عکس‌هایی از ما که «از آن بالا» گرفته شده‌اند: هیجان، وسوسه، دغدغه!

14

کسی چه می‌داند، شاید تا چند سال بعد ما بتوانیم در اینستاگرام عکس‌های باورنکردنی‌ای به اشتراک بگذاریم:

– عکس‌هایی با کیفیت بالا که کوچه و محله‌مان را در یک روز بهاری نشان می‌دهد.

– ویدئویی از بالا که ما را در حال رانندگی به سمت محل کار نشان می‌دهد.

– عکس‌های پانوراما از خود و خانواده‌مان که در جریان یکی از سفرهایمان به شمال گرفته شده است.

همه این عکس‌ها و ویدئوها با فناوری‌ها و ابزارهای جدیدی گرفته خواهند شد. چیزهایی که حالا داشتن آنها، دور از دسترس می‌نماید، اما تا چند سال دیگر، به وسایل روتین مورد استفاده مردم تبدیل خواهند شد، البته شاید ابتدا به صورت محدود در برخی از کشورها!


عکس‌های ماهواره‌ای شخصی

آیا پیش آمده است که سعی کرده باشید با گوگل ارث، سعی کرده باشید که شهر، خیابان و کوچه محل سکونت خودتان را پیدا کنید.

یکی از آرزوهای ما این است که گوگل ارث در منطقه محل سکونت ما، وضوح بالایی داشته باشد، بلکه با زوم حداکثری بتوانیم، حتی خانه‌مان را هم ببینیم.

اگر ساکن یکی از شهرهای بزرگ جهان باشید، شاید این شانس را آورده باشید، در مورد ایران معمولا تصاویر آنقدر وضوح ندارند و حداکثر می‌شود خیابان محل سکونت را دید، نه بیشتر.

این وقت‌ها است که آدم آرزو می‌کند، ماهواره‌ای برای خودش داشته باشد.

اما جالب است بدانید که یک شرکت نوپا به نام اسکای‌باکس که در سانفرانسیسکو تأسیس شده است، قصد دارد تصاویر اختصاصی با کیفیت HD ماهواره‌ای برای مشتری‌هایش بگیرید.

این شرکت‌ آنقدر جاه‌طلب است که قصد دارد ۲۴ ماهواره به فضا بفرستد، فعلا این شرکت یک ماهواره به نام SkySat-1 را در نوامبر سال میلادی ۲۰۱۳ به فضا فرستاده است و ماهواره بعدی را در مارس سال ۲۰۱۴ راهی فضا خواهد کرد.

این شرکت حدس می‌زند که ویدئوهای با وضوح بالا که از فضا گرفته شده باشند، یک کالای محبوب در دهه آینده باشند.

12-29-2013 10-20-24 AM

شرکتی به نام  UrtheCast که مقرش در ونکوور کانادا است، تجارتی مشابه را پی گرفته است، این شرکت ویدئوها و عکس‌هایی را که از ایستگاه فضایی بین‌المللی از زمین گرفته شده‌اند، می‌فروشد.

ویدئوهای اسکای‌باکس، وضوح واقعا بالایی دارند، یعنی شما می‌توانید جزئیاتی در حد یک متر را در ویدئوهای این شرکت ببینید، طوری که خودروها هم در ویدئوها قابل تشخیص هستند.

12-29-2013 10-25-54 AM

هر ویدئوی این شرکت البته بیشتر ۹۰ ثانیه ندارد.


دوربین‌های پرتابی

خرید این عکس‌ها و ویدئوها بیشتر به درد شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ می‌خورد، ما شاید نتوانیم حالا حالاها شرکتی پیدا کنیم که برایمان ویدئوهایی از فضا بفرستد، شاید این امر برایمان ممکن نباشد. پس بهتر است به چیزهایی فکر کنیم که تهیه آنها احتمالا ممکن‌تر خواهد بود.

