تصاویر اصلاح‌شده فرود آپولو ۱۶ بر سطح ماه، به مناسبت پنجاهمین سالگرد این رخداد

0

جان یانگ، چارلز دوک و توماس متینگلی فضانوردان ناسا ۵۰ سال پیش در چنین روزی بر ماه فرود آمدند. به مناسبت این سالگرد، تصاویر گرفته شده توسط آنها بازسازی شده است.

آپولو ۱۶ دومین ماموریت از سه “ماموریت J” ناسا بود که به جای تمرکز بر تبلیغات و هیاهوی رسانه‌ای مانند ماموریت‌های قبلی، بر تحقیق علمی متمرکز بود. این ماموریت در ۱۶ آوریل ۱۹۷۲ از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا شروع شد.

به مناسبت پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۶، اندی ساندرز، متخصص تصویربرداری و نویسنده کتاب آینده آپولو، تصاویر گرفته شده توسط خدمه در طول ماموریت ۱۱ روزه خود را با دقت بازسازی کرده  و بهبود بخشیده است.

در میان آن‌ها تصاویری از افق ماه، طلوع زمین، پرتره‌های گروهی  فضانوردان و “جهش غول‌پیکر” جان یانگ وجود دارد.

کتاب Apollo Remastered قرار است در ماه سپتامبر و پیش از پنجاهمین سالگرد آخرین ماموریت آپولو ۱۷ در دسامبر سال جاری منتشر شود.

چارلی دوک، ۸۶ ساله، خلبان ماژول قمری در آپولو ۱۶، هنوز خاطرات خوبی از مأموریت خود در ماه دارد.

با توجه به اینکه فضانوردان می‌دانستند که بعد از آنها، تنها یک ماموریت دیگر با سرنشین انسانی انجام می‌شود، قدر این موقعیت را می‌دانستند. در این پرواز، نسبت به ماموریت‌های قبلی، فضانوردان امکان یافتند که زمان بیشتری روی ماه سپری کنند.

خدمه به طور موثر سه روز از مدت ۱۱ روز ماموریت را روی ماه زندگی و کار کردند و بقیه ۱۱ روز، صرف رفت و برگشت آنها به ماه شد.

ماموریت آپولو ۱۶ بدون مشکل نبود. پس از رسیدن به مدار ماه، ماژول ماه (LM) از ماژول فرماندهی و خدمات (CSM) جدا شده بود که در این زمان خلبان ماژول فرماندهی متینگلی متوجه مشکلی در موتور SPS شد. این موتور در ماژول خدمات فرماندهی باید آنها را به زمین برمی‌گرداند. ۴ ساعت طول کشید تا مشکل ارزیابی شود و مشخص شود که ماموریت ادامه یابد یا لغو شود.

در این مدت جان یانگ و چارلی دوک در ماه‌نشین مجبور شدند، این ماژول را در فاصله ایمن و به طوری که به صورت بصری از ماژول فرماندهی قابل رؤیت باشد؛ نگاه دارند.

جالب است بدانید که در مجموع ۱۲ نفر روی ماه قدم گذاشته‌اند. به طوری که می‌دانید نیل آرمسترانگ نخستین آنها بود. ادوین «باز» آلدرین به دنبال نیل آرمسترانگ بر سطح ماه قدم گذاشت و  نام مستعار محبوب او خود را به شخصیت انیمیشن داستان اسباب بازی Buzz Lightyear داد.

آخرین افرادی که روی ماه قدم گذاشتند یوجین (جین) سرنان و هریسون (جک) اشمیت بودند.

سرنان قبل از اینکه ماه را ترک کند، حروف اول دخترش تریسی را در سنگ روی ماه تراشید. از آنجایی که ماه شرایط آب و هوایی مانند باد یا باران را تجربه نمی‌کند تا چیزی را از بین ببرد، حروف اول او مدت طولانی روی همین سنگ حفظ خواهد شد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.