اسپاتیفای به ۱۰۰ میلیون کاربر حق اشتراکی رسید؛ تقریبا دو برابر رقیبش اپل موزیک!

0

در ۲۹ آوریل، مشترکان پولی شرکت سوئدی اسپاتیفای به مرز ۱۰۰ میلیون کاربر رسیدند. این شرکت رشدی ۳۲ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است تا به این نقطه برسد.

اکنون، اسپاتیفای دو برابر رقیب اصلی‌اش مشترک پولی دارد. اپل موزیک در ماه می ۲۰۱۸ نزدیک به ۵۰ میلیون مشترک پولی داشته که احتمالا در آوریل ۲۰۱۹ از این تعداد بیشتر هستند.

اسپاتیفای رشد مشترکان خود را مدیون کاربران کشورهای ایالات متحده و کانادا، طرح‌های گوش دادن موسیقی خانوادگی، توسعه سرویس استریوم خود روی بلندگوی گوگل هوم مینی و دادن دسترسی به کاربران پولی برای مشاهده فیلم‌های هولو می‌داند.

این سرویس استریم موسیقی با رشدی ۲۶ درصدی در تعداد کاربران فعال ماهیانه، به آمار ۲۱۷ میلیون کاربر فعال در هر ماه رسیده است. این سرویس در ۹۷ کشور جهان عرضه شده و قابل استفاده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

این شرکت مستقر در شهر استکهلم، درآمدی ۱.۵ میلیارد یورویی (۱.۷ میلیارد دلار) در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ داشته است. درآمد حاصل از دریافت حق اشتراک به مرز ۱.۳۶ میلیون یورو (۱.۵۵ میلیون دلار) رسیده است که رشدی ۳۴ درصد نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

درآمد خاصل از دست رفته (net loss) اسپاتیفای در فصل نخست امسال هم ۱۴۲ میلیون یورو (۱۵۸ میلیون دلار) اعلام شده است.

وال استریت ژورنال گزارش داده است سرویس اپل موزیک کاربران اشتراکی پولی بیشتری در امریکا نسبت به رقبای دیگر دارد. به طور مثال، اپل موزیک ۲۸ میلیون کاربر اشتراکی در امریکا دارد ولی کاربران پولی اسپاتیفای ۲۶ میلیون هستند.

پادکست هدف بعدی اسپاتیفای

اما این معیار به تنهایی قابل استناد نیست چون تعداد کل مشترکان اسپاتیفای در خاک امریکا بیشتر از اپل موزیک است. اسپاتیفای تعدادی مشترک رایگان هم دارد که می‌توانند برخی موزیک‌ها را استریم و گوش کنند ولی اپل موزیک مشترک رایگان نداشته و گوش دادن موسیقی روی این سرویس به طور کامل حق اشتراکی است.

اسپاتیفای در ماه فوریه، سرویس خود را در کشور هند راه‌اندازی کرد و موفق شد نزدیک به ۲ میلیون مشترک جمع‌آوری کند ولی رقابت در این منطقه بسیار سخت است چون ده‌ها سرویس استریم موسیقی محلی و بین‌المللی در هند فعالیت می‌کنند. در هند، سرویس‌هایی مانند یوتیوب و کانال بالیوود T-Series با داشتن مشترکانی نزدیک به ۱۰۰ میلیون کاربر بسیار جلوتر از اسپاتیفای هستند.

اما برعکس، اسپاتیفای در کشورهایی مانند تایوان و هنگ‌کنگ بی‌رقیب است. این کشورها به خاطر تحریم‌های چین به سرویس اپل موزیک دسترسی ندارند. در این کشورها سرویس Tencent Music Entertainment با داشتن چندین پلتفرم در صدر قرار دارد.

اسپاتیفای اعلام کرده است برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری در صنعت پادکست دارد. این شرکت با خرید استارتاپ‌هایی مانند Gimlet Media و Anchor یا Parcast می‌خواهد در این زمینه رشد کند.

انتظار می‌رود در سال‌های آتی صنعت پادکست رشد بسیار بالایی را تجربه کند. کل ارزش بازار پادکست در سال ۲۰۱۷ به ۳۱۴ میلیون دلار می‌ٰسید ولی پیش‌بینی‌های موسساتی مانند Bureau / PwC نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۲ ارزشی بیشتر از ۱.۶ میلیارد دلار پیدا خواهد کرد.

اسپاتیفای انتظار دارد در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹، ماهیانه ۲۲۲ تا ۲۲۸ میلیون کاربر فعال داشته باشد. افزون بر این، کاربران حق اشتراکی این شرکت هم ۱۰۷ تا ۱۱۰ میلیون نفر باشند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.