ای‌ام‌دی سریع‌ترین ابررایانه جهان را برای دولت ایالات متحده می‌سازد

وزارت انرژی ایالات متحده اعلام کرد تا سال ۲۰۲۱ سریع‌ترین ابر رایانه جهان ساخته می‌شود.

این ابر رایانه که Frontier نام گرفته است؛ توسط شرکت AMD و شرکت سازنده ابررایانه Cray برای آزمایشگاه ملی Oak Ridge در تنسی ساخته خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود این ابر رایانه قدرت پردازشی بیش از ۱.۵ اگزافلاپ داشته باشد و بتواند مجموعه‌ای از وظایف و محاسبات پردازشی پیشرفته در زمینه‌هایی مانند شرایط اقلیمی و تحقیقات هسته‌ای را انجام دهد.

با این اوصاف، ابررایانه Frontier باید یک نمونه بسیار پیشرفته از «exascale computing» باشد؛ نسل بعدی سیستم‌های کامپیوتری که قدرت پردازشی در حدود اگزافلاپ یا ۱۰ به توان ۱۸ محاسبه در یک ثانیه دارند.

برای درک قدرت پردازشی و توان محاسباتی ابررایانه Frontier باید این سخن شرکت ای‌ام‌دی را ذکر کنیم که Frontier قدرت پردازشی برابر با ۱۶۰ ابررایانه سریع پس از خود در جهان را دارد.

این ابررایانه می‌تواند اطلاعات را با سرعتی ۲۴ میلیون بار سریع‌تر از سرعت اینترنت خانگی انتقال دهد. یعنی ظرفیت پردازش ۱۰۰ هزار فیلم اچ‌دی در یک ثانیه.

اندازه Frontier بزرگ است و فضایی ۷۳۰۰ فوت مربع (دو برابر یک میدان بسکتبال) را اشغال می‌کند. در این فضا نزدیک به ۹۰ مایل (معادل ۱۴۵ کیلومتر) کابل‌کشی انجام شده است.

جنگ اگزا اسکیل‌ها

Frontier تنها کامپیوتر «اگزا اسکیل» در حال ساخت در کشور امریکا نیست. وزارت انرژی این کشور در اوایل امسال از پروژه مشابهی به نام ابررایانه Aurora رونمایی کرد که این بار توسط شرکت‌های اینتل و کری برای آزمایشگاه ملی Argonne ساخته می‌شود.

احتمالا Aurora اولین کامپیوتر اگزا اسکیل ایالات متحده است ولی Frontier ابررایانه‌ای سریع‌تر و قوی‌تر است.

ساخت این ماشین‌ها به این معنا نیست که ایالات متحده کشور رتبه نخست پردازش‌های کامپیوتری و قدرت ابررایانه‌ای در جهان است. پیش‌بینی می‌شود کشور چین تا سال ۲۰۲۰ اولین کامپیوتر اگزا اسکیل خود را بسازد.

افزون بر این، از ۵۰۰ ابررایانه سریع جهان، سهم کشور چین نزدیک به ۲۲۷ ابررایانه است در حالی‌که فقط ۱۰۹ ابررایانه این فهرست به کشور امریکا تعلق دارد. در سال‌های اخیر، چین به یک قدرت بلامنازع محاسبات کامپیوتری تبدیل شده است.

ساخت ابررایاته Frontier برای شرکت AMD نیز یک موفقیت و اتفاق بزرگ است. ارزش قرارداد ساخت این کامپیوتر اگزا اسکیل حدود ۶۰۰ میلیون دلار است و در آن از پردازنده‌های EPYC استفاده می‌شود که هریک به ۴ پردازنده گرافیکی Radeon این شرکت متصل می‌شوند.

سریع‌ترین تراشه‌های ابررایانه متعلق به شرکت اینتل هستند و ای‌ام‌دی از سال ۲۰۱۲ به این طرف موفق نشده است از رقیب خود پیشی بگیرد.

وزارت انرژی ایالات متحده به چندین دلیل از جمله کارایی پردازنده‌ها سراغ شرکت ای‌ام‌دی رفته است. ای‌ام‌دی اخیرا موفق شده تراشه‌های نیمه سیلیکونی سفارشی‌سازی شده‌ای برای شرکت‌های سونی و مایکروسافت بسازد.

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.