ساخت قوی‌ترین ابررایانه جهان با ادغام قدرت پردازشی بیش از یک میلیون پی‌سی کاربران خانگی برای مبارزه با ویروس کرونا

0

یک میلیون کاربر اینترنت در سراسر جهان تصمیم گرفتند قدرت پردازشی GPU کامپیوتر خانگی خود را با هم ادغام کنند تا زودتر روش‌های درمانی برای مبارزه با ویروس کرونا یافت شود.

این یک میلیون کاربر می‌خواهند تحت پروژه‌ای به نام Folding@Home کامپیوترهای خود را کلاستر کنند. Folding@Home یک پروژه توزیع شده محاسباتی برای شبیه‌سازی پویای پروتئین‌ها است.

مدیر پروژه Folding@Home روز ۳۱ مارس در توییتی اعلام کرد: «اکنون بیش از ۱ میلیون دستگاه روی @foldingathome در حال پردازش اطلاعات هستند.»

در این توییت به تعداد دقیق پی‌سی‌های شرکت‌کننده در این پروژه اشاره‌ای نشده است ولی انویدیا در وبلاگ خود اشاره می‌کند بیش از ۴۰۰ هزار گیمر اقدام به ادغام منابع GPU خود روی پروژه ابررایانه Folding@Home کردند.

براساس گفته شرکت انویدیا، ادغام این تعداد پردازنده گرافیکی به طور بالقوه می‌تواند قدرت پردازشی ابررایانه Folding@Home را به یک اگزافلاپ برساند؛ بیشتر از یک quintillion (عدد یک با ۱۸ صفر به توان ۲) عملیات ممیز شناور در ثانیه که آن را تبدیل به قوی‌ترین ابررایانه دنیا می‌کند.

ساخت قوی‌ترین ابرایانه جهان

برای مقایسه، ابررایانه سامیت (Summit) که در نوامبر ۲۰۱۹ به عنوان قوی‌ترین ابررایانه دنیا معرفی شده است؛ قدرت پردازشی معادل ۱۵۰ پتافلاپ یا ۰.۱۵ اگزافلاپ دارد.

مدیران Folding@Home اعلام کردند اولین پروژه محاسباتی توزیع شده به این گستردگی برای شبیه‌سازی دینامیکی مولکولی در جهان است. اکنون، محققان این پروژه می‌توانند با قدرت پردازشی ۱ اگزافلاپی به دست آمده، روی روش‌های درمانی و مبارزه با ویروس COVID-19 کار کنند.

روش‌های درمانی و پیش‌بینی شده زیادی برای تعیین ساختار پروتئین‌ها در درمان بیماری کرونا وجود دارد. اگرچه بسیاری از ابررایانه‌های جهان در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی قدرت پردازشی بالایی دارند ولی فقط می‌توانند یک وضعیت یا ایمیج از پروتئین در حالت عادی را نمایش دهند.

پروتئین‌ها دارای وضعیت‌ها و اشکال متحرک زیادی هستند و دانشمندان می‌خواهند به طور عملی و واقعی شکل یک پروتئین را مشاهده کنند؛ کاری که امیدوار هستند در پروژه Folding@Home تحقق پیدا کند.

هر شبیه‌سازی مولکول‌های پروتئینی شبیه به خرید یک بلیط بخت‌آزمایی است. اگر بتوانید بلیط‌های بخت‌آزمایی بیشتری بخرید؛ شانس شما افزایش پیدا می‌کند.

همکاری میلیون‌ها کاربر برای شکست کرونا

به طور کلی پروژه Folding@home برای شبیه‌سازی و تحقیق درباره مشکلات پزشکی راه‌اندازی شده است. این پروژه پیش‌تر روی بیماری‌هایی مانند آلزایمر، سرطان و ابولا تمرکز داشت که اکنون با توجه به شیوع بیماری همه‌گیر کرونا به سوی COVID-19 تغییر مسیر داده است.

در این پروژه بیش از ۱۱ آزمایشگاه مختلف با هم همکاری دارند و بسیاری از سازمان‌ها از آن‌ها حمایت کرده تا زودتر به نتایج مثبت و امیدوارکننده‌ای درباره درمان بیماری کرونا برسند.

این پروژه منابع سخت‌افزاری پردازشی خود را از میلیون‌ها کاربر و پی‌سی در سراسر جهان عاریت گرفته است. کاربران داوطلب، نرم‌افزارهای تخصصی مشخصی را روی پی‌سی خود نصب و از این طریق قدرت GPU کامپیوتر خود به سوی این پروژه گسیل می‌کنند.

پروژه Folding@home تنها تلاش برای یافتن روش‌های درمانی بیماری کرونا نیست. اخیرا، سازمان بهداشت جهانی گزارش داده بسیاری از شرکت‌های غول دنیای فناوری مانند اوراکل، آی‌بی‌ام، مایکروسافت و غیره نیز پلتفرم‌هایی توزیع شده و مبتنی بر بلاک‌چین منبع باز برای تحقیق روی این ویروس راه‌اندازی کردند.

زمان به ثمر نشستن این تحقیقات مشخص نیست ولی قطعا انقلاب جدیدی در همکاری کاربران سراسر جهان روی اینترنت برای یک هدف واحد شکل گرفته است. میلیون‌ها کاربر می‌خواهند نشان بدهند اگر با هم متحد شوند؛ از هر چالش و ویروسی قوی‌تر هستند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.