شرکت ولوو، نمونه اولیه، سیستم خودکار تخلیه سطل‌های زباله به داخل کامیون‌های زباله‌کش را ساخت

4

خب، یکی از مناظری که به نظر من شخصا ناخوشایند می‌آید، دیدن رفتگرهای زحمتکشی است که در پشت کامیون‌ها به آن حالت دشوار می‌ایسند و هر چند ده متر، از کامیون پایین می‌پرند و سطل‌های زباله را خالی می‌کنند.

2016-02-28_20-33-02

امروز خبر سایت انگجت را که می‌خواندن که دقیقا به یاد این قشر کارگر افتادم.

خلاصه خبر این است که ولوو با همکاری دانشجویان سه دانشگاه، نمونه اولیه سیستم خودکار تخلیه زباله را ساخته است.

گرچه در نگاه اول، صرف این همه وقت و انرژی و وسایل تکنولوژیک برای کاری اینچنین ساده، زیاده‌روی محسوب می‌شود و باز هم اگر چه ممکن است، این سیستم هیچگاه تجاری نشود، اما ما انتظار داریم جلوه‌های این فناوری در آینده به کارمان بیاید.

اسم این پروژه را پروژه ROAR گذاشته‌اند و در آن علاوه بر استفاده از نقشه‌های مکانی و اطلاعات محل استقرار سطل‌های زباله، از فناوری‌های GPS، لیدار و شتاب‌سنج‌ها هم استفاده می‌شود.

برای تخلیه زبال، یک وسیله چهارچرخ متحرک، از پشت کامپیون جدا می‌شود و با اطلاعات دریافتی از منابع مختلف، بهع سمت سطل زباله می‌رود، سطل را می‌گیرد و بر روی خود حمل می‌کند و به کامیون تحویل می‌دهد تا محتوای زباله‌اش تخلیه شود.

2016-02-28_20-29-58 2016-02-28_20-29-15

 
4 نظرات
 1. online می گوید

  تو ایران فقط مردم به فکر مردم هستن. مسئولین خواب های رویایی میبینن.

 2. پژمان می گوید

  از یک طرف دل آدم برا رفتگر میسوزه و میگه خیش … کاش ربات ها بین و کارش رو انجام بدن
  اما از طرف دییگر ..
  تکنولوژی داره آدم ها رو از کار بی کار میکنه … شاید با خودمون بگیم که اینجوری اون آدم میتونه به جای رفتگری یه شغل دیگه داشته باشه .. بره درس بخونه و غیره .. اما .. چیزی که هست وو متاسفانه امکانپذیر نیست که طبقه پایین حذف بشه ..
  کمونیست و هیلی ها دیگه تلاش بسیار کردند که اینکار بکنند .. اما نتیجه چی شد ؟ .. برژوا حذف شد جاش یک عده که کارشون کار اداری بود و تقسیم کردن مساوی ثروت بین مردم ، شدند طبقه بالادست از نوع جدیدش .. جامعه انسانی اصولا خیلی با اعضاش مهربان نیست .. نمیشه که همه بشوند مدیر و سرور .. طبق اصل پارتو ، ۲۰ درصد آدم ها صاحب ۸۰ درصد قدرت و پول میشوند … این یعنی که ۸۰ درصد مردم باید به بخور و نمیر قانع باشند …
  همه اینها رو گفتم که بگم .. وقتی شرایط جامعه انسانی جوریه که یه عده ناچارا باید بروند و رفتگر و غیره بشوند … این که آنها را از نون خوردن بندازیم .. کار اشتباهی کرده ایم .. کاری که تکنولوژی روز به روز دارد انجام میدهد .. امروز حذف شغل رفتگر .. فردا با کمک ماشین های خودران و اوبر و غیره خذف راننده ها و تاکسی … سپس استفاده از پرینتر سه بعدی و حذف بسیاری شغل تولیدی … پس فردا حذف کارمندان از شرکت ها و اتوماسین ۱۰۰ درصدی کارها و سپس در نهایت حذف شغل های فکری و استفاده از هوش مصنوعی ..
  تنها چیزی که میمونه ؟ سرمایه و سرمایدار .. کسی که میره یه تعداد دستگاه و نرم افزار هوش مصنوعی میخره و کار کاسبی شو بدون نیاز به هیچ نیروی انسانی راه میندازه … زندگی برای آنها بسیار آسان میشه .
  اما .. در این میان ، اتفاقی که میوفته سخت شدن زندگی هست برای قسمتی از جامعه که متوسط هوششون کمتره ، و سهت تر و دیر تر با تغییرات وفق میده خودشو ، همون قسمتی که مردم فردست هم شامل میشه
  روند که گفتم همین الانم شروع شده .. متاسفانه …

 3. سونا مهدوی می گوید

  به درد شهرداری شهر ما می خوره ! توی شهر ما این ماشینهای شهرداری که می خواهند زباله را توی ماشین تخلیه کنن، بیشتر از اونی که توی کامیون ریخته بشه میریزه توی خیابون و بوی بد همه جا را می گیره ! واقعاً چقدر ما با دنیا فاصله داریم…
  امیدوارم یک روز توی شهر ما هم از این ولوو ها استفاده بشه…البته واقعاً بعیده

 4. ماهان می گوید

  کاش به جای اصطلاح رفتگر از اصلاح جدید پاکبان استفاده کنین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.