بحران مالی تسلا جدی‌تر از همیشه است: تا ۱۰ ماه دیگر نقدینگی این شرکت تمام و به مرز ورشکستگی می‌رسد

0

ایلان ماسک به کارکنان شرکت تسلا گفت نقدینگی این شرکت تا ۱۰ ماه آینده تمام می‌شود؛ مگر اینکه تغییرات اساسی و بنیادین تاثیرگذاری (hardcore) در بخش‌های مالی و هزینه‌ها صورت گیرد.

مدیرعامل و بنیان‌گذار تسلا طی نامه‌ای به کارمندان این شرکت، وضعیت بحرانی مالی تسلا را تایید کرده و از اقداماتی برای کاهش هزینه‌ها خبر داده است. این خودروساز در اوایل امسال یک درآمدی ۲.۷ میلیارد دلاری داشته ولی ظاهرا نتوانسته آن‌ها را از بحران خارج کند.

ایلان ماسک و مدیر مالی جدیداش می‌خواهند همه هزینه‌های این شرکت در هر بخش را به طور دقیق و نقطه به نقطه بررسی و ارزیابی کنند. از جمله هزینه‌های تولید قطعات، حقوق و دستمزد، هزینه‌های سفر، اجاره مستغلات و پرداخت‌هایی که از حساب‌های بانکی این شرکت انجام می‌شود.

نقدینگی شرکت تسلا در پایان فصل اول سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۲.۲ میلیارد دلار بود ولی این شرکت نزدیک به ۷۰۲ میلیون دلار را از دست داد. ایلان ماسک در ماه آوریل گفت شرکت تسلا باید از خرج‌ها و هزینه‌های اضافی بکاهد وگرنه درآمد مالی ۲.۷ میلیارد دلاری این شرکت کمک چندانی به فرار از ورشکستگی نمی‌کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

این پول خیلی زیاد است و شاید هزینه‌های چندین سال یک شرکت را تامین کند ولی داریم از شرکتی به نام تسلا صحبت می‌کنیم که هزینه‌های زیادی دارد و می‌تواند در ماه چند صد میلیون دلار از دست بدهد.

تسلا در نامه‌اش به کارمندان تسلا، تاکید کرده است که تغییرات hardcore سخت خواهد بود ولی برای بقا و بازگشت به یک وضعیت پایدار از نظر مالی ضروری است. ماسک به کارمندانش اطمینان داده این تغییرات و اقدامات در راستای همان هدف بزرگ اولیه تسلا، کمک به جهانی پایدار از نظر زیست محیطی خواهد بود.

سلسله تصمیم‌های اشتباهی که به اینجا ختم شد

اولین بار نیست که ایلان ماسک یک تغییرات اساسی مالی در تسلا را اعلام می‌کند. ماسک بارها به رویکرد مدیریتی «میکرو» و «نانو» رجوع کرده است تا جزیی‌ترین هزینه‌ها و ولخرجی‌ها را زیر نظر بگیرد.

تقریبا یک سال پیش بود که ایلان ماسک در نامه‌ای به همه کارمندان، تیم‌ها و دفاتر تسلا، ازشان درخواست کرد هرنوع هزینه اضافی هرچند کوچک را متوقف کنند و برای چیزی که ارزش یا توجیهی ندارد؛ هیچ هزینه‌ای نشود.

بحران مالی تسلا ریشه در تصمیم‌های چند سال گذشته این شرکت دارد و یک اتفاق جدید و ناگهانی نیست. تاخیر در عرضه خودروهای تسلا مدل ۳ و تسلا مدل S، تعیین قیمت‌های بالایی برای برخی مدل‌ها و عرضه مدل‌های ارزان‌تر جایگزین و بستن برخی دفاتر و شعب فروش در سراسر جهان در بحرانی مالی کنونی دخیل بودند.

تسلا در ژانویه ۲۰۱۸ نزدیک به ۷ درصد کارمندان خود را اخراج کرد و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در سال ۲۰۱۹ نیز درصد بیشتری از نیروهای این شرکت تعدیل می‌شوند.

به هر حال، ایلان ماسک در آخرین نامه‌اش به کارمندان تسلا، ضمن تایید بحران مالی و نقدینگی این شرکت، از تغییرات hardcore برای رفع این مشکل خبر می‌دهد ولی هنوز مشخص نیست چه تصمیمی گرفته می‌شود و این hardcore شامل چه تغییرات و اصلاحاتی خواهد بود.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.