شاید سیستم‌عامل هارمونی هواوی را روی گوشی‌های شیائومی، اوپو و ویوو هم ببینید

نسخه بتای دو هارمونی ناامیدکننده ظاهر شده است ولی هواوی چشم‌انداز بسیار بزرگی برایش دارد

0

در پاسخ به تحریم‌ها و ممنوعیت‌های ایالات متحده برای شرکت هواوی، این غول چینی همه تلاش خود را به کار گرفته تا از وابستگی به پلتفرم سیستم‌عاملی اندروید گوگل خارج شود یا آن را به حداقل برساند.

هواوی یک تلاش گسترده و حماسه‌گونه را برای توسعه سیستم‌عامل موبایل و اینترنت اشیا Harmony OS آغاز کرده و دورنمای آن را نه فقط روی گوشی و تجهیزات هوشمند خودش، برای برای همه بازارهای گجت‌های هوشمند می‌بیند.

اکنون، شایعاتی به گوش می‌رسد که هواوی می‌خواهد پلتفرم سیستم‌عاملی جدید خود روی اسمارت‌فون‌های دیگر برندهای چینی هم توسعه دهد؛ از جمله برخی از رقبای اصلی خود در بازار چین و بازارهای کشورهای دیگر!

اگر Harmony OS 2.0 Beta را آزمایش کرده باشید؛ احتمالا این شایعات را باور نخواهید کرد و محال به نظر می‌رسد. البته، هواوی می‌گوید این نسخه، تمام چشم‌انداز او برای این سیستم‌عامل نیست. نسخه‌ای از هارمونی بتای ۲ که به توسعه‌دهنده‌ها داده شود؛ بسیار شبیه به اندروید ولی با یک پوسته سفارشی کم عمق بود.

این برای توسعه‌دهده‌ها و کاربران خوب است؛ چون به راحتی می‌توانند از اندروید به هارمونی سوئیچ کنند و دردسرهای سختی نخواهند داشت ولی تجربه کاربری بزرگ و جدیدی که هواوی نوید می‌دهد را بسیار کم‌رنگ می‌کند.

دلایل پذیرش و رد هارمونی

یکی از محدودیت‌های سیستم‌عامل هارمونی در ارتباط با گوشی‌های تلفن همراه است. اساسا، این سیستم‌عامل طوری توسعه یافته است که با پردازنده‌های HiSilicon Kirin خود هواوی کار کند. اندروید دارای بخش‌هایی است که اجازه سازگاری با انواع تراشه‌های مرکزی شرکت‌های کوالکام، مدیاتک و غیره را می‌دهد و به همین دلیل، امکان اجرای آن روی اکثر گوشی‌های جهان وجود دارد.

البته، اخیرا گزارشی منتشر شده است که می‌گوید سیستم‌عامل هارمونی برای پلتفرم‌های کوالکام و مدیاتک نیز در حال توسعه است. یعنی می‌تواند روی گوشی‌های پرچم‌داری غیر از شرکت هواوی هم اجرا شود. در این گزارش اشاره شده شرکت‌های سازنده گوشی در چین هم چندان بی‌میل نیستند که از سیستم‌عامل هارمونی هواوی برای اسمارت‌فون‌های خود استفاده کنند.

این تصور چندان هم دور از واقع نیست؛ چون هم‌اکنون شرکت‌های شیائومی، اوپو و ویوو، نسخه‌های اندروید بدون مجوز گوگل را در چین اجرا می‌کنند.

این موضوع را می‌توان از جنبه‌های مختلفی بررسی کرد. ما در بالا فقط در حوزه گوشی‌های تلفن همراه صحبت کردیم ولی سیستم‌عامل هارمونی ذاتا برای همه دستگاه‌های هوشمند توسعه داده می‌شود.

اگر قرار باشد سیستم‌عامل اختصاصی هواوی فقط یک پوسته متفاوت نسبت به اندروید داشته باشد؛ دلیل بزرگ و محکمی برای کوچ سازندگان گوشی چینی از اندروید به هارمونی نخواهد بود. حتی شاید این تغییرات منطقی هم نباشد. اگر هم واقعا در سال‌های آینده چنین اتفاقی رخ دهد؛ می‌تواند یک ضرر و فشار بزرگی برای گوگل باشد تا حداقل حضور خود در بازار چین را هم از دست بدهد.

آنچه که مشهود است؛ چنین اتفاقی در آینده‌ای نزدیک رخ نمی‌دهد و ما داریم درباره ۵ سال آینده صحبت می‌کنیم!

منبع slashgear
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.