خودروی الکتریکی مفهومی جدید ولوو یک مانیفیست برای آینده است: پیمایش هزار کیلومتر با یک بار شارژ

نقشه راه آینده‌ای کاملا الکتریکی با باتری‌ها و سیستم‌عامل جدید

0

ولوو از یک خودروی مفهومی جدید رونمایی کرد که آینده خودروهای کاملا برقی این خودروساز سوئدی را ترسیم می‌کند.

این خودرو روز چهارشنبه گذشته و در طی یک رویداد «Tech Day» معرفی شد. در واقع، این خودرو نقشه راه آینده این شرکت برای تولید خودروهای کاملا برقی تا سال ۲۰۳۰ است.

این خودرو که «Concept Recharge» نامیده می‌شود؛ درب‌های «خودکشی» دارد که به فضای داخلی جاداری باز می‌شوند. این درب‌ها، به‌ جای قرارگیری در ستون جلو خودرو، در ستون عقب قرار می‌گیرد و به این دلیل به این نام معروف شده‌اند. مدیران ولوو گفتند این طرح مفهومی بوده و بعید است در خودروهای واقعی استفاده شود.

عدم استفاده از موتور احتراق داخلی باعث شده فضای بیشتری برای راننده و سرنشینان فراهم شود. طراحی بیرونی براق و طراحی داخلی مینیمالیستی، این خودرو را بیشتر شبیه به خودروهای تسلا و خودروهای الکتریکی موجود در بازاری مانند فورد موستانگ مک ای کرده است.

ولوو قصد دارد تا نیمه این دهه نزدیک به ۶۰۰ هزار خودروی برقی بفروشد. همین‌طور، تا سال ۲۰۲۶ یک کارخانه تولید باتری در اروپا راه‌اندازی خواهد کرد. این شرکت با همکاری شریک تجاری خود به نام Northvolt در حال کار روی نسل جدیدی از باتری‌ها است که تراکم انرژی بالاتری داشته و به عنوان یک عنصر یکپارچه با بدنه و ساختار خودرو استفاده می‌شوند.

باتری‌های جدید ولوو پس از سال ۲۰۲۵ وارد بازار شده و با یک بار شارژ، امکان رانندگی مسافت طولانی‌تری را فراهم می‌کنند؛ حداکثر ۶۲۵ مایل (۱۰۰۶ کیلومتر)؛ به همراه این ویژگی که شارژ سریع‌تری خواهند داشت.

ولوو از برنامه خود برای تجهیز خودروهایش به سنسور Lidar از شرکت Luminar نیز پرده‌برداری کرد که ایمنی بیشتری برای خودران‌های در آینده فراهم می‌کند. فناوری لیزری Lidar یک انقلاب در خودروهای خودران و بدون دخالت انسان ایجاد خواهند کرد و توانایی‌های بالایی در راندن خودروهای مستقل از انسان در بزرگراه‌ها دارند.

همچنین، ولوو در حال توسعه نرم‌افزار داخلی است که به آن‌ها امکان دهد به‌روزرسانی‌های جدید ناوگان شرکت یا رفع اشکالات در سیستم را زودتر انجام دهند. این سیستم‌عامل VolvoCars نامیده می‌شود و روی نسل بعدی وسایل نقلیه این شرکت سوار خواهد شد. یکی از ویژگی‌های مهم VolvoCars، نظارت به رانندگی مستقل در بزرگراه‌ها است.

در حال حاضر، تمام سیستم‌های پیشرفته کمک راننده نیاز به توجه و نظارت راننده به جاده دارند ولی سیستم VolvoCars می‌خواهد این توجه انسانی را نیز حذف کند.

ایمنی بیشتر؛ هنوز اولویت نخست ولوو است

سیستم‌عامل جدید قابلیت همکاری و سازگاری با همه سیستم‌های سرگرمی درون خودرویی مانند Android Automotive OS و Blackberry QNX، لینوکس و AUTOSAR را دارد. ولوو بدش نمی‌آید تمام سیستم‌عامل خودرویی خود را منبع‌باز کند؛ به شرط اینکه ویژگی‌های پیشرفته‌ای ارائه دهند و به بهبود کیفیت خودرو منجر شوند.

ولوو می‌گوید معماری جدید از یک کامپیوتر اصلی با دو تراشه SoC انویدیا سود خواهد برد که یکی روی عملکردهای اصلی رانندگی تمرکز دارد و دیگری برای ویژگی‌های نیمه خودران و عملکردهای پیشرفته‌تر استفاده می‌شود. در آینده، ولوو امیدوار است که برای پردازش کارآمدتر، این تراشه در یک پردازنده مرکزی تلفیق شوند.

ولوو قصد دارد در سال آینده هم از خودروی برقی شاسی بلند جدید XC90 خود رونمایی کند. اولین خودروی برقی این شرکت به نام XC40 Recharge نیز از امسال به فروش می‌رود. مدل C40 Recharge نیز فروش خود را از اواخر امسال آغاز می‌کند.

تقریبا می‌توان گفت ولوو آخرین خودروسازی است که به ترسیم آینده خودروهای الکتریکی خود پرداخته است؛ کاری که بسیاری از خودروسازهای مشهور دیگر مانند فولکس‌واگن پیش‌تر انجام دادند.

خودروهای ولوو به ایمنی بالا شهرت دارند و این شرکت هنوز می‌خواهد این ویژگی مهم اعتمادساز برای مشتری را حفظ کند. به همین دلیل، روی فناوری‌های کیسه‌های هوای ایمن‌تر یا مقاومت خودرو در برابر سقوط تمرکز بیشتری دارد.

منبع Theverge
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.