دانشمندان لنز تماسی نرمی ساختند که با پلک زدن چشم روی اجسام زوم می‌کند

0

برای افرادی که از عینک زدن متنفر و فراری هستند؛ لنزهای تماسی یک انتخاب و جایگزین خوب محسوب می‌شوند.

تا کنون، لنزهای تماسی جنبه‌های زیبایی داشته یا به جای عینک پزشکی مورد استفاده قرار می‌گرفتند ولی دانشمندان روشی پیدا کردند که قابلیت‌ها و تاثیرگذاری آن‌ها را بیشتر کنند و به چیزی فراتر از یک لنز تبدیل شوند.

لنز جدید به کاربران اجازه می‌دهد با دو بار پلک زدن، روی یک شی و سوژه خاص زوم کند؛ دقیقا همانند لنزهای دوربین‌های عکاسی!

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو، لنزهای تماسی نرم و شگفت‌انگیزی ساختند که با اندازه‌گیری سیگنال‌های الکترواکولوگرافی تولید شده در هنگام حرکت چشم در جهت‌های مختلف، واکنش نشان می‌دهند.

این لنز می‌تواند کوچک‌ترین حرکت چشم به سمت پایین، بالا، چت و راست حتی در زمان بسته بودن چشم یا در تاریکی محض را تشخیص دهد. لنز پس از دریافت سیگنال‌های الکترواکولوگرافی از چشم، فاصله کانونی خود را تغییر می‌دهد تا فرد بتواند یک چسم را بهتر ببیند.

این دانشمندان برای ساخت لنزهای تماسی نرم از الاستومر دی الکتریک استفاده کردند و اجازه دادند تا ۳۲ درصد فاصله کانونی خود را تغییر دهد. بنابراین، افراد با دو بار پلک زدن می‌توانند اجسام و اشیا را در حالتی بزرگ‌تر تماشا کنند.

ربات‌هایی در چشم

مزیت بزرگ این لنزهای تماسی، تشخیص حرکت چشم و پلک زدن آن حتی در حالت بسته بودن چشم‌ها است. افراد می‌توانند چشم‌های خود را برای لحظه‌ای بسته و دو بار پلک بزنند و بعد باز کنند تا تصاویری بزرگ‌تر و واضح‌تر ببینند.

در واقع، این لنزها می‌توانند یک نوع ربات باشند که پتانسیل بزرگنمایی اجسام را برای چشم دارند. چشم‌انداز استفاده از این لنزهای تماسی بسیار گسترده و هیجان‌انگیز است. در آینده می‌توان از این لنزها در پروتزهای مصنوعی چشمی، ربات‌ها، شیشه‌های هوشمند و قابل تنظیم و بسیاری از گجت‌های دیگر استفاده کرد.

یکی از کاربردهای ویژه این لنزها می‌تواند در ارتش و نیروهای نظامی باشد تا سربازان اهداف تعیین شده را بهتر مشاهده و دقیق‌تر تیراندازی کنند یا بتوانند انواع مین‌های شکاری و تجهیزات استتار شده در میدان‌های جنگ را تشخیص دهند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.