سیستم‌عامل هارمونی معرفی شد: جایگزین احتمالی اندروید با سرعت و امنیت بهتر

0

شرکت هواوی در جریان کنفرانس توسعه‌دهندگان خود به طور رسمی از سیستم‌عامل HarmonyOS رونمایی کرد. سیستم‌عاملی که در ماه‌های اخیر و پس از تشدید تحریم‌های ایالات متحده بر ضد هواوی، بارها به گوش رسید و گفته می‌شود جایگزین اندروید خواهد شد.

ریچارد یو، مدیرعامل گروه کسب‌وکار محصولات هواوی با معرفی سیستم‌عامل «هارمونی»، آن را سیستم‌عامل اختصاصی این شرکت نام برده و تایید کرد از اندروید سریع‌تر و امن‌تر است.

در کنفرانس توسعه‌دهندگان هواوی، ویژگی‌ها و امکانات این سیستم‌عامل به صورت تخصصی برای حاضرین تشریح شد. از جمله اینکه «هارمونی» یک سیستم‌عامل مبتنی بر ریزهسته (میکرو کرنل) است که با گذشت زمان قدیمی نمی‌شود و در همه بخش‌ها می‌توان از آن استفاده کرد.

سیستم‌عامل هارمونی متن‌باز بوده و امکان نصب روی انواع دستگاه‌های همراه و هوشمند را دارد. پیش‌تر، مدیران هواوی اعلام کرده بودند سیستم‌عامل اختصاصی آن‌ها برای تصب روی انواع گجت‌ها و دستگاه‌های خانه‌های هوشمند و اینترنت اشیا از جمله پوشیدنی‌ها، بلندگوها، دستگاه‌های درون خودروها و نمایشگرها توسعه داده شده است.

اما اگر گوگل اجازه استفاده از اکوسیستم اندروید را ندهد؛ سیستم‌عامل هارمونی جایگزین اندروید روی اسمارت‌فون‌ها هم خواهد شد. البته، هواوی تاکید دارد تا زمانی که بتواند از اندروید استفاده کند؛ هارمونی روی اسمارت‌فون‌ها نخواهد آمد و از اندروید پشتیبانی می‌کند.

به نظر می‌رسد؛ سیستم‌عامل هارمونی بیشتر با سیستم‌عامل فیوشای گوگل قابل مقایسه باشد که برای دستگاه‌های هوشمند توسعه داده شده و به‌زودی عرضه می‌شود.

بهتر از اندروید در کارایی و امنیت

چون هارمونی از معماری میکروکرنل استفاده می‌کند؛ امکان دسترسی به هسته و حساب کاربری ریشه (روت) آن وجود ندارد و در نتیجه با سرعت بیشتری اجرا می‌شود. افزون بر این، از مکانیزم‌ها و تاییدهای رسمی ریاضی برای مسایل امنیتی و تشخیص آسیب‌پذیری‌ها استفاده می‌کند.

هواوی می‌گوید سیستم‌عامل هارمونی بسیار سبک است ولی از نظر عملکردی بهتر از اندروید عمل خواهد کرد. مثلا، این سیستم‌عامل می‌تواند منابع سخت‌افزاری و سیستمی را با استفاده از تحلیل‌های آنی و پیش‌بینی سناریوهای آینده به اپلیکیشن‌ها و درخواست‌ها تخصیص دهد.

این سیستم عامل ترکیبی از هسته لینوکس، سیستم عامل لایت هواوی و همچنین ریزهسته خود را دارد با این حال نسخه ۲.۰ آن که قرار است در سال ۲۰۲۰ از راه برسد تنها ریز هسته هارمونی را در خود دارد و میتوان آن نسخه را هارمونی واقعی خواند.

هواوی توسعه سیستم‌عامل هارمونی را از سال ۲۰۱۷ آغاز کرده و اکنون برای نصب روی نمایشگرهای هوشمند این شرکت آماده است. هواوی گفت این سیستم‌عامل روی دستگاه‌هایی مانند هواوی ویژن نصب شده و تا پیش از پایان سال وارد بازار خواهد شد.

اگرچه در اسلایدهای معرفی سیستم‌عامل هارمونی، هیچ نامی از اسمارت‌فون‌ها دیده نشد ولی مدیران هواوی تاکید کردند این سیستم‌عامل هر زمان و روی هر دستگاهی که لازم باشد؛ قابل استفاده است.

به این روش، هواوی هم سیستم‌عامل اختصاصی خودش را معرفی کرد و البته سعی کرد مدیران گوگل را تحریک نکند و هم برای دولت امریکا شاخ و شانه کشید که آمادگی فشارهای بیشتر را دارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.