یکی از این چیزها دوربین‌های پرتابی پانونو هستند!

انتظار می‌رود، این دوربین‌های در سال ۲۰۱۴ وارد بازار شوند، این دوربین به شکل یک کره است، قطر این کره ۱۱ سانتیمتر و وزنش ۳۰۰ گرم است، روی این کره، ۳۶ دوربین نصب شده است، اگر این توپ را به بالا پرت کنید، می‌تواند در نقطه اوج خود، ۳۶ عکس از جهات بگیرید، عکس‌ها را به صورت خودکار با هم ترکیب کند و یک عکس پانورامای بی‌نظیر با وضوح ۱۰۸ مگاپیکسل به شما تحویل بدهد.

12-29-2013 10-03-39 AM

حافظه این دوربین توپی برای گرفتن ۴۰۰ پانوراما کافی است، پانوراماها را می‌توانید با وای فای یا بلوتوث انتقال بدهید.

پانونو، اپلیکیشن اندرویدی و iOS هم دارد.

حالا تصور کنید که با این دوربین توپی، یا توپ دوربین‌دار، چه عکس‌های متفاوت و بی‌نظیری که نمی‌شود گرفت!

12-29-2013 10-03-18 AM

برای دیدن نمونه عکس‌های پانونو به اینجا برید.


دوربین‌هایی روی پهبادها

اما دهه آینده احتمالا ما پا چالشی جدی از سوی پهبادها یا Drone روبرو شویم.

البته نه از سوی Drone نظامی، بلکه از سوی Droneهای شخصی!

Droneهای روز به روز بیشتر خودشان را وارد زندگی شخصی ما می‌کنند، ممکن است حالا مردم دنیا تنها سوژه‌های این Drone باشند، اما تا چند سال بعد با به بازار آمدن Drone بسیار ارزان‌قیمت، آنها صاحبان آنها هم خواهند شد.

حالا تصور کنید که دوربینی روی Drone شخصی شما قرار بگیرید.

12-29-2013 10-02-10 AM

در درجه اول ممکن است شما به عکسبرداری از خانه و آپارتمان خود فکر کنید، اما لحظه‌ای فکر کنید اگر استفاده از Drone های آزاد باشد، خیلی زود دغدغه‌های امینتی یا نقص حریم شخصی شهروندان هم رخ خواهد داد.

همین چند ماه پیش بود که یک زن در سیاتل به پلیس زنگ زد و شکایت کرد که مردی با یک Drone دوربین‌دار مشغول فضولی از آپارتمان اوست، این زن در طبقه سوم یک آپارتمان زندگی می‌کرد که ناگهان متوجه سر و صدای یک Drone کوچک شده که مجهز به دوربین هم بود.

12-29-2013 10-05-12 AM

آن پایین در پیاده‌رو مردی، به وضوح در حال هدایت Drone بود!(+)

بله! Drone ها برای حمل پیتزا، چیزهای خوبی به نظر می‌رسند، اما وقتی قرار باشد، علاوه بر دولت‌ها یا شرکت‌های حمل و نقل، اشخاص هم یکی از آنها را داشته باشند، مسئله خیلی بغرنج می‌شود!

12-29-2013 10-01-35 AM

حالا که صحبت از Drone به میان آمد، بد نیست سری به سایت عجیب Drone Survival Guide بزنید.

در این سایت یک نوشته به ۱۷ زبان مختلف ترجمه شده است که در آن آموزش داده شده است که چکونه می‌توانیم از شر Drone نظامی در امان بمانیم!

12-29-2013 10-04-35 AM

در متن نوشته شده است که تا سال ۲۰۳۰ احتمالا بیش از ۳۰ هزار Drone بر فراز خام آمریکا به پرواز درخواهند آمد، یعنی دیگر دغدغه Drone ، دغدغه شهروندان افغانستانی، پاکستانی و خاورمیانه‌ای نخواهد بود.

