گلکسی فولد در برابر میت ایکس: رهبری سامسونگ در بازار موبایل ابدی نیست!

قابل پیش‌بینی بود سال ۲۰۱۹ با رقابت و جنگ گوشی‌های تاشدنی و انعطاف‌پذیر در صنعت موبایل همراه باشد.

چندین سال است زمزمه گوشی‌های تاشو به گوش می‌رسد اما اختلاف‌نظرها درباره طراحی این گوشی‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها، طراحی لولاها، تعداد نمایشگرها و مشخصات دیگر، بازار را تشنه و هیجان‌زده کرد.

علنا بازار گوشی‌های تاشوی به عرصه جنگ آزمایشگاه‌های تحقیقاتی شرکت‌های سازنده موبایل تبدیل شد و می‌گفت آن شرکتی برنده است که طراحی دقیق‌تر، مهندسی‌تر، سازگارتر با کاربری مردم و تمیزتری داشته باشد.

هفته پیش، سرانجام سامسونگ از گلکسی فولد رونمایی و چند روز پیش هواوی میت ایکس را معرفی کرد.

در ادامه با مقایسه‌ این دو اسمارت‌فون تاشوی رده بالای جهان، نشان می‌دهیم چرا گوشی Mate X مهم‌تر و در جایگاهی بهتر نسبت به گلکسی فولد قرار دارد و همیشه این‌طور نیست که رهبری بازار موبایل در دست سامسونگ باشد.

میراث طولانی ساسونگ از تحقیق و توسعه

غول کره‌ای در گوشی‌های تاشو تاریخچه‌ای طولانی دارد. اولین تحقیقات برای ساخت یک اسمارت‌فون تاشو و لمسی در این شرکت سال ۲۰۱۳ آغاز شده است و بیش از ۷ سال به درازا انجامید.

سامسونگ در سال ۲۰۱۳ با انتشار تبلیغی برای نمایشگر انعطاف‌پذیر Youm نشان داد سودای ساخت یک گوشی تاشو و انعطاف‌پذیر را دارد.

این شرکت و همتای او (ال‌جی) ده‌ها طرح مفهومی و ثبت اختراع روی گوشی‌های تاشو داشتند و ایده‌های متفاوتی را آزمودند.

سامسونگ به دنبال رهبری بازار بود و می‌خواست گوشی تاشویی رونمایی کرد که بهترین در دنیا باشد و تا چندین سال بی‌رقیب باقی بماند.

آن‌ها حساسیت‌های ویژه‌ای روی تجربه کاربری و طراحی گوشی انعطاف‌پذیر خود داشتند و هر سال، رونمایی از آن را به تعویق انداختند تا بتوانند نمونه بهتری روانه بازار کنند.

بسیاری از منابع نزدیک به سامسونگ تایید کردند گوشی انعطاف‌پذیر این شرکت از سال ۲۰۱۷ آماده بوده ولی دو سال طول کشید تا به طور رسمی رونمایی شود.

حالا، تنها به فاصله دو روز پس از رونمایی گلکسی فولد، شرکت هواوی گوشی انعطاف‌پذیری معرفی می‌کند که ظاهرا نمونه بهتری از یک گوشی تاشو در دنیا است و برخی ایده‌ها و نوآوری‌های سامسونگ را به سرقت برده یا بهبود داده است.

رشد و ابتکارهای فروتنانه هواوی

در عوض، هواوی سابقه و تاریخچه طولانی در صنعت موبایل ندارد. آن‌ها در سال ۲۰۰۹ با معرفی گوشی U8220 وارد این صنعت شدند و تا مدت‌ها و معرفی گوشی‌های سری Ascend و Ascend Mate هیچ حرفی برای گفتن در بازار نداشتند.

هواوی فروتنانه به رشد و بهبود خود ادامه داد. سعی کرد سخت‌افزارهای گوشی‌ها را بهتر سازد و برخی ایده‌ها و ابتکارات طراحی و آزمایشگاهی خود را به محصول تبدیل کند.

البته، هنوز این شرکت نیاز به الگوبرداری و تقلید از بزرگان بازار نیاز داشت و با کپی کردن به راه خود ادامه می‌داد.

در سال ۲۰۱۷، اسمارت‌فون میت ۱۰ یکی از بهترین گوشی‌های اندرویدی سال انتخاب شد و میت ۲۰ تنها پرچم‌دارهای سامسونگ را بالای سر خود دید.

داستان بهبود و رشد هواوی ادامه یافت و این شرکت چینی بی‌سروصدا به جلو حرکت کرد تا به رویداد کنفرانس جهانی موبایل ۲۰۱۹ بارسلونا می‌رسیم.

جایی که هواوی نشان داد نه تنها قابلیت‌ها و خلاقیت‌های خود را افزایش داده است؛ بلکه می‌تواند طراحی مهندسی بهتر از سامسونگ داشته باشد.

