چرا اپل در برابر کوالکام عقب‌نشینی کرد و یک شبه تمام معادلات دنیای مودم‌های ۵G را برهم زد؟

0

روز دوشنبه هفته پیش، شرکت هواوی اعلام کرد مودم‌های ۵G آیفون را تامین می‌کند.

روز سه‌شنبه، جلسه نهایی دادگاه اپل و کوالکام بود. دعوایی که مدت‌ها است بر سر نقض برخی ثبت اختراع‌های کوالکام توسط اپل بالا گرفته است و همه انتظار داشتند با رای و جریمه سنگینی برای اپل همراه باشد.

اما در لحظه آخر، اپل با کوالکام توافق کرد و درست بعد از این اتفاق بود که همه‌چیز در دنیای مودم‌های ۵G به هم خورد. اینتل اعلام کرد به توسعه و عرضه مودم‌های ۵G برای دستگاه‌های همراه پایان می‌دهد و هواوی اعلام کرد تصمیمی برای تامین مودم‌های ۵G آیفون ندارد.

سامسونگ و مدیاتک هم از مشاهده آیفون ۲۰۲۰ با مودم‌های خودشان ناامید شدند. ظاهرا اپل در یک نشست یا ویدیوکنفرانس پنهایی با مدیران کوالکام، نه تنها سر خاتمه دعوا و دادگاه و شکایت‌های مابین توافق کرد؛ بلکه برای نابود کردن شرکت‌های دیگر سازنده مودم ۵G هم‌پیمان شدند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

طبق اطلاعیه‌های منتشر شده درباره توافق اپل و کوالکام، کوپرتینو علاوه بر اینکه مبلغی ۶ میلیارد دلاری بابت غرامت به کوالکام بپردازد؛ بابت هر آیفونی که به فروش برسد؛ ۹ دلار سهم به سازنده تراشه‌های آن بدهد. البته، برخی رسانه‌ها می‌گویند سهم کوالکام از فروش هر آیفون کمتر از این حرف‌ها و فقط ۲ دلار است.

اما چرا اپل پس از سال‌ها تنش با کوالکام، یک شبه با این شرکت به تفاهم رسید و عملا در جنگی حیثیتی عقب‌نشینی کرد؟

برخی رسانه‌ها همه‌چیز را از چشم آیفون ۵G می‌بینند. سامسونگ، هواوی و دیگر برندهای بازار موبایل گوشی‌های ۵G خود را عرضه کرده و به‌زودی وارد بازار می‌شوند.

اپل نیز برنامه‌ریزی کرده است آیفون ۵G خود را تا یک سال دیگر (سال ۲۰۲۰) معرفی و عرضه کند. همین اندازه تاخیر در عرضه آیفون ۵G نیز به مذاق کاربران و طرفداران این شرکت خوش نیامده و انتظار دارند زودتر شاهد آیفون ۵G باشند.

توافق برای اهدافی پشت پرده

اما اپل در این فرصت کم، مودم ۵G آیفون خود را از کدام شرکت تامین کند؟ هواوی دشمن شماره یک ایالات متحده در دنیای سیاسی و نظامی و اقتصادی است. گوشی‌های هواوی هم رقیب جدی آیفون هستند. پس، چندان منطقی نیست که اپل سراغ مودمی از شرکت رقیب برود.

مودم‌های ۵G شرکت‌های سامسونگ و مدیاتک هم به‌ این زودی‌ها آماده نشده و اگر اپل بخواهد به تراشه‌های این دو شرکت متکی باشد؛ باید آیفون ۵G خود را سال ۲۰۲۱ عرضه کند.

موضوع مهم‌تر از این‌ها، اسرار ساخت آیفون و فناوری ۵G اپل است که نباید به بیرون درز کند و مانند همیشه مخفی و پنهان از شرکت‌های رقیبی مانند سامسونگ، هواوی، مدیاتک و اینتل باشد.

بازگشت کوالکام به زنجیره تامین مودم‌های آیفون هر دو شرکت را منتفع خواهد کرد. سودی که کوالکام از این معامله نصیب‌اش می‌شود؛ آن‌قدر هست که هیچ حرفی درباره توافق صورت گرفته نزد و چشم بر استفاده از ثبت اختراع‌های خود در آیفون ببندد. البته، گزارش‌ها می‌گویند یک مبلغ هنگفتی از اپل دریافت می‌کند.

اپل هم با این تصمیم، به عرضه آیفون ۵G در موعد مقرر نزدیک‌تر شده و اسرار داخل شرکت را محرمانه نگه می‌دارد. ظاهرا اپل به شرطی حاضر به پرداخت غرامت و حق سهم فروش آیفون به کوالکام شده است که از مودم‌های فایوجی این شرکت روی آیفون‌های نسل بعدی خود استفاده کند.

این خبر و توافق برای کاربران اپل و آیفون هم خوش است چون مودم‌های کوالکام در جهان بهترین عملکرد را دارند و حفظ سازگاری آن‌ها با آیفون بسیار مهم است.

این‌گونه بود که توافق اپل و کوالکام برای پایان دادن به مناقشه پتنت‌ها باعث تعطیلی خط تولید مودم‌های فایوجی اینتل و سرخوردگی چند شرکت دیگر تراشه‌ساز شد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.