تشدید محدودیت‌های ایالات متحده برای هواوی و زدتی‌ای؛ FCC حق اعطای مجوز به این دو شرکت را ندارد

بایدن قانون منع بررسی درخواست‌های تجهیزات جدید هواوی و زدتی‌ای را امضا کرد

0

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز پنج‌شنبه قانونی را امضا کرد تا مانع از دریافت مجوزهای قانونی برای تجهیزات جدید شرکت‌های هواوی و ZTE از سوی رگولاتورهای این کشور شود. این قانون، دو کشور چینی نام برده را یک تهدید امنیتی بر ضد ایالات متحده تلقی می‌کند که باید از توسعه و رشد آن‌ها جلوگیری شود.

قانون موسوم به Secure Equipment Act، آخرین تلاش دولت ایالات متحده برای محدودسازی شرکت‌های مخابراتی و فناوری چینی است و به اتفاق آرای در ۲۸ اکتبر توسط مجلس سنای ایالات متحده و اوایل ماه جاری توسط مجلس نمایندگان این کشور با ۴۲۰ رای موافق و تنها در برابر ۴ رای مخالف تصویب شد و اکنون به امضای، جو بایدن رسیده است.

این قانون چند روز پیش از برگزاری نشست مجازی بایدن، رئیس‌جمهور امریکا و شی جین پینگ، رهبر چین صورت گرفته است. به گزارش رویترز، این دیدار روز دوشنبه جاری برگزار شده و پیرامون تنش‌های موجود بر سر تجارت، حقوق بشر و فعالیت‌های نظامی است.

قانون جدید، کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) را ملزم می‌کند هیچ درخواست مجوزی از سوی این دو شرکت برای بررسی و تایید تجهیزات جدید را تایید نکند؛ چون خطر بالقوه‌ای برای امنیت ایالات متحده محسوب می‌شوند.

«برندن کار»، کمیسیونر FCC می‌گوید این کمیسیون از سال ۲۰۱۸ تا کنون، نزدیک به ۳ هزار برنامه هواوی را تایید کرده است. به گفته «کار»، این قانون کمک می‌کند این اطمینان حاصل شود که تجهیزات ناامنی از شرکت‌های هواوی و زدتی‌ای نمی‌توانند وارد شبکه ارتباطی ایالات متحده شوند.

در ماه مارس، کمیسیون FCC براساس قانونی مربوط به سال ۲۰۱۹ و با هدف حفاظت از شبکه‌های ارتباطی ایالات متحده، ۵ شرکت چینی را به عنوان تهدید بر ضد امنیت ملی معرفی کرد.

این ۵ شرکت چینی عبارت بودند از هواوی، زد‌تی‌ای، Hytera Communications Corp و Hangzhou Hikvision Digital Technology و Zhejiang Dahua Technology بودند.

در ماه ژوئن نیز FCC با قاطعیت به طرحی رای داد که مانع از استفاده تجهیزات مخابراتی از شرکت‌های چینی در زیرساخت ایالات متحده می‌شد. این رای FCC با مخالفت پکن روبرو شده بود.

«ژائو لیجیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین در ماه ژوئن گفت: «ایالات متحده، بدون هیچ مدرکی همچنان از امنیت ملی و قدرت دولتی برای سرکوب شرکت‌های چینی سوءاستفاده می‌کند.» هواوی نیز اصلاحیه پیشنهادی FCC را گمراه‌کننده و تنبیهی غیرضروری خوانده است.

طبق قوانینی که در ماه ژوئن تاییدیه‌های ابتدایی را گرفتند؛ حتی کمیسیون FCC می‌تواند مجوزهای قبلی صادر شده برای شرکت‌های چینی را لغو کند.

منبع reuters
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.