذهن برای تقویت حافظه

در طراحی فونت «Sans Forgetica» از شکل و قالب فونت «Sans Serif» استفاده شده و به این دلیل بسیار به آن شبیه است ولی دو ویژگی نامتعارف در طراحی آن گنجانده شده است.

تمام حروف اندکی به سمت چپ تمایل دارند که در تایپوگرافی امری غریب و به ندرت دیده شده است.

به علاوه، حروف فونت «Sans Forgetica» پر از حفره هستند. این حفره‌ها باعث فریب خوردن ذهن می‌شوند تا بیشتر درگیر شناخت آن‌ها شده و پایدارتر در ذهن جا بگیرند.

در آزمایشی که برای تعیین کارایی دقیق این فونت روی ۴۰۰ دانش‌آموز شده است و آن‌ها متن‌هایی را با فونت‌های مختلف مشاهده کردند؛ دانش‌آموزانی که متن‌شان با فونت «Sans Forgetica» بوده؛ ۷ درصد بیشتر از دیگر دانش‌آموزان در به خاطر سپاری متن موفق ظاهر شدند.

طراحان این فونت امیدوار هستند در آینده مربیان، دانش‌آموزان و روان‌شناسان بالینی از این فونت برای تقویت حافظه استفاده کرده و تاثیرات واقعی و عملی آن را مشاهده کنند.

فونت «Sans Forgetica» به صورت یک افزونه برای مرورگر کروم عرضه شده است و روی سیستم‌های پی‌سی و مک از این آدرس در دسترس است.

منبع

   
2 نظرات
  1. حدیث می گوید

    خیلی جالب بود

  2. غمی می گوید

    اون هفت درصدم به خاطر جدید بودن فونته. بعد یه مدت که استفاده از فونت متداول بشه به خاطر سازگاری ذهن با این فونت، میشه یه فونت مثل باقی فونتا که تاثیری هم روی حافظه نداره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.