با گوگل Doodle مبتنی بر هوش مصنوعی اولین آهنگ خود به سبک باخ را بسازید

1

اگر تصور می‌کنید هیچ استعدادی برای موسیقی ندارید؛ اکنون به لطف هوش مصنوعی گوگل و یوهان سباستین باخ می‌توانید اولین قطعه موسیقی خود را بسازید.

گوگل به مناسبت تولد باخ، موسیقی‌دان بزرگ آلمانی در تاریخ ۲۱ مارس ۱۶۸۵، اولین نسخه Doodle مبتنی بر هوش مصنوعی را برای ساخت موسیقی استفاده کرد.

«گوگل دودل به مناسبت‌های مختلف، با استفاده از خلاقیت و ابتکار تیم گوگل به شکل‌های گوناگونی درمی‌آید. گاهی می‌توانید با آن بازی و گاهی می‌توانید تاریخ را مرور کنید.

اما یک فروردین ماه، به مناسبت تولید باخ، برای اولین بار گوگل دودل مبتنی بر هوش مصنوعی پیاده‌سازی شد تا خود کاربران موسیقی دلخواه خود را به سبک باخ بسازند.

کافی است روی گوگل دودل این مناسبت کلیک و شروع به تنظیم نوت‌ها کنید. در پایان، گوگل با هوش مصنوعی نوت‌های شما را پردازش و به سبک آهنگ‌های باخ تنظیم می‌کند.

چه آن‌هایی که هیچ‌گونه آشنایی با موسیقی و نوت ندارند و چه افرادی که آهنگ‌ساز و موسیقی‌دان هستند؛ از این ابزار و ابتکار گوگل لذت بردند.

گوگل در پایان هم به شما اجازه می‌دهد در موتور جست‌وجویش درباره باخ بیشتر کنکاش کنید و اطلاعات تازه‌ای به دست بیاورید. می‌توانید این قطعه موسیقی را در فرمت mid دانلود یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

گوگل برای پیاده‌سازی این Doodle از فناوری یادگیری ماشینی استفاده کرده است. این فناوری بیش از ۳۰۶ قطعه موسیقی باخ را مطالعه و آموزش دیده است. قطعات باخ کوتاه و در چهار دستگاه هستند که صدای عمیق و دلپذیری می‌سازند.

گوگل یادگیری ماشینی آموزش دیده با قطعات باخ را در یک مرورگر وب پیاده‌سازی کرده است که نتیجه آن ساخت یک قطعه موسیقی تنها با چند کلیک توسط کاربران اینترنتی است.

اهداف پشت پرده گوگل

هدف گوگل از ساخت این دودل مبتنی بر هوش مصنوعی، فقط معرفی باخ یا ساخت یک آهنگ نیست. گوگل به شما درباره موسیقی و نوت آموزش‌هایی می‌دهد و شما را بیشتر با هارمونی نوت‌ها با یکدیگر آشنا می‌کند.

همه ما ممکن است استعدادی از موسیقی داشته باشیم ولی هیچ‌گاه ابزاری رایگان و ساده برای شکوفایی و توسعه این استعداد پیدا نکرده باشیم.

شما با ضبط و دانلود موسیقی‌های ساخته شده توسط خودتان و گوش دادن به آن‌ها، می‌توانید هنرتان را توسعه دهید و بیشتر دنبال کنید.

نکته مهم دیگری که باید درباره Doodle باخ ذکر شود؛ استفاده از هوش مصنوعی به طور عمومی برای ساخت موسیقی است. تا کنون، شاهد چندین ابزار و اجرای موسیقی مبتنی بر هوش مصنوعی بودیم ولی اکنون گوگل موفق شده نسخه‌ای عمومی و بسیار کاربردی از این فناوری عرضه کند.

همکاری انسان و هوش مصنوعی در ساخت موسیقی می‌تواند مانند همه کاربردهای دیگر AI هم ترسناک و هم امیدوارکننده باشد. اینکه هوش مصنوعی می‌تواند راه خلاقیت انسان را ببندد یا جلوه‌ای مصنوعی به هنر بدهد؛ موضوع دیگری است که نمی‌خواهیم اینجا درباره‌اش صحبت کنیم.

در اینجا، فقط شما را دعوت می‌کنیم طعم یک همکاری مشترک بین هوش مصنوعی و باخ در گوگل Doodle بچشید.

منبع

 
1 نظر
  1. مهران می گوید

    از لحاظ تئوری تقریباً نتایج درستی تولید میکنه اما خوش صدا نیست 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.