گلکسی فولد در برابر میت ایکس: دو رویکرد کاملا متفاوت

وقتی می‌گوییم هواوی در گوشی میت ایکس بهتر از گلکسی فولد سامسونگ عمل کرده است؛ بحث و مقایسه پردازنده، رم، دوربین و ویژگی‌های دیگری مانند اسکنر اثر انگشت یا بلندگو و باتری نیست.

هر دو شرکت رویکردی کاملا متفاوت و شاید هم متناقض با یکدیگر برای طراحی و ساخت یک گوشی تاشو در پیش گرفتند. داریم از یک تفاوت بسیار بزرگ حرف می‌زنیم که می‌تواند شکست یکی و پیروزی دیگری را در کف بازار رقم بزند.

گلکسی فولد متشکل از دو صفحه‌نمایش کاملا مجزا است. در حالت گوشی، یک صفحه‌نمایش ۴.۶ اینچی با نسبت تصویر ۲۱:۹ در پنل جلویی مشاهده می‌شود.

هنگامی که گوشی را همانند یک کتاب باز می‌کنید و به حالت تبلت درمی‌آید؛ صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر ۷.۳ اینچی با یک ناچ نسبتا بزرگ ظاهر می‌شود. یک طراحی ناهمگن و تا حدودی عجیب و غریب که شاید سامسونگ برای آن منطق درستی دارد.

سامسونگ احساس کرده تعبیه صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر در داخل گوشی، محافظت بیشتری از آن خواهد کرد و از سوی دیگر، ارزان‌تر تمام می‌شود.

این نظریه تا حدودی درست است. صفحه‌نمایش‌های هم‌پوشان در بازار بسیار گران هستند و تا حدودی شکننده‌تر از صفحه‌نمایش‌های سنتی نشان می‌دهند.

اما بزرگ‌ترین مشکل این طراحی، صفحه‌نمایش ۴.۶ اینچی است. اندازه‌ای که دیگر این روزها منسوخ شده است و خیلی کوچک به نظر می‌رسد.

استاندارد گوشی‌های امروزی ۵.۵ اینچ و بزرگ‌تر است. واقعیت این است که نمایشگر دوم ۴.۶ اینچی گلکسی فولد کارایی چندانی نخواهد داشت و احتمالا شما رغبت زیادی به آن نشان نمی‌دهید.

برعکس، هواوی از صفحه‌نمایش هم‌پوشان در وجه بیرونی گوشی استفاده کرده است. صفحه‌نمایش دقیقا از وسط نصف و تا می‌شود یک صفحه‌نمایش عمودی گوشی در جلو و عقب به شما می‌دهد.

با این رویکرد، شما یک صفحه‌نمایش ۶.۶ اینچی برای گوشی و یک صفحه‌نمایش ۸ اینچی برای تبلت دارید.

به وضوح طراحی هواوی بهتر، تمیزتر، زیباتر و دل‌نشین‌تر است. ضخامت گوشی هم نازک‌تر شده است و کاربری آن آسان‌تر است.

باید به قیمت این دو گوشی تاشو هم اشاره کنیم. انتخاب رویکردهای بالا منجر به گرانی ۶۰۰ دلاری گوشی هواوی نسبت به گوشی سامسونگ شده است. میت ایکس با قیمت ۲۶۰۰ دلار و گلکسی فولد با قیمت ۱۹۸۰ دلار روانه بازار می‌شوند.

رابط کاربری سامسونگ هم مطابق انتظار بهتر از هواوی است. این نکته را می‌توان از تصاویر منتشر شده گوشی‌های تاشو فهمید.

چیزهایی که جالب هستند

به طور قطعی نمی‌توان گفت کدام گوشی تاشو بهتر است. هریک از آن‌ها نکات مثبت و منفی دارند.

باید منتظر واکنش بازار به این گوشی‌ها باشیم و زمان حکم کند کدام شرکت و گوشی رهبری بازار اندرویدی‌ها را به دست خواهد گرفت.

گاهی اوقات طراحی و ظاهر می‌تواند عملکرد یک گوشی را مخفی کند و گاهی کیفیت و عملکرد یک گوشی می‌تواند سرپوشی برای ضعف‌های طراحی باشد.

تصاویر نشان می‌دهند میت ایکس زیباتر و تمیزتر از گلکسی فولد است و احتمالا تجربه کاربری لذت‌بخش‌تری دارد.

ولی سامسونگ همیشه در نرم‌افزار، دوربین، رابط کاربری و مزایای رقابتی کیفیت بالایی از خود نشان داده است و طرفداران خاص خودش را دارد.

به‌زودی، گوشی‌های تاشوی دیگری هم معرفی و به این رقابت و جنگ افزوده می‌شوند. به نظر شما، غالب گوشی‌های تاشوی برندهای معروف از رویکرد سامسونگ تقلید کردند یا به رویکرد هواوی گرایش دارند؟

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.