موزیلا باگ مربوط به از کار افتادن و عدم نصب افزونه‌های فایرفاکس را رفع کرد (به‌روزرسانی)

0

روز جمعه کاربران مرورگر فایرفاکس با یک مشکل روبرو شدند. اجازه نصب افزونه جدید نداشتند و افزونه‌های نصب شده آن‌ها نیز از کار افتاده بود.

موزیلا سریعا طی بیانیه‌ای گفت این مشکل به خاطر انقضای تاریخ گواهینامه‌ای در زیرساخت افزونه‌های موزیلا رخ داده و ظرف چند ساعت به طور خودکار در پس‌زمینه رفع خواهد شد.

موزیلا به کاربران فایرفاکس توصیه کرده بود برای رفع این مشکل هیچ اقدامی نکنند و نیازی به پاک و نصب دوباره افزونه‌ها یا به‌روزرسانی فایرفاکس نیست. موزیلا گفت حذف افزونه‌ها و نصب دوباره آن پس از رفع شدن این باگ، باعث از دست رفتن اطلاعات افزونه خواهد شد.

موزیلا می‌گوید دقیقا می‌داند مشکل از کجا است و از سیستم Studies برای رفع باگ به طور خودکار و سراسری در سریع‌ترین زمان ممکن استفاده خواهد کرد.

گزارش‌های کاربران فایرفاکس در روز شنبه نشان می‌دهد این مشکل رفع شده و دوباره می‌توانند از افزونه‌های فعال شده خود استفاده کنند. همین‌طور، امکان نصب افزونه‌های جدید فراهم شده است.

ظاهرا هنوز این باگ برای Firefox ESR یا فایرفاکس اندروید رفع نشده است و موزیلا می‌خواهد با عرضه یک بسته مشکل را حل کند. موزیلا در توییتی که روز شنبه منتشر شد، اعلام کرد بسته به‌روزرسانی فایرفاکس اندروید را عرضه کرده ولی هنوز برخی از کاربران آن را دریافت نکرده‌اند.

افزونه‌هایی که حیاتی هستند

گواهینامه‌ای که در زیرساخت افزونه‌های موزیلا منقضی شده است، مربوط به امضای دیجیتالی موزیلا برای بهبود امنیت افزونه‌ها است. این گواهینامه از اعتبار ساقط شده و به طور خودکار به کاربران اجازه استفاده یا نصب افزونه جدید را نمی‌داد؛ چون احتمال خطر امنیتی بالا بوده است.

افزونه‌ها نقشی حیاتی در مرورگرهای وب و از جمله مرورگری مانند فایرفاکس دارند. بسیاری از کاربران از افزونه‌ها برای متوقف کردن نمایش آگهی‌ها، کنترل سرعت پخش ویدیوها، ردیابی‌های آنلاین سایت‌ها و غیره استفاده می‌کنند و بدون آن‌ها نمی‌توانند وب‌گردی داشته باشند.

مشکل متوقف شدن افزونه‌های فایرفاکس در روز جمعه، بسیاری از کاربران را به دردسر انداخت و یک اختلال سراسری در اینترنت ایجاد کرد.

به‌روزرسانی: موزیلا فایرفاکس ۶۶.۰.۴ را برای دسکتاپ، اندروید و نسخه ۶۰.۶.۲ را برای ESR منتشر کرد. در این نسخه فایرفاکس مشکل اجرا نشدن افزونه‌ها به خاطر منقضی شدن گواهی‌نامه موزیلا برطرف شده است و کاربران برای نصب و استفاده از افزونه‌ها هیچ مشکلی نخواهند داشت.

موزیلا اگرچه در ابتدای بروز مشکل افزونه‌ها اعلام کرد یک به‌روزرسانی خودکار و سیستمی خواهد داشت تا مشکل رفع شود ولی برای اطمینان بیشتر و به‌خصوص رفع مشکل در فایرفاکس اندروید؛ ناچار شد سریعا یک نسخه به‌روزرسانی همگانی عرضه کند تا کاربرانی که هنوز با مشکل روبرو هستند؛ با دانلود و نصب فایرفاکس جدید بتوانند از افزونه‌ها استفاده کنند.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.