شیائومی به فهرست سیاه ایالات متحده افزوده شد؛ آیا وضعیتی مشابه هواوی در انتظار سومین تولیدکننده گوشی دنیا است؟

۹ شرکت چینی در تازه‌ترین دستور ترامپ تحریم شدند

0

دولت ایالات متحده امریکا روز پنج‌شنبه شرکت شیائومی و ۸ شرکت دیگر را در فهرست سیاه قرار داد. این شرکت‌ها به نوعی تحریم سرمایه‌گذاری شدند و شرکت‌های امریکایی نمی‌توانند بخشی از سهام آن‌ها را خریداری کنند.

وزارت دفاع ایالات متحده علت این تحریم‌ها را همکاری آن‌ها با ارتش چین و حزب کمونیست بیان کرده است.

خبرگزاری رویترز که این خبر را منتشر کرد؛ می‌گوید طبق سند محرمانه‌ای که به دست‌شان رسیده است؛ به غیر از  شیائومی، ۸ شرکت دیگر از جمله کوماک (شرکتی در صنعت هوافضا) و SMIC (بزرگ‌ترین تراشه‌ساز چین) نیز در فهرست سیاه قرار گرفتند.

در حالی دولت ایالات متحده شرکت شیائومی که سومین فروشنده بزرگ گوشی در دنیا است را تحریم می‌کند که پیش از آن، دو شرکت دیگر چینی تولیدکننده گوشی هواوی و زدتی‌ایی را هم تحریم کرده است. البته، گفته می‌شود جنس تحریم‌های شیائومی با هواوی متفاوت است و هنوز شیائومی می‌تواند در خاک کشور امریکا گوشی بفروشد یا از نسخه رسمی گوگل اندروید استفاده کند.

طبق این قانون جدید، سرمایه‌گذاران امریکایی باید تا تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۰ آبان ۱۴۰۰) سرمایه‌های خود را از شرکت‌های تحریم شده بیرون بکشند و سهام خود را واگذار کنند.

وزارت دفاع ایالات متحده براساس قانون تصویب شده در سال ۱۹۹۹ اقدام به تحریم شیائومی و هشت شرکت دیگر چینی کرده است. این قانون به وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید فهرستی از شرکت‌هایی را تهیه کند که در مالکیت ارتش چین هستند یا توسط ارتش چین کنترل می‌شوند.

دردسرهای تازه شیائومی

این اقدام دولت ایالات متحده می‌تواند برای شرکت شیائومی دردسرهای زیادی ایجاد کند. این شرکت در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری‌های زیادی از شرکت‌های امریکایی دریافت کرده است. از جمله شرکت کوالکام در شیائومی سرمایه‌گذاری کرده و اگر این قانون پابرجا بماند؛ کوالکام باید سرمایه‌های خود را از این شرکت خارج کند.

هنوز شرکت شیائومی و دیگر شرکت‌های تحریم‌شده واکنشی نسبت به این اقدام دولت ترامپ نشان نداده‌اند و امیدوار هستند با روی کار آمد دولت بایدن؛ سیاست‌های سخت‌گیرانه بر ضد شرکت‌های چینی تعدیل شود. بیش از یک هفته از عمر دولت ترامپ باقی نمانده است و تحریم ۹ شرکت چینی از جمله شیائومی یا شرکتی مانند CNOOC که در حوزه صنعت نفت فعالیت می‌کند و بسیار پرقدرت و بانفوذ است؛ جای تعجب دارد.

برخی کارشناسان اظهار کردند دولت ایالات متحده می‌خواهد همان سیاستی که در قبال شرکت هواوی داشت را روی شیائومی هم پیاده‌سازی کند ولی در عمل این‌طور نیست و جنس تحریم‌های این دو شرکت تولیدکننده گوشی با هم متفاوت است. شیائومی از خرید و فروش محصول و فناوری منع نشده است و هنوز شرکت‌های امریکایی می‌توانند با آن داد و ستد داشته باشند؛ فقط نباید در این شرکت سرمایه‌گذاری کنند.

منبع 9to5google
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.