دوربین‌ها آنها حسگرهای FLIR یا همان دوربین‌های فروسرخ دید در شب را دارند، در این سند آموزش داده می‌شود که چطور می‌شود با پوشیدن پتو، استفاده نکردن از وسایل وایرلس یا استفاده از مانکن‌های شبیه انسان این Droneها را فریب داد!

همچنین یادآور شده است که آب و هوای بد، پر از دود یا هوای توفانی، موقع مناسبی برای بیرون رفتن است!

در این سند، حتی به طور خلاصه شیوه‌های مقابله با Droneها آموزش داده است، مثلا اگر ارتباطات  Drone رمزنگاری‌نشده باشد، می‌شود با spoofing، اقدام به هک کرد!

12-29-2013 10-32-26 AM


زمانی اینکه یک دوربین خوب را همیشه در جیب داشته باشید، ناممکن به نظر می‌رسید، اما الان همه گوشی‌های دوربین‌دار دارند، شاید زمانی هم برسد که گرفتن عکس و ویدئو از «آن بالا» چیز دور از دسترسی برای مردم عادی نباشد!

منابع این پست: + و + و + و + و +


مطالب دسته سرگرمی سایت یک پزشک را بخوانید.

نمونه‌هایی از مطالبی که پیشنهاد می‌کنیم:

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /
14 نظرات
 1. طنز تلخ می گوید

  فعلا روی اکثر محصولات روز ما نوشته شده ، دسترسی به این محصولات امکان پذیر نمی باشد .

  ف ی ل ت ر ی ن گ اینجا آنجا هرجا !!!

  1. فرشاد می گوید

   بله! و متاسفانه اینبار اینستاگرام بعد از وی‌چت به لیست سیاه اضافه شد!

 2. maryam می گوید

  عالی بود،ممنون.

 3. محسن می گوید

  ممنون خسته نباشید
  البته کلمه “پهپاد” درسته نه “پهباد” که مخفف
  ” پرنده هدایت پذیر از دور ” میباشد

  1. سید عماد رضوی می گوید

   کی حال داره بگه پهپاد !!

   اصن بگیم «پپه» یا بگیم «پرپر» 😀

 4. امیرحسبن می گوید

  ما باید تو پیوندها به اشتراک بزاریم اینستا فیل..ر شده

 5. skh می گوید

  در مورد اون دوربین توپی شکل که پانوراما می گیره
  یک مدل جدید هم ارائه شده که فیلم رو پانوراما میگیره
  البتع فعلا در حالت طرح هست و بیشتر در حال بهینه شدن و عرضه تجاری هست

  1. ali می گوید

   مگه فیلم هم پانوراما میشه ؟
   متوجه نشدم

 6. علی می گوید

  کم کم چیزهایی جای خودشون رو باز می کنن که قبلا حتی تصورش هم امکان پذیر نبود.

 7. احسان می گوید

  سلام
  واقعا مطلب فوق العاده‌ای بود. هنگام خوندن متن واقعا هم حیرت کرده بودم و هم ذوق زده شده بودم
  دستتون درد نکنه

 8. محمد صادق می گوید

  نام زیبایی واسه این پست انتخاب کردید: هیجان وسوسه دغدغه! …ممنون

 9. ناوارو می گوید

  حتما استفادش تو ایران ممنوع میشه

 10. سيروس می گوید

  پست خوبی و نسبتا جامعی بود. متشکرم
  البته در حال حاضر رزولوشن تصاویر تمام جهان منجمله ایران در گوگل ارت یک متر هست. یعنی شما نه تنها منزل بلکه اتومبیل خود را می توانید ببینید

 11. افشینن 99 می گوید

  چرا عکس هایی که من در گوگل ارت سرچ می کنم رو نقشه خیلی تار می باشند و با زوم کردن مثل نقاشی که رو کاغذ کشیده می شود دیده می شود باید چه کار کنم تا شفاف شوند عکس ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.