مقامات چینی ادعا می‌کنند می‌توانند پیام‌های پاک شده وی‌چت را بخوانند

0

چین یکی از کشورهایی است که روی هر چیزی نظارت دارد و به قدرتمندترین سیستم‌های نظارتی و ردگیری فعالیت شهروندان مجهز شده است.

چندی پیش، مقامات چینی توانسته بودند توسط دروبین‌های نظارتی و تشخیص چهره، یک فرد مظنون و تحت تعقیب را حتا با تغییر چهره‌اش، در میان تماشاچیان یک استادیم شناسایی و دستگیر کنند.

گاهی اوقات توانایی و قدرت فناوری چینی‌ها در نظارت بر شهروندان‌شان آن‌قدر خوفناک می‌شود که دیگر دور از ذهن است ولی به نظر می‌رسد باید پذیرفت.

برای مثال، اخیرا دولت چینی مدعی شده است می‌تواند به پیام‌های پاک شده از روی پیام‌رسان وی‌چت دسترسی داشته باشند و آن‌ها را بازیابی و بخواند.

به طور دقیق‌تر، «کمیسیون نظارت و بازرسی نظم شهری چاوچو» در شهر «هفئی» جنوب شرقی چین مدعی شده که امکان بازیابی مکالمات حذف شده در اپلیکیشن «وی‌چت» وجود دارد.

این کمیسیون برای تحقیق و کسب اطلاعات درباره مظنونان یک پرونده دست به چنین کاری زده است و خبر آن را طی پستی در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ای کرد.

البته، این پست سریعا پاک شد ولی دیگر خبر لو رفته و توجه رسانه‌ها یا نگرانی کاربران را در پی داشت. کاربران با خود می‌اندیشند اگر این خبر حقیقت داشته باشد؛ پس دولت چین می‌تواند به تمام مکالمات و پیام‌های چت به همراه تاریخچه‌شان روی این پیام‌رسان دسترسی داشته باشد.

آیا وی‌چت مانند واتساپ است؟

شرکت Tencent، سازنده وی‌چت امکان خواندن پیام‌های حذف شده در این پیام‌رسان را غیرواقعی و غیرممکن خوانده است و خبر منتشر شده از سوی «کمیسیون نظارت و بازرسی نظم شهری چاوچو» را تکذیب می‌کند.

اگر پیام‌رسان وی‌چت از مکانیزمی مانند واتساپ بهره برده باشد که پیام‌ها تنها روی گوشی‌های کاربران ذخیره می‌شوند نه روی سرورها، این ادعای شرکت Tencent درست خواهد بود.

با این حال، کاربران چینی به دنبال یافتن روش‌هایی برای عدم بازیابی تاریخچه چت‌ها و پیام‌های حذف شده هستند. برخی از این کاربران تصمیم گرفتند پیام‌رسان وی‌چت را ترک کنند یا اسمارت‌فون خود را نابود سازند تا هیچ‌گونه امکان بازیابی اطلاعات‌اش وجود نداشته باشد.

چندی پیش، وزارت دفاع استرالیا هم استفاده از وی‌چت را به بهانه برخی نگرانی‌های امنیتی و عدم تطابق با استانداردهای دفاعی این کشور ممنوع کرده بود. البته، احتمال دارد فشارهای دولت ایالات متحده روی استرالیا و اعمال تحریم‌های مشترک بر علیه شرکت‌های چینی نیز در این تصمیم‌گیری دخیل بوده باشد.

به هر حال، بسیار بعید است دولت چین توانایی چنین کاری را پیدا کرده باشد و با توجه به حساسیت‌ها و نظارت‌های امنیتی بسیار شدیدی که دارد؛ اجازه دهد خبرش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.