بهترین پردازنده برای سیستم‌های گیمینگ با هر رده قیمتی

0

هنگامی که درباره کامپیوترهای گیمینگ صحبت می‌کنیم؛ فقط نام دو شرکت برده می‌شود: اینتل و ای‌ام‌دی!

شاید شنیده باشید که پردازنده‌های اینتل برای سیستم‌های گیمینگ بهتر هستند ولی این یک قاعده کلی نیست. متناسب با بودجه‌ای که برای خرید یک پردازنده گیمینگ کنار گذاشته‌اید؛ ممکن است گزینه‌ای از ای‌ام‌دی عملکرد و بهره‌وری بهتری داشته باشد.

ما در مطلب زیر می‌خواهیم سه رده قیمتی معرفی و برای هر رده دو پردازنده دسکتاپ از شرکت‌های اینتل و ای‌ام‌دی معرفی و با هم مقایسه کنیم. در بازار، بیشتر پردازنده i7 8700K اینتل برای گیمینگ پیشنهاد می‌شود ولی همراه ما باشید تا چند پیشنهاد دیگر با بودجه‌های کمتر و بیشتر معرفی کنیم:

سیستم گیمینگ رده متوسط (۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار)

شرکت ای‌ام‌دی با عرضه پردازنده‌های سری Ryzen آتش به جان اینتل انداخت و باعث داغ‌تر شدن رقابت پردازنده‌ها در بازار شد. پردازنده‌های Ryzen ای‌ام‌دی مقرون‌به‌صرفه هستند ولی بهترین کارایی را برای سیستم‌های گیمینگ از خود نشان می‌دهند.

اگر می‌خواهید چند صد دلار برای خرید یک پردازنده گیمینگ هزینه کنید؛ دو گزینه اینتل Core i7-8700K و ای‌ام‌دی Ryzen 7 2700X پیش‌روی شما قرار دارند.

هر دو تراشه‌هایی شگفت‌انگیز هستند و نقاط قوت خود را دارند. به لطف معماری متفاوت و سرعت کلاک بالاتر، پردازنده اینتل تا حدودی در نرم‌افزارهای دارای نخ پردازشی کمتر، کارایی بهتری دارد. غالب بازی‌های ویدیویی در این دسته از نرم‌افزارها هستند.

از سوی دیگر، پردازنده ای‌ام‌دی به لطف تعداد هسته‌ها و نخ‌های پردازشی بیشتر، در نرم‌افزارها و کاربردهای چندنخی عملکرد بهتری دارد. اما این پردازنده در اغلب بازی‌ها، کمی ضعیف‌تر از پردازنده اینتل ظاهر می‌شود.

بنابراین، در سیستم‌های گیمینگ پردازنده ۸۷۰۰K بهتر از ۲۷۰۰X است. به‌خصوص در کاربردهای تک نخی سرعت کلاک بیشتر و کارایی بهتری دارد.

از نظر قیمتی، پردازنده Core i7-8700K اینتل حدود ۴۰ تا ۵۰ دلار گران‌تر است ولی با سخت‌افزارهای اینتل خیلی خوب یکپارچه شده و بهترین کارایی را به دست می‌دهد.

بهترین انتخاب: اینتل Core i7-8700K

سیستم گیمینگ ارزان‌قیمت (زیر ۲۰۰ دلار)

امروزه خرید یک پردازنده نسبتا ارزان‌تر از بازار، به معنای خداحافظی با گیمینگ نیست. برخی از پردازنده‌های زیر ۲۰۰ دلار شرکت‌های اینتل و ای‌ام‌دی، نقاط قوت و قابلیت‌های پردازنده‌های رده بالای بازار را دارند و به شما اجازه می‌دهند بهترین بازی‌های ویدیویی را روی آن‌ها اجرا کنید.

در این رده قیمتی، Core i5-9400F اینتل یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین پردازنده‌های گیمینگ محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر عرضه شده است. یک تراشه Core i5 سنتی با ۶ هسته پردازشی و ۶ نخ پردازشی بدون فناوری hyperthreading است که می‌تواند با کمک Max Turbo اینتل تا سرعت ۴.۱ گیگاهرتز اوج بگیرد.

در آن سوی بازار، پردازنده Zen+ Ryzen 5 2600 دی‌ام‌دی است که تمام ویژگی‌های پردازنده اینتل از جمله ۶ هسته پردازشی را دارد ولی از دو ویژگی بیشتر سود می‌برد. تعداد نخ‌های پردازشی این پردازنده دو برابر مدل ۹۴۰۰F است و از اورکلاکینگ هم پشتیبانی می‌کند. بنابراین، سرعت کلاک آن به پای پردازنده اینتل می‌رسد.

پردازنده ای‌ام‌دی هم در پردازش‌های تک هسته‌ای و هم در پردازش‌های چند هسته‌ای عملکردی بهتر از پردازنده اینتل دارد. البته، نیاز به کارت گرافیک‌های اختصاصی و یکپارچه شده با تراشه دارد.

مزیت دیگر پردازنده Zen+ Ryzen 5 2600، تعهد ای‌ام‌دی به پشتیبانی از این سوکت تا سال ۲۰۲۰ است. بنابراین؛ شما نیازی به ارتقای مادربورد و رم در صورت ارتقای پردازنده نخواهید داشت.

بهترین انتخاب: ای‌ام‌دی Zen+ Ryzen 5 2600

سیستم گیمینگ رده بالا برای استریم و اجرای قوی‌ترین بازی‌ها (بالای ۵۰۰ دلار)

غالب کاربران ترجیح می‌دهند یک پردازنده ارزان‌تر خریداری کرده و برای کارت گرافیک هزینه بیشتری کنار بگذارند ولی یک گیمر حرفه‌ای می‌خواهد هر بخش از سیستم گیمینگ او، رده بالاترین نمونه باشد. بنابراین، حاضر است برای خرید یک پردازنده تا ۶۰۰ دلار هزینه کند.

اگر شما هم جز یکی از این گیمرها هستید؛ باز هم در بازار تراشه‌هایی برای انتخاب و مقایسه دارید. هر دو شرکت اینتل و ای‌ام‌دی در این بازار پردازنده‌هایی برای قدرت‌نمایی دارند.

اینتل با پردازنده ۹۹۸۰XE و دی‌ام‌دی با نسل دوم Threadripper 2990WX با ۳۲ پردازنده و ۶۴ نخ پردازشی (خنده‌دار است) در بازار جولان می‌دهند ولی این‌ها قدرت‌مندترین تراشه‌های گیمینگ این شرکت‌ها نیستند.

اینتل با عرضه پردازنده جدید Core i9-9900K خود تمام معادلات بازار را بر هم زده است. این پردازنده هم در بازی‌های ویدیویی و هم در نرم‌افزارهای چندنخی بهترین کارایی را دارد و پردازنده رقیب را به طور کامل از میدان به در می‌کند.

از ای‌ام‌دی می‌توانیم پردازنده‌های ۱۹۲۰X و ۱۹۵۰X را نام ببریم که ارزان‌تر هستند ولی به پای ۹۹۰۰K اینتل نمی‌رسند. تراشه ۹۹۰۰K با ۸ هسته فیزیکی و ۱۶ نخ پردازشی، بالاترین سرعت کلاک ممکن را به شما می‌دهد که برای اجرای هر بازی کافی است.

پردازنده اینتل Core i9-9900K ارزان‌قیمت نیست و برای خریدش باشد ۵۳۰ دلار بپردازید ولی بی‌شک قوی‌ترین پردازنده گیمینگ دسکتاپ بازار است.

بهترین انتخاب: اینتل Core i9-9900K

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.