آیا واقعا پردازنده گیمینگ ۱۶ هسته‌ای و ۷ نانومتری سری جدید رایزن ای‌ام‌دی جایگزینی خوبی برای تراشه‌های اینتل است؟

0

تقریبا دو هفته پیش بود که شرکت AMD از سری جدید پردازنده‌های پرچم‌دار Ryzen 9 3900X در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۹ رونمایی کرد.

اکنون، نمایشگاه E3 به محلی برای تقابل دو ابرقدرت تراشه‌ساز دنیا بدل شده است و ای‌ام‌دی مشغول تبلیغ پر سروصدای پردازنده‌های نسل سوم رایزن خود است.

مدیران ای‌ام‌دی می‌گویند «از امروز دیگر دلیلی برای خرید پردازنده‌های اینتل وجود ندارد». ادعایی که بسیار تعجب‌برانگیز و سنگین است و باید در عمل ثابت شود.

این شرکت در خلال رویداد Next Horizon Gaming قدرت پردازنده Ryzen 9 3950X خود را به نمایش گذاشت. پردازنده‌ای ۱۶ هسته‌ فیزیکی و ۳۲ نخ پردازشی که قیمتی ۷۵۰ دلاری دارد. کلاک پایه این پردازنده گیمینگ ۳.۵ گیگاهرتز است ولی با اورکلاک تا کلاک ۴.۷ گیگاهرتز افزایش پیدا خواهد کرد.

این پردازنده ۷ نانومتری از یک کش بسیار قوی ۷۲ مگابایتی سود برده و مصرف انرژی ۱۰۵ واتی با توان کار همه هسته‌ها دارد. این مشخصات بیشتر شبیه به پردازنده‌های ۳۲ هسته‌ای Threadripper این شرکت با همین قیمت هستند.

پردازنده ۱۶ هسته‌ای Threadripper ای‌ام‌دی مصرف انرژی ۱۸۰ واتی دارد ولی پردازنده ۱۶ هسته‌ای اینتل از مصرف انرژی ۱۶۵ واتی سود می‌برد. هر دو جزو پردازنده‌های رده بالا و گیمینگ محسوب شده که روی مادربورده‌های بسیار گران‌قیمت نصب می‌شوند.

اما مدیران ای‌ام‌دی در هنگام رونمایی و معرفی پردازنده‌های سری ۳ رایزن اعتقاد دارند این تراشه‌ها نه تنها ارزان‌تر و قدرتمندتر هستند؛ بلکه در چندوظیفگی سریع‌تر بوده چون هسته‌ای بیشتری دارند.

خود تصاویر مقایسه‌ای ای‌ام‌دی نشان می‌دهد قدرت محاسباتی پردازنده‌های Ryzen 9 3900X با پردازنده Core i9 اینتل برابری و شانه به شانه است. یعنی آن‌طور هم نیست که ای‌ام‌دی می‌گوید قدرتمندتر و سریع‌تر هستند.

ای‌ام‌دی می‌گوید این تراشه‌ها حدود ۴۰ درصد سریع‌تر و کارآمدتر نسبت به تراشه‌های ۷ نانومتری هستند. نسبت به نسل دوم تراشه‌های رایزن هم ۶۰ درصد بازطراحی جدید دارند و از ۱۵ درصد افزایش کارایی سود می‌برند.

ارزان‌تر بدون نیاز به تعویض مادربورد

در عمل، آن‌چه که از اجرای بازی‌های مختلف توسط پردازنده Ryzen 9 3950X در نمایشگاه E3 مشاهده شد؛ اگر اینتل و ای‌ام‌دی بتوانند یک بازی را با نرخ فریم یکسان اجرا کنند ولی در پخش ویدیوی گرافیکی بازی تراشه ای‌ام‌دی بهتر عمل می‌کند.

حتی اگر فرض کنیم قدرت محاسباتی و کارایی تراشه‌های ای‌ام‌دی Ryzen 9 3950X و اینتل Core i9-9900K مشابه یکدیگر است و آن‌طور نیست که مدیران AMD ادعا می‌کنند؛ باز هم قیمت ارزان‌تر باعث می‌شود جایگزین مناسبی برای تراشه‌های اینتل باشد.

افزون بر این، باید توجه داشت که هیچ‌یک از تراشه‌های ۱۶ هسته‌ای جدید ای‌ام‌دی در اندازه جدید عرضه نشدند و امکان نصب آن‌ها روی مادربوردهای رایچ AM4 وجود دارد.

این شرکت با استفاده از یک طراحی ۱۲ لایه‌ای جدید برای افزودن هسته‌ها و اتصالات با معماری ۷ نانومتری، سعی کرده است اندازه تراشه را افزایش ندهد.

ای‌ام‌دی همراه با هریک از پردازنده‌های جدید خود یک سیستم خنک‌کننده قدرتمند هم ارایه کرده است. همچنین، پردازنده‌های رایزن سری ۷ و ۹ با سیستم رنگ‌بندی RGB عرضه می‌شوند تا ترکیب رنگ هماهنگ‌شده‌ای با ماوس و صفحه‌کلید داشته باشند.

شاید برای اولین بار در طول این سال‌های اخیر باشد که خبرنگاران حاضر در نمایشگاه E3 پیشنهاد می‌دهند پردازنده Ryzen 9 3950X را برای سیستم گیمینگ خود در خانه انتخاب خواهند کرد.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.