چگونه iPadOS به شما اجازه می‌دهد چندین نسخه از یک اپلیکیشن را برای چندوظیفگی بهتر باز کنید؟

در سیستم‌عامل iPadOS که چند روز پیش از سوی اپل معرفی شد؛ قابلیت‌های چندوظیفگی بهبود یافته‌اند.

یکی از قابلیت‌های جدید نسخه بعدی iOS برای آیپدها، امکان باز کردن چندین کپی از یک برنامه وجود دارد تا کاربران سریع‌تر و بهتر بتوانند همزمان چندین کار را پیش ببرند. کاربران می‌توانند دایم میان این برنامه‌های یکسان سوییچ کرده و تغییراتی در آن‌ها بدهند یا با دیگر اپ‌ها ترکیب کنند.

برای نمونه، کاربران می‌توانند برنامه ایمیل و to-do را همزمان باز کرده و به هریک ۵۰ درصد صفحه‌نمایش را با ویژگی Split View اختصاص دهند. به این ترتیب، می‌توانند به طور همزمان ایمیل‌های جدید را خوانده و پاسخ دهند و از آن سو یادداشت‌هایی در برنامه to-do داشته باشند.

می‌توان چندین نسخه از برنامه ایمیل در پنجره‌های مختلف باز کرد و هریک در وضعیتی باشد. مثلا، یکی در پوشه اینباکس، دیگری در پوشه سند و بعدی در وضعیت نوشتن یک ایمیل جدید. حتی کاربران می‌توانند دو نسخه از اپلیکیشن اپل مپس را باز کرده و مکان‌های متفاوتی روی آن‌ها مشاهده کنند.

پنجره‌ها در آیپد

آیپد از چندین پنجره باز شده برای یک اپلیکیشن پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند پنجره‌های دوم و سوم از یک اپ را باز کرده یا با پنجره‌های اپ‌های دیگر ترکیب کنند.

وقتی اپلیکیشن مپس در صفحه‌نمایش باز است؛ اگر روی آیکون Maps در بخش Dock ضربه‌ای بزنید؛ آیپد به طور خودکار وارد مود Exposé-style شده و شما تصویری مانند زیر را مشاهده می‌کنید:

برای ساختن پنجره مپس جدید کافی است روی آیکون + در بالا سمت راست تصویر ضربه‌ای بزنید. پنجره مپس جدید به صفحه و فضای Exposé افزوده خواهد شد. همان‌طور که مشاهده می‌شود فضای Exposé شامل دو پنجره مپس است.

کاربران می‌توانند به جای یک پنجره مپس جدید، اپلیکیشن‌های دیگری را باز و در کنار پنجره مپس قدیمی قرار دهند.

کار با اسپلیت ویو

در iPadOS چگونه می‌توانیم یک پنجره جدید به بخش اسپلیت ویو اضافه کنیم؟

ممکن است شما اپلیکیشن ایمیل یا مرورگر سافاری را به طور تمام صفحه باز کرده باشید. کافی است آیکون برنامه مپس اپل را از بخش Dock به صفحه اصلی کشیده تا به حالت اسپلیت ویو نمایش داده شود. این ویژگی دقیقا مشابه iOS 12 کار می‌کند.

در ادامه، فقط باید آن پنجره‌ای که بزرگ‌تر نمایش داده شود را انتخاب کنید. با همین ترفند می‌توان اپ‌های دیگری را هم وارد حالت اسپلیت ویو کرد. هنگامی که آیکون یک اپ را به وضعیت Slide Over می‌کشید؛ فضایی مشابه Exposé ظاهر می‌شود و اپ در آن‌جا باز شده است.

شاید کمی طول بکشد تا به این ترفندها عادت کنید یا حتی بتوانید ازشان سود ببرید ولی به مرور زمان مهارت‌های شما در کار با چندین پنجره و اپ به طور همزمان افزایش پیدا می‌کند.

مزایای بزرگی برای چندوظیفگی در آیپد

کم نیستند کاربرانی که عاشق باز کردن دو پنجره از یک اپ در کنار هم هستند تا به راحتی فایل‌ها را کشیده و در پنجره بعدی رها کنند. دقیقا مانند مک و کامپیوترهای رومیزی که سال‌ها است از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند.

سیستم‌عامل iPadOS این ویژگی را به آیپدها و کاربران آن‌ها هدیه می‌دهد. البته، طرز کار آن با حالت اسپلیت ویو کمی متفاوت و پیچیده‌تر است ولی به مرور عادت خواهید کرد و حتی شاید عاشق این کار شوید.

چند نکته کاربردی

۱- اگر پنجره‌های متعددی از یک اپلیکیشن باز کرده و آن اپ را از روی صفحه اصلی اجرا کرده باشید؛ همیشه آخرین پنجره و فضای استفاده شده، باز خواهد بود.

۲- هریک از پنجره‌های یک اپ می‌توانند تنظیمات منحصربه‌فرد خود را داشته باشند. مثلا می‌توانید اپ Files را در دو پنجره باز کرده باشید ولی یکی دو ستونه‌ و دیگری به صورت فهرستی باشد.

۳- اگر برای مدت چند ثانیه انگشت خود را روی یک آیکون برنامه نگه دارید و فشار دهید؛ منویی باز می‌شود که به منوی ۳D Touch مشهور است. در این منو گزینه‌ای به نام Show All Windows مشاهده می‌کنید که مربوط به فراخوانی تمام پنجره‌های باز شده این اپ است. کافی است روی گزینه Show All Windows بزنید تا وارد فضای Exposé شده و یک پنجره جدید باز کنید.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.