فیسبوک به طور تصادفی پیام‌های ناخوشایند و در عین حال بامزه‌ای روی ده‌ها هزار کنترلر لمسی VR اوکلیوس چاپ کرد: بیم از نظارت «برادر بزرگ» و فراماسون‌ها!

0

فیسبوک می‌گوید پیام‌هایی مانند «Big Brother is Watching» و «The Masons Were Here» به طور ناخواسته و تصادفی روی ده‌ها هزار کنترلر لمسی اوکلیوس چاپ شدند.

«نیت میچل»، بنیان‌گذار Oculus که اکنون در تصاحب شرکت فیسبوک است؛ روز جمعه با انتشار توییتی این خبر را داد. وی گفت به طور تصادفی تبلیغات و پیام‌های غیرمعمولی در کنترلرهای لمسی این شرکت مشاهده شده است. این کنترلرها برای بازی کردن یا ناوبری محیط‌های واقعیت مجازی استفاده می‌شوند.

بنیان‌گذار فیسبوک می‌گوید این پیام‌ها فقط برای نمونه‌های مفهومی طراحی شده بودند اما بروز یک اشتباه باعث شده در نمونه‌های واقعی نیز قرار بگیرند. این پیام‌ها در کیت‌های توسعه و نرم‌افزارهای آن‌ها قرار داده شدند تا نظرات مردم و آزمایش‌کننده‌ها را دریافت کنند.

در حالی که نباید هیچ پیام داخلی روی دستگاه‌های VR باشد؛ فیسبوک اعلام کرده است قصد بازگرداندن سخت‌افزارها را ندارد. البته، هنوز سخت‌افزارهای حاوی این پیام وارد بازار نشدند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

پیام‌های متنی مورد اشاره روی بخش قابل انعطافی به نام flex در کنترلرهای لمسی این شرکت چاپ شدند. غالب کاربران نمی‌توانند این پیام‌ها را مشاهده کنند یا برایشان اهمیتی ندارد.

باز هم نقض حریم خصوصی

فیسبوک می‌گوید: «با تمام احترامی که برای این تبلیغات و پیام‌ها قائل هستیم و شاید برخی از کاربران را هم جذب کنند؛ اما نامناسب بوده و باید از روی پلتفرم VR این شرکت حذف شوند. این پیام‌ها یکپارچگی و قابلیت‌های سخت‌افزاری کنترلرهای لمسی اوکلیوس را در معرض خطر قرار نمی‌دهند و ما تلاش خواهیم کرد از تکرار این اشتباه اجتناب کنیم.»

فیسبوک می‌گوید هنوز هیچ دستگاهی با این پیام‌های تبلیغاتی پنهانی به فروش نرفته است. ظاهرا توییت «نیت میچل»، بنیان‌گذار Oculus درباره ده‌ها هزار کنترلی است که قرار است با دستگاه‌های Quest و Rift S به فروش برسند.

اگرچه شاید غالب کاربران این پیام‌ها را مشاهده نکنند ولی این اشتباه دوباره فیسبوک را در مظان اتهام نقض حریم خصوصی کاربران قرار می‌دهد. اتهامی که در سال‌های اخیر بارها تکرار شده و نشان می‌دهد این شرکت غول دنیای فناوری برای حریم خصوصی کاربران چندان ارزشی قائل نیست و به راحتی آن را نقض می‌کند.

در سال‌های اخیر، فیسبوک سرمایه‌گذاری عظیمی روی فناوری‌ها و هدست‌های واقعیت افزوده و مجازی کرده است و امیدوار است یکی از لیدرهای این صنعت باشد. هدفی که با اشتباهات عمدی و سهوی مانند همین درج پیام‌های تبلیغاتی روی کنترلرهای هدست اوکلیوس در تضاد است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.