چگونه یک عینک آفتابی خوب برای محافظت از چشمان انتخاب کنیم؟

0

عینک آفتابی جزو معدود لوزام جانبی است که به طور همزمان می‌تواند برای سلامتی چشمان شما مفید باشد و از آن‌ها در برابر اشعه خورشید محافظت کند و هم شما را شیک‌تر نشان بدهد و روی فرم و استایل شما تاثیرگذار باشد.

به همین خاطر همه ما وسوسه می‌شویم عینک آفتابی جدید بخریم و حتی گاهی چندین عینک آفتابی برای جاهای مختلفی مانند خودرو، گردش و میهمانی‌های تفریحی داریم.

اما غالبا بیشتر از اینکه دنبال عینک آفتابی مناسبی برای محافظت از چشمان خود باشیم؛ به ظاهر، جنس فریم، رنگ عدسی و مدل‌های مختلف آن توجه می‌کنیم. یعنی به جنبه استایل و شیکی عینک بیشتر از مزایای طبی آن اهمیت می‌دهیم که اشتباهی بزرگ است.

در وهله اول، باید دنبال عینک آفتابی باشیم که واقعا از چشمان ما در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت کند. این اشعه‌ها در طولانی‌مدت می‌توانند آسیب‌های جدی به بخش پشتی چشم یا همان ماکولا وارد کنند و موجب افزایش آب مروارید شوند.

ماکولا (لکه زرد) بخشی از شبکیه چشم است که بیشترین حساسیت به نور را دارد و موجب دید مستقیم و واضح می‌شود. لکه زرد برای کارهای دقیقی مثل خواندن و رانندگی لازم است.

در ادامه سعی می‌کنیم به نکات و ویژگی‌های مهم یک عینک آفتابی مناسب چشم اشاره کنیم:

حفاظت در برابر اشعه‌های UVA و UVB

ما روزانه در معرض این دو اشعه ماوراء بنفش ساطع شده از خورشید هستیم. حتی در روزهای زمستانی که آفتاب کم رمق است؛ باز هم این دو اشعه در سطح زمین وجود دارد. در مناطق برفی و زمان اسکی سطح اشعه ماورای بنفش بسیار بیشتر است.

آفتاب سوخنگی، سرطان، بیماری چشمی آب مروارید و پیری برخی از عوارض اشعه‌های UVA و UVB هستند. حتی اگر خورشید هزاران کیلومتر از ما فاصله داشته باشد؛ باز هم نیاز داریم از چشمان خود در برابر این اشعه محافظت کنیم.

آنچه که مهم‌تر از محافظت چشم در برای اشعه‌های ماورای بنفش است؛ یک محافظت کامل و ۱۰۰ درصدی است. قابلیتی که همه عینک‌های آفتابی ندارند. به گفته متخصصان چشم، یک عینک آفتابی خوب باید ۹۹ تا ۱۰۰ درصد این اشعه‌ها را بازتاب کند و مانع عبور آن‌ها و رسیدن به چشم شود.

پس سعی کنید پیش از انتخاب و خرید یک عینک، اطلاعات محافظتی آن در برابر اشعه‌های UVA و UVB را بخوانید. معمولا روی برچسب‌های عینک این اطلاعات نوشته شده‌اند. هرچقدر درصد مسدودی اشعه بالاتری داشته باشد؛ عینک آفتابی بهتری برای چشمان شما است.

اندازه مناسب

عینک‌های آفتابی در اندازه‌ها و سبک‌های مختلفی ساخته می‌شوند و نمی‌توان گفت کدام‌یک بهتر است ولی عینکی انتخاب کنید که لنز عدسی بزرگ‌تری داشته و تمام چشم شما را بپوشاند.

مخصوصا خانم‌ها بهتر است از عینک‌های آفتابی با عدسی بزرگ‌تر استفاده کنند که آفتاب از هر سو به چشم تابیده می‌شود؛ عینک بتواند مانع عبور اشعه‌ها شود.

لنز تیره‌تر لزوما بهتر نیست

برخی افراد تصور می‌کنند عینک با عدسی تیره‌تر، حفاظت بیشتری از چشم‌ها انجام می‌دهد ولی متخصصان چشم‌پزشکی این نظریه را رد می‌کنند و می‌گویند عدسی تیره‌تر لزوما بهتر نیست.

در حقیقت، درجه تاریکی عدسی‌ها هیچ ارتباطی به توانایی عینک در مسدودسازی اشعه‌های UVA و UVB ندارد.

اهمیت رنگ عدسی

رنگ لنز یا عدسی عینک آفتابی هم برای افراد مختلف اهمیت دارد. شاید بیشتر براساس سلیقه سراغ انتخاب یک رنگ برویم ولی چشم‌پزشک‌ها نظر دیگری دارند و می‌گویند هر رنگ عدسی مناسب چشم شما نیست.

مثلا، عدسی خاکستری رنگ به تشخیص رنگ‌های محیط بیشتر کمک می‌کند. اگر دارای بیماری‌های «دژنراسیون ماکولا» یا «رتینوپاتی دیابتی» دچار هستید؛ بهتر است عدسی‌هایی با رنگ‌های کهربایی یا قهوه‌ای انتخاب کنید چون این عدسی‌ها به کنتراست بیشتر رنگ کمک می‌کنند.

اگر میان انتخاب عینکی با رنگ عدسی دلخواه ولی پوشش UV کمتر یا عینکی با پوشش UV بیشتر ولی رنگ عدسی نامناسب مردد شدید؛ بهتر است عینک با پوشش UV بهتر را بخرید.

حتما نباید گران باشند

شاید تصور کنید گران‌ترین عینک‌ها برای چشم بهتر است ولی این‌طور نیست یا کارشناسان می‌گویند لزوما همیشه این‌طور نیست.

همان‌طور که گفتیم، فاکتور اول در انتخاب یک عینک آفتابی مناسب، محافظت از اشعه‌های ماورای بنفش خورشید و محیط اطراف است. شاید یک عینک قیمت ارزان‌تری داشته باشد ولی ۹۹ درصد این اشعه‌ها را مسدود کند.

کودکان را فراموش نکنید

نه تنها عینک آفتابی می‌تواند برای کودکان هیجان‌انگیز و جذاب باشد؛ بلکه یک وسیله لازم و ضروری برای محافظت از چشم‌های جوان آن‌ها است.

متخصصان می‌گویند نوزادان و کودکان از ۶ ماهگی باید عینک آفتابی بزنند. فراموش نکنید که آسیب‌دیدگی چشم به طور تدریجی است و در طول سالیان طولانی رخ می‌دهد. پس بهتر است برای کودکان خود هم عینک‌های آفتابی مناسبی انتخاب کنید.

لنزهای چشمی جای عینک آفتابی را نمی‌گیرند

نکته آخر اینکه شاید برخی از لنزهای چشمی بتوانند اشعه‌های UVA و UVB را مسدود کنند ولی عمدتا درصد حفاظت آن‌ها پایین است و کافی نخواهد بود.

پس، اگر از لنز چشمی استفاده می‌کنید؛ به عینک آفتابی هم نیاز دارید چون لنزهای چشمی نمی‌توانند جایگزین عینک آفتابی شوند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.