رهبران اپل با یک ترفند ساده اسلایدهای ارائه‌های خود را اثربخش و فورا قابل یادآوری می‌سازند

0

مشتریان شما در زندگی روزانه خود با داده‌ها، آمار و ارقام و اعداد سروکار دارند. هر روز آن‌قدر آمار و ارقام می‌بینند و می‌شنوند یا در اخبار و سایت‌ها می‌خوانند که دیگر دوست ندارند در یک سخنرانی یا کنفرانس خبری باز هم با آمار و ارقام بمباران شوند.

ولی شما آمارها و اعداد بسیار مهمی دارید که نشان‌دهنده موفقیت و رشد کسب‌وکارتان هستند. جفا است مشتریان شما از این آمارها و اعداد بی‌خبر باشند. پس، چه راه‌کاری برای نشان داده آمار و ارقام به مخاطبان انتخاب می‌کنید؟

افرادی که اسلایدهای کنفرانس‌‌های خبری اپل را طراحی می‌کنند؛ از یک ایده و راه‌کار فوق‌العاده موثر و تاثیرگذار سود می‌برند. تکنیک و هک ساده‌ای برای ارائه آمار و ارقام به مخاطب و مشتری به‌طوری‌که در ذهنش جاودانه شود و فورا به خاطرش بیاید.

این هک و ترفند بسیار ساده است؛ در هر اسلاید یک شماره و عدد قرار دهید.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی

برای مثال، اواخر ماه گذشته کنفرانس توسعه‌دهنده‌های اپل برگزار شد. هنگامی که تیم کوک، مدیرعامل اپل خواست سیستم‌عامل iOS 13 را معرفی کند؛ گفت: «iOS بالاترین رضایت‌مندی را در میان مشتریان با ۹۷ درصد باورنکردنی دارد.»

اسلایدی که همزمان روی پرده سن نمایش داده شد؛ یک عدد ۹۷ درصد با فونت درشت بود که زیرش به فونت ریزتری نوشته شده بود: «رضایت مشتری برای iOS 12». یعنی یک اسلاید فقط یک شماره و یک جمله.

تعداد کمی از رهبران کسب‌وکارها همانند تیم کوک عمل می‌کنند. آن‌ها ساعت‌های کار با آمار و ارقام، نمودارها و صفحات اکسل را فقط در یک اسلاید و با یک شماره نشان می‌دهند.

این ترفند اتفاقی نیست و در هر کنفرانس اپل بارها توسط رهبران و مدیران ارشد این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در همین کنفرانس WWDC اخیر اپل چندین اسلاید به همین ترتیب ساخته و نمایش داده شده است.

وقتی تیم کوک می‌گوید: «تقریبا ۸۵ درصد مشتریان ما به آخرین نسخه iOS به‌روزرسانی کردند»؛ فقط یک عدد ۸۵ بزرگ در اسلاید نشان داده می‌شود.

اسلایدهایی که جادو می‌کنند

فقط تیم کوک از این ترفند در اپل استفاده نمی‌کند. مدیران ارشد این شرکت هم این شیوه ارائه را می‌پسندند و به کار می‌گیرند. هنگامی که کریگ فدریگی، نائب رئیس ارشد بخش مهندسی نرم‌افزار شرکت اپل می‌خواهد درباره ویژگی‌های ممتاز iSO 13 صحبت کند؛ از ۳۰ درصد سرعت بیشتر FaceID در باز کردن گوشی، دانلود ۵۰ درصد کمتر، به‌روزرسانی ۶۰ درصد کمتر و تجربه کاربری اپلیکیشن‌های سریع‌تر سخن می‌گوید.

هریک از این اعداد یک اسلاید به خود اختصاص می‌دهند تا در ذهن مخاطب حک شوند و بیننده جادو شود.

پیش‌تر از رهبران امروزی اپل، استیو جابز از این تکنیک و هک برای سخنرانی‌ها و اسلایدهای خود استفاده می‌کرد. متن کمتر و اعداد بیشتر و بزرگ‌تر. جابز در مراسم رونمایی از نسل دوم آیپد، در ۵ دقیقه اول سخنرانی‌اش فقط ۳۳ کلمه در اسلایدهایش دیده شد در حالی‌که بسیاری تصور می‌کنند در هر اسلاید باید به طور میانگین ۴۰ کلمه باشد.

متاسفانه، امروزه بیشتر سخنران‌ها اسلایدهایی می‌سازند که مملو از متن، اسناد، عکس، نمودار، اعداد و بولت است. این دقیقا روشی اشتباه برای ارائه اطلاعات به مخاطب است.

به گفته دانشمندان علوم اعصاب، مغز ما طوری ساخته شده است که در مصرف انرژی کارآمد و موثر عمل کند. دوست دارد انرژی کمتری هدر دهد و بیشتر صرفه‌جویی کند. پس، بهتر است اسلایدها خلوت‌تر و از متن کمتر ولی یک عدد بزرگ ساخته شده باشند.

قطها دیدن این اسلایدها برای هر مشتری و مخاطبی لذت‌بخش است و از شما تشکر خواهند کرد.

منبع


 
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.