لری رابرتز، یکی از معماران و بنیان‌گذاران اینترنت امروزی از دنیا رفت

0

اینترنت یکی دیگر از پدران و معماران خود را از دست داد.

لری رابرتز (Larry Roberts) مدیر برنامه ARPAnet (اینترنت مدرن امروزی) در ۲۶ دسامبر، در سن ۸۱ سالگی دنیا را ترک کرد.

رابرنز به اندازه دیگر بنیان‌گذاران اینترنت مدرن امروزی مانند «تیم برنرز لی» و «وینت سرف» در میان مردم و کاربران این شبکه شناخته شده نیست ولی تاثیرگذاری زیادی روی اینترنت داشت و تصمیم‌های کلیدی برای توسعه و پیشرفته آن گرفت.

او در اواخر دهه ۱۹۶۰ به استخدام سازمان تحقیقات پیشرفته ایالات متحده امریکا یا همان آرپا درآمده و شبکه داخلی آرپانت را راه‌اندازی کرد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

آرپانت پدر اینترنت امروزی است که همه ما در حال استفاده از آن هستیم. لری رابرتز با استخدام مهندسان سخت‌افزار و نرم‌افزار سعی در توسعه این شبکه داشت و برای اولین بار از packet switching در کنترل ترافیک و انتقال دیتا میان کامپیوترهای شبکه شده در آرپانت استفاده کرد.

پدری ناشناخته؛ معماری کم ادعا

او با الهام‌گیری از طرح «وزلی کلارک» به سوی توزیع شبکه و تکیه بر کامپیوترهای کوچک برای مسیریابی و برقراری پیوندهای میان گره‌ها رفت. در این روش؛ مسیریابی بر عهده خود بسته‌های شبکه است نه گره‌های شبکه.

بنابراین، می‌توان دو تحول کلیدی اینترنت به دست رابرتز را «طراحی معماری اصلی شبکه اینترنت» و «تغییر ارتباط دیتای گره‌ها» نامید.

لری رابرتز در کنار «وینت سرف»، «باب کان» و «لن کلینروک» یکی از پدران اینترنت امروزی شناخته می‌شود. وی در سال ۱۹۷۳، پروژه آرپا را ترک کرد و «وینت سرف» و «باب کان» توسعه این شبکه را برعهده داشتند.

رابرتز چندین شرکت دیگر از جمله «Teleenet» و «Caspian Networks» تاسیس کرد که همگی نقش‌های بزرگ و مهمی در توسعه شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت داشتند. این شرکت‌ها روی پروژه‌هایی مانند توسعه فناوری‌های پخش ویدیو در اینرتنت و بهبود کیفیت خدمات شبکه تمرکز داشتند.

رابرتز از طریق این شرکت‌ها باز هم روی توسعه اینترنت تاثیرگذار بود و نفوذ تصمیم‌گیری‌های آن در پروژه دارپا تا سال‌های طولانی ادامه داشت.

او هیچ‌گاه به اندازه دیگر پدران اینترنت در رسانه‌ها خودنمایی نکرد و دست به مصاحبه و انتشار بیانیه نزد. او در سکوت و خلوت داشته به توسعه اینترنت خدمت می‌کرد و حالا با مرگ‌اش توجه همگان را به سوی خود جلب کرده است.

نزدیک به ۴.۵ میلیارد کاربر اینترنت در سراسر جهان مدیون تلاش‌ها و تصمیم‌گیری‌‌های لری رابرتز در نیم قرن پیش هستند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.