این زن دنیای کسب‌وکارها را تغییر داد ولی احتمالا کمتر شناخته شده باشد

0

هنگامی که بزرگان دنیای فناوری را مرور می‌کنیم؛ کمتر به یاد یکی از زنان تاثیرگذار در این صنعت، اِولین بِرزین (Evelyn Berezin) خواهیم افتاد.

«اِولین بِرزین» اولین واژه‌پرداز متن کامپیوتری یا دیجیتالی را ساخت. ویرایشگری که بعدا افرادی مانند بیل گیتس، استیو جابز و تیم برنز لی خالق وب با توسعه آن توانستند دنیای جدیدی را خلق کنند و نوآوری‌های بزرگی در این صنعت پدید بیاورند.

خانم برزین در آذرماه گذشته در سن ۹۳ سالگی از دنیا رفت. او کامپیوتری طراحی کرد که توانایی تایپ و ویرایش متن‌ها به همراه اعمالی مانند ویرایش حروف و کلمات، برش، کپی و پیست آن‌ها را به طور گسترده فراهم می‌کرد.

این زن بزرگ توانسته بود اولین سیستم رزرو بلیط هواپیما را هم خلق و نام‌اش را در تاریخ جاودانه کند. این سیستم قادر بود تراکنش بانکی انجام دهد و پدر سیستم‌های رزرو و فروش بلیط امروزی محسوب می‌شود.

اِولین بِرزین در سال ۱۹۲۵ از پدر و مادری مهاجر در ایالات متحده به دنیا آمد. وی در دوران نوجوانی مجلات علمی و تخیلی برادرش را مطالعه می‌کرد و از این طریق با فیزیک آشنا و به آن علاقه‌مند شد.

در دانشگاه هم رشته فیزیک را انتخاب کرد ولی پس از فراغت از تحصیل در سال ۱۹۴۵ وارد صنعت نوپای کامپیوتر شد و تخصص اصلی‌اش در زمینه تولید شبکه‌های کامپیوتری برای وظایف خاص بود.

در سال ۱۹۶۲ و هنگامی که در شرکت Teleregister استخدام شده بود؛ اولین سیستم رزرو کامپیوتری بلیط را برای هواپیمایی ایالات متحده توسعه داد.

در سال ۱۹۶۹ و پس از اینکه چندین جا برای کار مراجعه کرد ولی چون زن بود؛ فرصت‌های شغلی محدودی در صنعت کامپیوتر برایش مهیا می‌شد؛ شرکت Redactron را تاسیس کرد.

اولین واژه‌پرداز کامپیوتری

کار این شرکت فروش دستگاه Data Secretary یا توسعه ابزارهای متحول‌سازی محیط کار بود. برزین به عنوان بنیان‌گذار و مدیرعامل Redactron با صدها شرکت در ارتباط با مدرن‌سازی مشاغل و استخدام‌ها و کاهش هزینه‌ها در ارتباط بود.

همین‌جا بود که فکر طراحی اولین کامپیوتر واژه‌پرداز کامپیوتری به ذهن او خطور کرد. در حالی‌که شرکت‌های زیادی به دنبال ساخت واژه‌پردازهای مدرن با رله‌ها و نوارهای الکترونیکی بودند؛ او از تراشه‌های نیمه هادی و منطق‌های برنامه‌نویسی برای رکورد و بازیابی حروف و کلمات در ویرایش استفاده کرد.

جالب است برزین برخی از این نیمه هادی‌ها را خودش طراحی کرده بود. در صنعتی مردانه، حضور یک زن مخترع، مهندس و بنیان‌گذار یکی از اولین فناوری‌ها، منحصربه‌فرد است.

دستگاه Data Secretary هیچ‌گونه صفحه‌نمایشی نداشت و به ماشین تایپ IBM Selectric برای چاپ و صفحه‌کلید متکی بود. این دستگاه کند و پرسروصدا بود و از نظر فنی بسیار پیچیده به نظر می‌ٰسید ولی می‌توانست باعث رونق کسب‌وکارها شود.

نسخه‌های بعدی این دستگاه واژه‌پرداز به صفحه‌نمایش، چاپگر جداگانه، کنسول کوچک‌تر و سرعت بیشتر پردازش کارها به همراه کاریی بهتر مجهز شدند.

در این زمان، شرکت آی‌بی‌ام به سرعت سیلی از تراشه‌های رایانه را روانه بازار کرد که منجر به تولید انواع دستگاه‌های کامپیوتر شخصی و واژه‌پرداز شد.

بسیاری از کارهایی که اولین دستگاه واژه‌پرداز Data Secretary انجام می‌داد؛ این روزها به طور خودکار توسط کامپیوترها یا روبات‌ها انجام می‌شوند و حتی دارند کارمندان را هم بازنشسته می‌کنند.

به هر حال اِولین بِرزین توانست تاثیرگذاری زیادی در بازار کار و تسهیل وظایف سازمان‌ها داشته باشد.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.