چین یک پردازنده کاملا بومی با سرعتی مشابه پردازنده‌های رایزن نسل اول ای‌ام‌دی معرفی کرد

شرکت Loongson روز جمعه پردازنده 3A5000 را با معماری کاملا نوین و کارایی قابل تحسین معرفی کرد

0

چیزی که چین سال‌ها است منتظرش بود: پردازنده مرکزی (CPU) جدید Loongson 3A5000 چهار هسته‌ای با سرعت کلاک حدود ۲.۳ تا ۲.۵ گیگاهرتز!

این پردازنده از ریزمعماری GS464V نسخه ۶۴ بیتی Loongson سود برده و از ویژگی‌هایی مانند چهار ALUs و دو واحد وکتور ۲۵۶ بیتی در هر هسته برخوردار است که باعث توجه بازار می‌شود؛ چون می‌توان این پردازنده را برای سرورها، لپ‌تاپ‌ها، دستگاه‌های صنعتی و کاربردهای خاص استفاده کرد.

شرکت چینی «Loongson»، پردازنده جدید خود را روز جمعه معرفی کرد و می‌گوید Loongson 3A5000 به دو کنترلر حافظه DDR4-3200 و یک ماژول رمزنگاری اختصاصی مجهز شده است.

همچنین، دارای چهار کنترلر HyperTransport 3.0 SMP است که اجازه می‌دهند چندین پردازنده ۳A5000 همزمان در داخل یک سیستم مانند اینتل Xeons یا ای‌ام‌دی Epycs نصب شوند.

به گفته شرکت Loongson، آن چیزی که پردازنده ۳A5000 را خاص می‌کند؛ مشخصات بالا نیست بلکه استفاده از معماری ISA (سرنام instruction set architecture) به نام LoongArch، مشابه سیستم‌های ARM و x86 است.

معماری LoongArch نزدیک به ۲ هزار دستورالعمل و برنامه اختصاصی برای تبدیلات باینری، وکتور و وکتور پیشرفته محاسباتی و مجازی‌سازی دارد. Loongson این معماری را با MIPS64 سازگار می‌خواند و می‌تواند کدهای نوشته شده برای پردازنده MIPS64 قبلی این شرکت را اجرا کند. معماری LoongArch از لحاظ نظری کاملا با معماری پردازنده‌های پیشین Loongson متفاوت است.

کارایی در حد نمونه‌های خارجی مطرح بازار

به گفته Loongson، معماری LoongArch حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کارآمدتر از معماری ISA پیشین آن‌ها است و پردازنده ۳A5000 نزدیک به ۵۰ درصد سریع‌تر از مدل قبلی، پردازنده ۳A4000 است؛ در حالی‌که ۳۰ درصد مصرف انرژی کمتری دارد.

مقایسه پردازنده چینی تازه معرفی شده ۳A5000 با نمونه پردازنده‌های خارجی برندهای معروف ایالات متحده مانند اینتل و ای‌ام‌دی، به دلیل تفاوت‌های اساسی در معماری آن‌ها، دشوار است. شرکت لونگسون گفته است پردازنده ۳A5000 در تست SPEC CPU2006 امتیازی بیش از ۸۰ دریافت کرده است که نشان می‌دهد سرعت و کارایی مشابه پردازنده‌های نسل اول رایزن AMD دارد و پردازنده‌های سری Core نسل ۶ اینتل دارد.

اگر این کارایی شما را قانع نمی‌کند؛ می‌توانید منتظر عرضه مدل ۱۶ هسته‌ای ۳A5000 در اواخر سال جاری میلادی باشید.

نکته بسیار مهمی که باید توجه کرد؛ رشد سریع و به خودکفایی رسیدن صنعت نیمه هادی چین، به ویژه تولید پردازنده‌های مرکزی پر قدرت قابل رقابت با نمونه‌های ایالات متحده است.

چین سال‌ها است به دنبال تولید پردازنده مرکزی بومی و کاملا مستقل از شرکت‌های خارجی برای ابررایانه‌ها، سرورها و دستگاه‌های دسکتاپ مصرف‌کننده نهایی است و اگر پردازنده ۳A5000 واقعا کارایی گفته شده را داشته باشد؛ می‌تواند باعث دست بالاتر چین در بازار ماشین‌های محاسباتی شود.

منبع techspot
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.