ایالات متحده با ساختن ابررایانه Summit به قدرت اول محاسباتی جهان تبدیل شد

0

روز جمعه، وزارت انرژی ایالات متحده از سریع‌ترین ابررایانه جهان رونمایی کرد.

ابررایانه «Summit» وقتی در بالاترین ظرفیت کاری خود باشد؛ قدرت انجام ۲۰۰ پتافلاپس محاسبه را دارد. یعنی ۲۰۰ کوادریلیون محاسبه کامپیوتری در یک ثانیه.

این توان محاسباتی باعث شده ابررایانه Summit به سریع‌ترین و قوی‌ترین دستگاه محاسباتی جهان تبدیل شود و در رتبه اول و بالاتر از ابررایانه چینی «Sunway TaihuLight» قرار بگیرد.

Summit حتا سرعتی هفت برابر ابررایانه تیتان دارد. تیتان سریع‌ترین ابررایانه قبلی امریکا است که در آزمایشگاه ملی اوج ریج شهر تنسی استفاده می‌شود. ابررایانه Summit می‌تواند در یک ساعت، مسئله‌ای را حل کند که یک کامپیوتر دسکتاپ باید در مدت زمانی ۳۰ ساله انجام دهد.

سان‌وی تایهولایت با قدرت ۹۳ پتافلاپس در سال ۲۰۱۷ سریع‌ترین ابررایانه جهان بود. کشور چین از سال ۲۰۱۳ به بعد قدرت اول ابررایانه‌ای جهان به شمار می‌رفت و ابررایانه‌های این کشور همیشه در صدر سریع‌ترین دستگاه‌های محاسباتی جهان قرار داشتند.

قوی‌ترین ابررایانه جهان از ۴۶۰۸ سرور سود می‌برد و در مساحتی دو برابر یک زمین تنیس ساخته شده است. بیش از ۹ هزار پردازنده ۲۲ هسته‌ای Power9 آی‌بی‌ام در این ابررایانه استفاده شده و بیشتر از ۲۷ هزار پردازنده گرافیکی Tesla V100 انویدیا در آن کار می‌کنند.

سیستم خنک‌کننده ابررایانه Summit شامل ۴ هزار گالن آب در یک دقیقه می‌شود. این سیستم محاسباتی مصرف انرژی برابر با ۸۱۰۰ خانه دارد.

پیشرفت علمی در گرو قدرت ابررایانه‌ها

اکنون، کشور ایالات متحده توانسته پس از سال‌ها دوباره قوی‌ترین ابررایانه جهان را بسازد و این جنگ قدرت را به سود خود تمام کند. البته، ساختن ابررایانه‌ای مانند Summit تنها با هدف زدن رکورد چینی‌ها نبوده است.

این ابررایانه می‌تواند برنامه‌های کاربردی بسیار قدرتمند مبتنی بر هوش مصنوعی مانند یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق را اجرا کند و در صنایعی مانند فیزیک، آب‌وهوا و سلامتی مورد استفاده قرار گیرد.

دانشمندان توانستند با کمک Summit اولین محاسبات علمی اگزا اسکیل (یک exaop) را انجام دهند. این محاسبه علمی شامل انجام یک میلیارد میلیارد محاسبه علمی در یک ثانیه است.

ابرارایانه Summit توانسته این محاسبه علمی را با سرعتی دو برابری انجام دهد. یعنی ۱.۸۸ اگزوپ را برای تحلیل میلیون‌ها ژنوم اجرا کرده است. این دستگاه محاسباتی فوق سریع می‌تواند حتا ۳.۳ اگزوپ را به طور دقیق انجام دهد.

پروژه‌های علمی بسیاری در دنیا نیازمند چنین قدرت پردازشی و محاسباتی هستند. برای مثال، تجزیه و تحلیل انفجار ستاره‌ها و ابرنواختر برای چگونگی شکل گرفتن موادی مانند طلا در جهان، شبیه‌سازی برخی از مواد مانند ابررساناها، یافتن روابط و عوامل میان سرطان و ژن‌ها، مطالعات زیست‌شناسی با دریافت اطلاعات گسترده از محیط‌های بهداشتی و حتا بررسی بیماری‌هایی مانند آلزایمر، اعتیاد و سکته‌های قلبی می‌توانند به دست ابررایانه Summit انجام شوند.

ساخت هواپیما و توسعه سلاح‌های هسته‌ای دیگر کاربردهای ابررایانه‌ها در دنیای کنونی هستند. به همین دلیل، میان ایالات متحده، چین، ژاپن و اروپا یک جنگ قدرت برای ساختن سریع‌ترین ابررایانه‌ها در گرفته است و هریک می‌خواهند بیشترین ابررایانه قدرتمند جهان را در دست داشته باشند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.