تماشا کنید: تریلری از فیلم مستند و نفس‌گیر «آپولو ۱۱» به مناسبت پنجاهمین سالگرد پرتاب این فضاپیما به کره ماه

0

ماه جولای امسال، پنجاهمین سالگرد پرتاب فضاپیمای آپولو ۱۱ است.

فضاپیمایی که برای اولین بار، پای انسان به کره ماه را باز کرد و تاریخ‌ساز شد. این فضاپیما در تاریخ ۲۰ جولای ۱۹۶۹ ساعت ۲۰:۱۸ به فضا پرتاب شد و نیل آرمسترانگ در تاریخ ۲۱ جولای ساعت ۲:۵۶ ثانیه قدم به کره ماه گذاشت.

ناسا برای پنجاهمین سالگرد پرتاب آپولو ۱۱ برنامه‌های ویژه‌ای دارد که احتمالا یکی از آن‌ها، رونمایی از فلیم مستند «Apollo 11» باشد.

فیلمی که از روی آرشیوی دست نخوره‌ای از صدها قطعه فیلم و عکس اختصاصی ناسا ساخته شده است و رسانه‌ها می‌گویند بسیار دیدنی، خیره‌کننده، غافل‌کننده و شگفت‌انگیز خواهد بود.

چون تا چند ماه پیش، هیچ‌کس خبر نداشت سازمان فضانوردی ایالات متحده چنین آرشیو بکر و بزرگی از ماموریت فضاپیمای آپولو ۱۱ دارد.

آرشیوی مملو از عکس‌ها و فیلم‌های حین ساخت این فضاپیما، مراحل آماده‌سازی پرتاب و لحظات غرش به سوی آسمان، تماس‌ها و پیام‌های واقعی سه سرنشین آن از فضا برای زمین و البته فیلم‌هایی از نیل آرمسترانگ و باز آلدرین که پا به کره ماه گذاشتند.

باز کردن آرشیوی پس از ۵۰ سال

ناسا در هنگام آماده‌سازی آپولو ۱۱، قراردادی با شرکت فیلم‌سازی MGM Studios می‌بندد تا تمام بخش‌ها و مراحل کار را مستندسازی کند.

علاوه بر اینکه شرکت MGM Studios با ده‌ها عکاس و فیلم‌بردار در تمام صحنه‌های این اتفاق تاریخی حضور داشته است؛ یکی از فضانوردها را آموزش می‌دهد با دوربین Todd-AO 70mm کار کند تا فیلم‌هایی از فضا، قدم نهادن به کره ماه و چشم‌اندازهای خارج از جو زمین ضبط کند.

بنابراین، فیلم‌هایی از آماده شدن خدمه فضاپیما، صحبت با آن‌ها، سوار شدن و همین‌طور فضای ملتهب اداره فضانوردی امریکا طی پرتاب آپولو ۱۱ در دست است که تا کنون هیچ‌گاه رسانه‌ای نشدند و ما در فیلم «آپولو ۱۱» برای اولین بار تماشا می‌کنیم.

گفته می‌شود بیش از ۱۱ هزار ساعت صدا و هزاران عکس آرشیوی برای ساخت مستند بلند «آپولو ۱۱» استفاده شده است و تیمی متشکل از ۱۲ مستندساز حرفه‌ای روی آن کار کردند.

یکی از خبرنگاران هالیوود می‌گوید: «آپولو ۱۱ فیلمی نفس‌گیر است چون بسیاری از صحنه‌های آن را برای اولین بار پس از ۵۰ سال تماشا می‌کنید.»

همان‌طور که گفتیم، احتمالا این فیلم به مناسبت پنجاهمین سالگرد پرتاب آپولو ۱۱ به فضا در سال ۱۹۶۹ تا چند ماه دیگر رونمایی و اکران شود. می‌توانید در زیر اولین تریلر این فیلم مستند را تماشا کنید:

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.