مقامات چینی می‌توانند شما را از روی نحوه پیاده‌روی‌تان شناسایی کنند

0

قدرت ردیابی و نظارتی دولت چین روز به روز قوی‌تر و پیشرفته‌تر می‌شود.

تا کنون خبرهای زیادی درباره سیستم‌های نظارت تصویری و تشخیص چهره این کشور در رسانه‌ها منتشر شده است. به‌طوری‌که هیچ فردی نمی‌تواند در کشور چین بدون اینکه چهره‌اش شناسایی شود؛ زندگی کند.

اما هنگامی که افراد چهره خود را پوشانده‌اند؛ دولت چین چه مکانیزمی برای شناسایی آن‌ها دارد؟ مثلا، کلاه خود را روی صورت کشیده یا چهره‌شان را با شال گردنی و چیزهای دیگر پوشانده باشند.

چین برای این افراد هم راه‌کار ویژه‌ای توسعه داده است. دولت این کشور می‌خواهد با یک ارتقای نرم‌افزاری، سیستم نظارت تصویری این کشور را به یک ابزار جدید ردیابی و شناسایی از طریق پیاده‌روی مجهز سازد.

به این معنی که اگر چهره شما قابل شناسایی نباشد؛ سیستم نظارتی چین می‌تواند از روی نحوه و سبک قدم زدن و پیاده‌روی شما، هویت‌تان را شناسایی کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چینی‌ها برای دستیابی به این ابزار از هوش مصنوعی کمک گرفته‌اند. این ابزار و فناوری توسط شرکت Watrix توسعه داده شده است و می‌تواند از فاصله ۵۰ متری،پیاده‌روی و حرکات بدن افراد را مشاهده و تحلیل کند.

از قدم‌هایتان شناسایی می‌شوید

این ابزار در هر دو حالتی که دوربین‌های نظارتی، پیاده‌روی افراد از جلو یا پشت سر او را رکورد کنند؛ قادر به شناسایی و تشخیص هویت آن‌ها هستند.

این سیستم به طور ساده‌ای؛ مجموعه‌ای از تصاویر پیاده‌روی یک فرد را تهیه کرده و به یک کامپیوتر قدرتمند برای تجزیه و تحلیل داده‌ای و پی بردن به شناسه پیاده‌روی او (gait ID) می‌دهد.

در این سیستم لباس‌هایی که می‌پوشید؛ کفشی که به پا دارید و چهره شما هیچ اهمیتی ندارند؛ بلکه مدلی از راه رفتن و پیاده‌روی شما متشکل از حرکات بدن و پا، نوع قدم‌هایی که برداشته می‌شود و دوباره پا روی زمین قرار می‌گیرد؛ سرعت و جنبش حرکتی شما مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و هویت gait ID را شکل می‌دهند.

فعلا، سیستم تشخیص پیاده‌روی به صورت بی‌درنگ و آنلاین کار نمی‌کند بلکه مدت زمانی ۱۰ دقیقه‌ای طول می‌کشد تا یک ساعت ویدیو را بررسی و افراد داخل آن را شناسایی کنید. این سیستم به کامپیوترهایی قدرتمندتر از سیستم‌های موجود نیازمند است.

اما پیش‌بینی می‌شود تا چند سال آینده، این سیستم به بتواند به طور بی‌درنگ و زنده افراد مختلف را از روی مدل پیاده‌روی‌شان شناسایی کند.

حالا باید دید افرادی که می‌خواهند از چشم سیستم‌های دریاب و نظارتی فرار کنند؛ علاوه بر پوشاندن چشم‌ها و چهره‌شان؛ چه فکری به حال راه رفتن شان خواهند کرد!

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.