صدها کارمند گوگل در سراسر جهان در اعتراض به بدرفتاری نسبت به زنان دست از کار کشیدند

0

روز پنچ‌شنبه، چند صد کارمند گوگل در شعب مختلف سراسر جهان دست از کار کشیدند و به وضعیت بد حقوق زنان در این شرکت اعتراض کردند.

این افراد با در دست داشتن پلاکاردهایی به سوءاستفاده جنسی از زنان و عدم رسیدگی به شکایات بدرفتاری جنسی بر ضد زنان در داخل خود شرکت اعتراض کردند.

دامنه این اعتراض‌ها از توکیو و سنگاپور به لندن و نیویورک می‌رسد. انتظار می‌رود در روزهای بعد هم شعب دیگر شهرها مانند کالیفرنیا به این حرکت و اعتراض گروهی بپیوندند.

کارمندان گوگل سعی کردند با زنان قربانی بدرفتاری جنسی اعلام هم‌دردی کنند و به گوگل هم فشار بیاورند که شکایات سوءاستفاده و بدرفتاری جنسی را در داخل خود شرکت بررسی کند و نیازی به ارجاع به محاکم قضایی بیرون از شرکت گوگل نباشد.

این کارمندان معترض می‌گویند برخی از مردان در شرکت‌های فناوری از قدرت خود بر ضد زنان سوءاستفاده می‌کنند. منظور این کارمندان به طور خاص به سوی «اندی روبین»؛ خالق نرم‌افزار اندروید یکی از مدیران سابق شرکت گوگل است.

این فرد در سال ۲۰۱۴ با دریافت مبلغی ۹۰ میلیون دلاری خود را بازخرید کرده در حالی‌که چندین شکایت از وی با موضوع بدرفتاری جنسی بر ضد زنان مطرح شده است.

روبین با بازخرید خود امکان طرح شکایت‌ها در محاکم قضایی رسمی بیرون را از بین برد. داستان‌های سوءاستفاده جنسی از زنان درباره چندین مدیر دیگر این شرکت هم مطرح شده است.

آزار و اذیت زنان در مهد فناوری

کارمندان معترض گوگل اعتقاد دارند این شرکت رویه و موضع روشنی درقبال بدرفتاری جنسی با زنان ندارد و امکان طرح شکایت و ارایه گزارش را فراهم نمی‌کند.

گوگل غالبا به صورت توافق‌نامه‌هایی محرمانه سعی می‌کند از شکایت به محاکم قضایی بیرون جلوگیری کند و از افرادی که مرتکب جرم شده‌اند، حمایت کرده یا زمینه حمایت از آن‌ها را فراهم می‌کند.

در حالی که تصور می‌شود وضعیت کار زنان فناوری در شرکت‌هایی مانند گوگل واقع در دره سیلیکون بسیار خوب و مساوی با مردان باشد؛ اما گزارش‌های متعددی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد هنوز یک دیدگاه مردانه و نژادپرستانه سیستماتیک در این شرکت‌ها حاکم است.

غالب قدرت در دست مردان است و آن‌ها می‌توانند زور بگویند؛ قوانینی به نفع خودشان و بر ضد زنان یا گریزگاه‌هایی برای فرار از پاسخ‌گویی در برابر آزار و آذیت‌های مختلف از جمله جنسی فراهم کنند.

ساندرای پیچای، مدیرعامل گوگل در نامه‌ای به کارمندان خود، از اقدامات گذشته ابزار تاسف و عذرخواهی کرده بود. گوگل گزارش داده در ۴ سال گذشته بیش از ۴۸ کارمند و از جمله ۱۳ مدیر ارشد را به جرم آزار و اذیت جنسی اخراج و از پرداخت حقوق و بازخرید ممانعت کرده است.

در ماه‌های گذشته هم گوگل از سوی کارمندان خود مورد اعتراض واقع شده بود و هزار کارمند با امضای نامه‌ای، خواهان توقف برخی پروژه‌های این شرکت بودند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.