زیباترین جشن‌های بهاره در دنیا – گالری عکس

0

در سراسر جهان آغاز بهار را جشن می‌گیرند. با این که ملت‌های گوناگون زنده شدن طبیعت را به شیوه‌های گوناگون جشن می‌گیرند، جانمایه همه آنها ستایش از بالندگی و باروری و شکوه زندگی است.

نوروز، مهمترین عید باستانی ایرانی

جشن نوروز در اولین روز سال نو برگزار می‌شود. یونسکو از سال ۲۰۰۹ این عید مهم کهن ایرانی را بخشی از میراث بشری دانسته است. ایرانیان عید را با مراسمی گوناگون جشن می‌گیرند، از خانه‌تکانی و دیدار خویشان و دوستان تا چهارشنبه سوری و تدارک سفره هفت‌سین.

جشن رنگ‌های هند – عید هولی

عید هولی مهمترین و محبوب‌ترین جشن آغاز بهار در هند است و معمولا نیمه ماه مارس برگزار می‌شود. این جشن که از سنت‌های مهم مراسم باروری شناخته می‌شود، نشانه پیروزی خیر یا خوبی بر شر یا بدی است. در این جشن رنگ‌ نقشی بارز دارد. در روز عید از همه جا رنگ می‌بارد و همه چیز را رنگین می‌کند، از آب و شیرینی تا لباس و صورت.

هاتامی – جشن شکوفه گیلاس در ژاپن

در عید شکوفه گیلاس مردم ژاپن به تماشای طبیعت می‌روند و جلوه‌های رنگین و پرشکوه آن را ستایش می‌کنند. تمام باغ‌ها و پارک‌ها لبریز از جمعیتی می‌شود که سرزندگی طبیعت را جشن می‌گیرند. این جشن مناسبتی برای آشتی و محبت به دوستان و خویشاوندان است.

وداع با فصل سرما

روس‌ها با “جشن کره” به استقبال بهار می‌روند. این جشن ماسلنیزا نامیده می‌شود که از اساطیر کهن اسلاوها گرفته شده و نمادی از زمستان و مرگ است. این جشن برای روس‌ها آغاز هفت هفته شادمانی و نوشخواری است. در پایان جشن عروسکی مملو از کاه را آتش می‌زنند و این نشانه وداع با زمستان است.

جشن واپو در فنلاند

فنلاندی‌ها در اول ماه مه جشن واپو را برگزار می‌کنند. در مراسمی مشابه کارناوال لباس‌های عجیب و رنگین می‌پوشند و از خانه بیرون می‌روند. مراسم در ۳۰ آوریل با پایکوبی و رقص در فضای آزاد شروع می‌شود.

جشن بهار در اسکاتلند

در ادینبورو مردم عید آغاز بهار را طبق سنت دیرین اقوام سلتیک جشن می گیرند. این مراسم از ۳۰ آوریل تا اول ماه مه ادامه دارد. مردم با لباس‌های عجیب و رنگ‌های شاد با نور و آتش‌بازی تا تاریکی شب در خیابان‌ها مشغول رقص و پایکوبی هستند.

جشن گل در مادیرا

در جزیره مادیرا که به پرتغال تعلق دارد، مردم در ماه آوریل آمدن بهار را با گلباران کردن شهر و خیابان جشن می‌گیرند. مردم با لباس‌های آراسته به گل و گیاه در خیابان‌ها به رقص و پایکوبی می‌پردازند و به خیابان‌های شهر حال و هوایی تازه می‌دهند.

فایا در اسپانیا

در اسپانیا و به ویژه در والنسیا جشن فایا عید آغاز بهار است که در تمام گوشه و کنار شهر با شادمانی و نوشخواری همراه است. در ماه مارس عروسک‌های رنگین بزرگی در خیابان‌ها به حرکت در می‌آیند. این جشن با رقص و آتش‌بازی همراه است. در پایان جشن عروسک‌های بزرگ را آتش می‌زنند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.