شرکت خودروساز ولوو : ساخت خودروهای الکتریکی ۷۰ درصد بیشتر از خودروهای معمول بنزینی گاز گلخانه‌ای روانه جو زمین می‌کند، اما …

0

در حاشیه نشت رهبران جهان برای چاره‌جویی در مورد تغییرات اقلیمی و استفاده بیشتر از انرژی‌های پاک، شرکت سوئدی خودروساز ولوو به نکته جالبی اشاره کرده: اینکه ساخت خودروهای الکتریکی به صورت متناقضی نسبت به خودروهای بنزینی، بیشتر مخرب محیط زیست است و ۷۰ درصد گاز گلخانه‌ای بیشتر وارد زمین می‌کند.

اما شما نباید فقط نظر خودتان را محدود به همین بازه زمانی کنید. زمانی که این خودروها ۷۰ هزار مایل بپیمایند، جبران این آلودگی را بیشتر می‌کنند و بعد آن عملا ابزار دوست‌دار محیط زیست می‌شوند. (البته باز هم اگر برای شارژ کردنشان از نیروی برق تولید شده توسط انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر استفاده شده باشد.)

اجلاس COP26 در گلاسکو همان طور که انتظار می‌رفت، اجلاس چندان امیدبخشی نبود و ما باز هم داریم یک سری تعارفات سیاسی را می‌شنویم. در واقع جهان برای پیشگیری یا کند کردن تغییرات اقلیمی متحد نیست و هر کشوری حس می‌کند که در صورت تعهد کامل به برنامه‌های محیط زیستی،  روند توسعه‌اش کند می‌شود و کشورهای دیگر از غفلت اواستفاده می‌کنند.

اما گزارش شرکت ولوو ما را به فکر می‌برد و حاوی این نکته است که هر خودروی الکتریکی‌ای واقعا حافظ محیط زیست نیست و با شرط و شروطی واقعا خودروس سبز می‌شود. با فناوری بالای ولوو ۷۰ درصد گاز گلخانه‌ای بیشتر که عدتا به خاطر تولید باتری و فلز آلومینیوم بیشتر در بدنه است، وارد جو می‌شود، چه برسد به خودروهایی الکتریکی با فناوری تولید پایین‌تر.

البته همان طور که می‌دانید شرکت سوئدی الان عملا بخشی از گروه صنعتی چینی Geely  است. ولوو قصد دارد تا ۲۰۳۰ شرکتی بشود که فقط خودروی الکتریکی می‌سازد.

برنامه بلندپروازانه دیگر این شرکت این است که تا سال ۲۰۴۰ یک شرکت کربن صفر بشود. یعنی عملا میزان دی اکسید کربنی که به خاطر صنعتش به زیست کره زمین تحمیل می‌شود صفر شود.

در حال حاضر تخمین زده می‌شود که انرژی لازم برای شارژ خودروهای C40 ولوو به میزان ۶۰ درصد توسط سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود، یعنی عملا این خودروها گرچه ظاهرا پاک تصور می‌شوند اما در دوره کاربری خود ۵۰ تن گاز آلاینده تولید می‌کنند.

فعلا میزان فروش خودروی تمام الکتریکی ولوو تنها ۳.۱ درصد کل فروش این شرکت را تشکیل می‌دهد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.