نانو مموری چیست که در هواوی میت ۲۰ به جای میکرو اس‌دی استفاده شد؟

0

اسمارت‌فون‌های رده بالای هواوی میت ۲۰ و میت ۲۰ پرو کم ویژگی جدید نداشتند ولی استفاده از سیم‌کارت NM یا فناوری Nano Memory به جای microSD برای اولین بار اتفاق می‌افتد.

اما کارت NM چیست و چرا هواوی ترجیح داده است پس از ۱۵ سال فناوری microSD را کنار بگذارد؟

استاندارد کارت‌های NM برای استفاده از فناوری Nano Memory اشاره به استفاده از کارت‌هایی با اندازه nanoSIM دارد. این استاندارد اجازه می‌دهد از یک شیار برای دو هدف استفاده کرد: سیم‌کارت نانو یا کارت حافظه نانو.

بنابراین، خریداران گوشی‌های میت ۲۰ و میت ۲۰ پرو می‌توانند از دو شیار نانو سیم‌کارت برای استفاده از دو سیم‌کارت استفاده کنند یا اینکه روی یکی از شیارها یک کارت حافظه NM بیندازند و تلفن همراه را تک سیم‌کارته کنند.

استفاده از استاندارد NM باعث ساده‌تر شدن طراحی گوشی می‌شود و در فضای فیزیکی هم صرفه‌جویی می‌کند.

به گزارش هواوی، کارت‌های جدید NM نزدیک به ۴۵ درصد کوچک‌تر از یک کارت microSD استاندارد هستند. متاسفانه، هواوی در مراسم دیروز خود جزییات بیشتری درباره کارت‌های NM ارایه نداد.

شروع موج کوچ از میکرواس‌دی به نانو مموری

اما می‌دانیم که کارت‌های NM سرعتی ۹۰ مگابایت در ثانیه دارند و در ظرفیت‌های ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایت روانه بازار می‌شوند. هنوز نمی‌دانیم آیا ظرفیت‌ها و سرعت‌های دیگری هم از این کارت‌ها وارد بازار می‌شود یا خیر!

قیمت‌های این کارت‌ها هم هنوز مشخص نیست و نمی‌توانیم حدس بزنیم چقدر برای کاربر هزینه داشته باشند ولی آنچه مسلم است؛ ارزان‌تر از کارت‌های میکرواس‌دی نخواهند بود.

فعلا، در دنیا تنها دو گوشی از این استاندارد پشتیبانی می‌کند و طبیعی است که تولید آن محدود باشد و قیمت‌های بالایی در بازار داشته باشند.

همیشه شروع عرضه یک فناوری جدید با محدودیت‌ها و گرانی‌هایی همراه است ولی به مرور و پس از اینکه محصولات بیشتری از آن فناوری پشتیبانی کردند؛ ارزان‌تر و رایج‌تر خواهد شد.

احتمالا میت ۲۰ و میت ۲۰ پرو بنیان‌گذار یک موج و رویکرد جدید برای استفاده از کارت‌های NM به جای میکرواس‌دی خواهند بود. دقیقا همانند موج استفاده از USB Type-C به جای MicroUSB که دیگر امروزه یک فناوری رایج و عمومی است.

در حال حاضر، همه‌چیز به هواوی و همکاری آن با شرکت‌های دیگر برای تولید کارت‌های نانو مموری دارد.

الان نمی‌توانیم بگوییم این فناوری برای گوشی‌های هواوی یک مزیت بزرگ یا ارزش افزوده است تا در عمل ببینیم بازار چه واکنشی نشان می‌دهد و آیا خریداران این گوشی‌ها می‌توانند به راحتی و با قیمت مناسب کارت‌های نانو مموری تهیه کنند یا خیر!

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.