چگونه خودروهای الکتریکی مسابقات فرمول E سریع‌تر، هوشمندتر و جذاب‌تر شده‌اند؟

0

چند روز پیش سیزن ۵ مسابقات بین‌المللی فرمول E سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ برگزار شد و برندگان خود را شناخت. مسابقاتی که در اوج هیجان و فناوری برگزار می‌شود و می‌توان آینده خودروهای الکتریکی را از دل آن بیرون کشید.

در حال حاضر، عمر مسابقات خودروی فرمول E به ۵ سال رسیده است. مسابقاتی که برای آزمایش آخرین فناوری‌ها و پیشرفت‌ها در ساخت خودروهای الکتریکی و بخش‌های مختلف آن‌ها مانند ترمز ضد قفل، کنترل کشش، انتقال دو کلاچه راه‌اندازی شده و بیشترین کمک را به تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان خودروهای EV می‌کنند.

خودروساز و قطعه‌سازهایی مانند BMW، نیسان، آئودی، پاناسونیک، جگوار و ماهیندرا در این مسابقات حضور پررنگی دارند. این برندها باتری‌های خودروهای خود را نه فقط برای خودنمایی، بلکه برای بهتر شدن به یک میدانگاه سخت می‌فرستند.

در سال‌های اخیر به خودروهای الکتریکی توجه زیادی شده است. این خودروها فقط از نظر زیست محیطی و انتشار گازها اهمیت ندارند؛ بلکه نمایش فناوری و کارایی در صنعت خودرو هستند و مسابقات فرمول E می‌تواند مسیر آینده را نشان دهد.

در این مسابقات، هر تیم نمی‌تواند خودروی کامل خود را داشته باشد و مثلا از یک باتری انتخابی خودش استفاده کند. همه تیم‌ها باید باتری ۵۲ کیلو وات ساعتی روی بدنه خودرو نصب کنند تا هم از نظر آیرودینامیک با هم برابر باشند و هم مزیت‌های رقابتی فناوری‌های خودروها مشخص شود.

خودروسازها باید با استفاده از استراتژی‌ها و آلیاژهای کامپوزیت مخصوص، وزن خودروی خود را سبک کنند تا در مصرف باتری صرفه‌جویی شود. شرکت BMW موفق شده خودرویی با مواد رزین، تیتانیوم و سرامیک بسازد تا قدرت موتور بهبود بسیار بالایی داشته باشد.

بزرگترین نمایشگاه نوآوری و فناوری خودروهای الکتریکی

BMW خودروی خود را با استفاده از فناوری‌های چاپگرهای سه بعدی و هزینه‌ای ۱۱.۲ میلیون دلاری در کارخانه‌ای نزدیک شهر مونیخ ساخته است. در این کارخانه هر ساله نزدیک به ۵۰ هزار قطعه چاپ سه بعدی برای خودروهای بی‌ام‌و ساخته می‌شوند.

این خودروساز آلمانی در سیستم ترمز محصولات خود نیز نوآوری‌هایی وارد کرده است و یک سیستم ترمز الکتریکی در آخرین خودروی فرمول E کار گذاشته که در مدل‌های شاسی بلند X5 و X7 و البته کوپه سری ۸ شاهد بودیم.

شما برای اولین بار می‌توانید این سیستم ترمز را طوری تنظیم کنید تا تعادل ماشین در هنگام سرعت زیاد حفظ شود. این سیستم ترمز به مصرف انرژی خودرو و صرفه‌جویی در شارژ باتری نیز کمک می‌کند.

تنها شرکتی معروفی مانند BMW در مسابقات فرمول E آخرین نوآوری‌ها و فناوری‌های خود را به نمایش نمی‌گذارد. شرکت خودروسازی هندی ماهیندرا با ۱۸ سال سابقه تولید قطعات الکتریکی برای خودروها نیز در فرمول E شرکت کرده و روی مصرف کمتر انرژی تمرکز دارد.

ماهیندرا هر سال با مجموعه‌ای کامل از قطعات و فناوری‌ها وارد فرمول E می‌شود. از ارزیابی انواع کامپوزیت‌ها و مواد استفاده شده در بدنه خودرو تا فناوری‌های ییشرفته پیشرانه قوی‌تر و البته روش‌هایی برای کاهش ولتاژ قطعات.

این خودروسازی اخیرا برند Automobili Pininfarina را برای خودروی الکتریکی به ثبت رسانده است. خودرویی تمام الکتریکی با کارایی بالا که در بسیاری از بخش‌های آن مانند باتری، خنک‌کننده باتری، موتور و طراحی موتور مبتنی بر دانش است.

در مسابقات فرمول E امسال برندهایی مانند نیسان و آئودی شرکت داشتند و پورشه گفته از سال آینده حضور خواهد داشت. کم‌کم فرمول E دارد به یک نمایشگاه نوآوری‌ها و فناوری‌های آینده خودروهای الکتریکی تبدیل می‌شود.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.