آیا باید منتظر آیفون تاشو و انعطاف‌پذیر باشیم؟

2

سامسونگ و هواوی گوشی تاشوی خود را رونمایی کردند. آیا چیزی بدتر از این برای اپل و آیفون وجود دارد؟

سال ۲۰۱۹ برای صنعت موبایل طوفانی آغاز شد. گوشی‌های تاشو و ۵G معرفی و به‌زودی وارد بازار می‌شوند.

اگر ۵G را یک روند جدید در نظر نگیریم و فقط یک ارتقای ارتباطی بدانیم؛ ولی نمی‌توانیم از کنار گوشی‌های تاشو به راحتی بگذریم. گوشی‌های تاشو یک رده جدید در گوشی‌های هوشمند بوده و همه اذعان دارند آینده‌دار هستند.

واکنش اپل به گلکسی فولد و میت ایکس چیست؟ آیا اپل هم سودای آیفون تاشو دارد؟ کوپرتینو هم همان راهی را می‌رود که سامسونگ و هواوی رفتند یا اینکه قید این بازار را می‌زند؟

آیفون تاشو؟ بله؛ چرا که نه!

شواهد زیادی وجود دارد که اپل هم علاقه‌مند ساخت یک گوشی تاشو است.

اپل از سال ۲۰۱۱ تا کنون، ثبت اختراع‌هایی با محوریت یک گوشی تاشو و انعطاف‌پذیر داشته است.

دفتر ثبت اختراعات و علایم تجاری ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ تایید کرد اپل نخستین ثبت اختراع خود برای یک گوشی انعطاف‌پذیر را به ثبت رسانده است. ثبت اختراعی که بیشتر شبیه به گلسی فولد سامسونگ است.

اپل در سال‌های اخیر، ثبت اختراع‌های خود را تکمیل کرده و طرح‌های جدیدی از آنچه در ذهن دارد را طراحی کرده است.

سایت Foldable.News طرح مفهومی از آیفون تاشو براساس ثبت اختراع‌های اپل رندر کرده است. این طرح مفهومی نشان می‌دهد آیفون انعطاف‌پذیر چیزی فراتر از گلکسی فولد است.

سایت My Smart Price ثبت اختراعی از اپل کشف کرده که یک گوشی تاشو با صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر را نشان می‌دهد ولی این صفحه‌نمایش می‌تواند به شکل‌های مختلفی درآمده و کاربردهای چندگانه‌ای داشته باشد.

در اینکه اپل به فکر طراحی و ساخت آیفون تاشو است؛ هیچ شکی نیست ولی چالش‌ها و موانعی وجود دارد که باید روشن شوند.

موانع بزرگ و شیرین

اولین و شاید مهم‌ترین مانع و چالش اپل، صفحه‌نمایش آیفون است. همه می‌دانیم صفحه‌نمایش‌های اولد آیفون را شرکت سامسونگ تامین می‌کند.

طبیعی است سامسونگ نخواهد فناوری صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر و هم‌پوشان خود را در اختیار اپل قرار دهد. این دو شرکت بزرگ‌ترین رقبای هم هستند و حتی سودهای کلان این اشتراک‌گذاری فناوری را توجیح نمی‌کند.

دیگر تامین‌کننده صفحه‌نمایش‌های اولد آیفون، شرکت ال‌جی است. ال‌جی هم روی صفحه‌نمایش‌های تاشو و هم‌پوشان کار کرده و چندین نمونه مفهومی برای تلویزیون‌ها عرضه کرده است ولی چندین سال از سامسونگ عقب‌تر است.

اپل شیشه را بیشتر از پلاستیک دوست دارد. صفحه‌نمایش‌های آیفون یک روکش شیشه‌ای دارند ولی صفحه‌نمایش‌های گوشی‌های تاشو مبتنی بر روکش پلاستیکی هستند.

شرکت اپل قرارداد طولانی‌مدتی با شرکت Corning برای تامین‌ شیشه نمایشگرها دارد و این موضوع مانعی سر راه توسعه گوشی تاشو است.

برخی کارشناسان می‌گویند اپل تا اتمام این قرارداد صبر می‌کند یا به دنبال راه‌حلی برای پیاده‌سازی صفحه‌نمایش تاشوی شیشه‌ای می‌رود.

در حال حاضر، شرکت Corning صفحه‌نمایش‌های شیشه‌ای انعطاف‌پذیر را توسعه داده است ولی هنوز نیمی از آن پلاستیکی است.

در نهایت، تجربه کاربری بسیار مهم است. بعید است اپل یک آیفون تاشو بسازد بدون اینکه به فکر تجربه کاربری نباشد.

اپل باید پشتیبانی کاملی از قابلیت‌های انعطاف‌پذیری را در iOS و اپلیکیشن‌های خود به وجود بیاورد. به زبان دیگر، اپل باید پلتفرمی برای توسعه‌دهنده‌گان رابط‌های کاربری هم‌پوشان روی آیفون راه‌اندازی کند.

همه این مانع‌ها یک چیز به ما می‌گویند: در سال ۲۰۱۹ شاهد آیفون تاشو نخواهیم بود. برخی‌ها اعتقاد دارند در سال ۲۰۲۰ این اتفاق می‌افتد ولی چالش‌های بالا می‌گویند اپل کمی بیشتر زمان نیاز دارد.

گوشی‌های تاشو با قیمت‌های سرسام‌آوری روانه بازار شدند. شاید کمی زودتر از موعد به دنیا آمدند.

اپل طوری برنامه‌ریزی کرده است که آیفون تاشو خود را دقیقا در زمان مناسب خودش عرضه کرد.

منبع

   
2 نظرات
  1. مسعود می گوید

    زمان مناسب؟
    میشه این واژه رو تعریف کنین؟
    زمان مناسب برای موضوعات تکنولوژی یعنی هرچه زودتر. برای نوکیا و اریکسون ۲ سال فاصله به معنای نابودی بود. در زمان مناسب ایفون سایر رقبا تجربه و بازار بیشتری خواهند داشت.

  2. آرش امینیان می گوید

    به نظر میرسه اپل قافیه رو باخته و بیشتر هم خواهد باخت، چرا که حداقل در خارج از آمریکا خرید محصولات اپل بیشتر به خاطر نشان دادن کلاس اجتماعی اقتصادی خاص است به دلیل قیمت آن، ولی حالا آن طبقه ٔ خاص می‌تواند با خرید گوشی های تاشو و نمایش باز و بسته شدن آن به بهانه های مختلف حتی از دور طبقه ٔ اقتصادی خود را به رخ دیگران بکشید و آن دیگران را کنجکاو کند و البته بیشتر آن دیگران ناتوان از خرید این گوشی های تاشو بوده و آن گروه همچنان خاص و خاص تر باقی مانده و لذت می‌برند. این همان دیدگاه جامعه شناسانه‌ای است که اول هم اکنون استفاده می‌کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.