به بهانه ۳۵ سالگی مکینتاش: ۶ عکس تاریخی از سال ۱۹۸۴ و اولین کامپیوتر شخصی ساخت استیو جابز

2

کامپیوتر مکینتاش در ۲۴ ژانویه ۱۹۸۴ متولد شد. کامپیوتری که هزاران هزار نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رفت و بسیاری از مردم برای اولین بار با آن به دنیای کامپیوتر قدم گذاشتند.

تیم کوک، مدیرعامل اپل به همین مناسبت، پیام تبریکی در توییتر منتشر کرده و ۳۵ سالگی مکینتاش را تبریک می‌گوید.

به همین بهانه می‌خواهیم نگاهی به چند عکس از اپل و مکینتاش در سال ۱۹۸۴ بیندازیم. سالی که برای استیو جابز و اپل بسیار خاص و کلیدی بود و از آن به زمانی برای یاغی‌گری یاد می‌شود.

کامپیوتر مکینتاش اصلی بسیار کوچک بود. مانیتوری ۹ اینچی و سیاه و سفید با قیمتی حدود ۲۵۰۰ دلار. یعنی معادل ۵۰۰۰ دلار امروز. در عکس زیر، دست‌های استیو جابز بزرگ‌تر از مانیتور مکینتاش به نظر می‌رسند:

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

مکینتاش را خود استیو جابز طراحی کرد. با ایده‌ای بسیار آینده‌نگرانه که بعدا در طراحی و محصولات دیگر اپل به وفور دیده شد. استیو جابز می‌خواست کامپیوتر مکینتاش «کاربرپسند» باشد. به این معنی که به راحتی جابه‌جا شود و مردم بتوانند سریعا آن را وصل کرده و استفاده کنند. دوست داشت مردم به جای مانیتور متنی، از یک مانیتور گرافیکی استفاده کنند:

در عکس زیر می‌توانید تعداد زیادی کامپیوتر مکینتاش کوچک و کم حجم را مشاهده کنید که البته جهان به این بزرگی را تغییر دادند:

استیو جابز، کامپیوتر مکینتاش را در کنار «جان اسکالی»، مدیرعامل وقت اپل رونمایی کرد. به کت استیو جابز توجه کنید و البته قیافه‌های این دو که انگار هیچ‌یک دیگری را دوست ندارد:

مکینتاش ویژگی‌های جالب و بسیار پیشرفته‌ای در زمان خودش داشت. مثلا، ماوس و صفحه‌کلیدی که به نظر کار با آن‌ها راحت است و هر کاربری ازشان لذت می‌برد:

اپل نیاز داشت به مردم بفهماند که کامپیوترش کاربرپسند و واقعا شخصی است. اپل کمپین‌های گسترده‌ای با شعار «If You Can Point, You Can Use a Macintosh, too» راه‌اندازی کرد تا این محصول را تبلیغ کند و در ذهن مردم جا بیندازد. مکینتاش اولیه اپل تفسیر واقعی این شعار بود:

 

منبع

   
2 نظرات
  1. سعید می گوید

    بدبخت استیو وازنیاک ساخته بعد به اسم جابز نوشتنش!

  2. میلاد می گوید

    سلام
    با کمی دقت و تحقیق متوجه خواهید شد که تمام چیزهایی که در مورد جابز افسانه‌ای می گویند دروغی بیش نیست.بود:( بیشتر مردم دنیا فکر می کنند که استیو جابز یک نابغه و اسطوره ی تکرار نشدنی در تکنولوژی است. ولی جابز یک شیاد زرنگ و فرصت طلب بود. نقش جابز در شرکت اپل چیزی بیش تر ازعروسک خیمه شب بازی نبود. و تمام چیزهایی ما بهشون باور داریم و فکر می کنیم که حقیقت محضه توسط رسانه هایی بهمون القا میشه که فقط مشاهده گر باشیم و کاری نکنیم. متفاوت فکر کن.)
    حتی در خود آمریکا دو فیلم جابز ۲۰۱۳ با بازی اشتون کوچر وجابز ۲۰۱۵ با بازی مایکل فسبندر به زیبایی قسمتی از واقعیت جابز رو نشان دادند. چرا که نه مهندس بود نه طراح و نه حتی برنامه نویسی بلد بود، فقط یک لیدر بود که همه چیز را به نام خود کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.